Ein ungefärbt Gemüte
Serce skłonne do szczerości
BWV 24 – kantata na IV niedzielę po Trójcy Świętej opracowana na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, obój díamore I+II, trąbkę, smyczki i basso contiuno
We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.
Do opracowania tej kantaty skorzystałem z tłumaczeń Armina i Andrzeja Teske, oraz tekstów omówień z niemieckojęzycznego serwisu bachipedia.org.
BWV 24 – Chociaż kantata “Serce skłonne do szczerości”, została po raz pierwszy wykonana 20 czerwca 1723 r. w Lipsku to jest ona związana w tonie z kantatami weimarskimi Bacha, być może w celu zapewnienia stylistycznej jedności z kantatą BWV 185, “O serce wypełnione miłosierdziem i miłością wieczną”, która została ponownie wykonana podczas tego samego nabożeństwa. Libretto Erdmanna Neumeistera, które kolejno gani i uwodzi, przygotowuje grunt pod niewątpliwie moralizatorską kantatę, która doskonale nadawała się do wykonywania w miastach handlowych Lipsk i Hamburg.
Zarówno treść dzieła jak też i napisana przez mistrza Bacha muzyka do wybranych dla kantaty słów jest bardzo poruszająca. Bardzo oczyszczająca,
bo przez słowa kantaty i muzykę
dokonuje się jakby intymna spowiedź.
BWV 24 – wprowadzenie
BWV 24 – Ckliwe momenty
Jestem PpiotrR serdecznie dziękuję, ze doczytałaś, doczytałeś ten wpis aż do tego miejsca ❤️
i chciałbym zaprosić cię
do lektury Pozostałych miejsc
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
Polecam wpisy w kategorii Muzyka poważna
Kategorie w Leksykonie
Kategorie bloga
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale zrównoważone. O ile w pierwszym charakterze jako wirtuoz klawiszowy, zdobył za życia niemal legendarną sławę, o tyle cnoty i dokonania kompozytora zapewniły mu pod koniec XVIII wieku wyjątkową pozycję historyczną.