Kategorie: Muzyka
BWV 135
Ach Herr, mich armen Sünder
Ach Panie, ja biedny grzesznik
BWV 135 – kantata na 3 niedzielę po Trójcy Świętej opracowana na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, puzon basowy, fagot, smyczki i continuo. Premierę kantata miała w dniu 25 czerwca 1724 roku.
Odtwórz film na temat Nakładka wideo z cieniem
We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.
Tłumaczenia kantat w broszurze PDF autorstwa Armina i Andrzeja Teske
Jednym z jego najcenniejszych dzieł są kantaty – utwory wokalno-instrumentalne o charakterze religijnym lub świeckim. Wśród nich znajduje się kantata BWV 135, którą Bach skomponował na trzecią niedzielę po Trójcy Świętej w 1724 roku. Jest to kantata na solistów (alt, tenor i bas), zespół wokalny, obój I+II, puzon basowy, fagot, smyczki i continuo.
Kantata składa się z sześciu części: chorału, arii altowej, recytatywu tenorowego, arii basowej, recytatywu altowego i chorału końcowego. Tematem kantaty jest kontrast między grzesznym światem a łaską Bożą. Bach wykorzystuje różne środki muzyczne, aby podkreślić ten kontrast: np. ostre akordy i chromatyka w arii basowej symbolizują gniew Boży, a delikatne melodie i ozdoby w arii altowej wyrażają ufność w Boże miłosierdzie.
BWV 135 – Mistrzostwo kompozycji
Kantata BWV 135 jest przykładem mistrzostwa Bacha w łączeniu tekstu i muzyki, tradycji i nowatorstwa, ekspresji i formy. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej kompozycji, zapraszam do lektury mojego bloga, gdzie znajdziesz szczegółową analizę każdej części kantaty oraz materiały wideo i audycja prof. Mirosława Perza niegdyś nagrywana dla programu II Polskiego Radia. Nie pożałujesz!
Definicja odnaleziona w treści poniższych artykułów:
Definicja odnaleziona w treści poniższych terminów
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale zrównoważone. O ile w pierwszym charakterze jako wirtuoz klawiszowy, zdobył za życia niemal legendarną sławę, o tyle cnoty i dokonania kompozytora zapewniły mu pod koniec XVIII wieku wyjątkową pozycję historyczną.