BWV 135
BWV 135 - Kantata Ach Panie, ja biedny grzesznik na trzecią niedzielę po Trójcy Świętej skomponowana na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, puzon basowy, fagot, smyczki i continuo. Premierę kantata miała w dniu 25 czerwca 1724 roku.

Termin wiki: BWV 135

Kategorie: Muzyka

Ach Herr, mich armen Sünder

Ach Panie, ja biedny grzesznik

BWV 135 – kantata na 3 niedzielę po Trójcy Świętej opracowana na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, puzon basowy, fagot, smyczki i continuo. Premierę kantata miała w dniu 25 czerwca 1724 roku.

Odtwórz film na temat Nakładka wideo z cieniem

We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.

Tłumaczenia kantat w broszurze PDF autorstwa Armina i Andrzeja Teske

200 Kantat
200 Kantat Jana Sebastiana Bacha
Czy wiesz, że Jan Sebastian Bach był jednym z największych kompozytorów wszech czasów? Jego muzyka zachwyca nas do dziś swoim pięknem, głębią i harmonią.
 
Jednym z jego najcenniejszych dzieł są kantaty – utwory wokalno-instrumentalne o charakterze religijnym lub świeckim. Wśród nich znajduje się kantata BWV 135, którą Bach skomponował na trzecią niedzielę po Trójcy Świętej w 1724 roku. Jest to kantata na solistów (alt, tenor i bas), zespół wokalny, obój I+II, puzon basowy, fagot, smyczki i continuo.
Kantata składa się z sześciu części: chorału, arii altowej, recytatywu tenorowego, arii basowej, recytatywu altowego i chorału końcowego. Tematem kantaty jest kontrast między grzesznym światem a łaską Bożą. Bach wykorzystuje różne środki muzyczne, aby podkreślić ten kontrast: np. ostre akordy i chromatyka w arii basowej symbolizują gniew Boży, a delikatne melodie i ozdoby w arii altowej wyrażają ufność w Boże miłosierdzie.

BWV 135 – Mistrzostwo kompozycji

Kantata BWV 135 jest przykładem mistrzostwa Bacha w łączeniu tekstu i muzyki, tradycji i nowatorstwa, ekspresji i formy. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej kompozycji, zapraszam do lektury mojego bloga, gdzie znajdziesz szczegółową analizę każdej części kantaty oraz materiały wideo i audycja prof. Mirosława Perza niegdyś nagrywana dla programu II Polskiego Radia. Nie pożałujesz!