BWV 6
Bleib bei uns denn es will Abend werden
Zostań z nami gdyż ma się ku wieczorowi
BWV 6 – kantata na Wielkanocny Poniedziałek opracowana na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, obój da caccia, smyczki i basso continuo
W opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia kompletnej listy 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.
Materiały źródłowe użyte w tym opracowaniu pochodzą z Bachipedia.org oraz książki Tłumaczenia Kantat Jana Sebastiana Bacha Armina i Andrzeja Teske.
Do opracowania tej kantaty skorzystałem z opracowania profesora Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Szymona Paczkowskiego
Zostań z nami gdyż ma się ku wieczorowi
BWV 6 – Kantata Bleib bei uns, denn es will Abend werden / Zostań z nami gdyż ma się ku wieczorowi / Jana Sebastiana Bacha to głęboko poruszające dzieło muzyczne, które zostało skomponowane na potrzeby nabożeństwa luterańskiego.
Utwór ten, napisany na Poniedziałek Wielkanocny w 1725 roku, jest wyrazem duchowej refleksji nad kontrastem między światłem a ciemnością, wiarą a niewiarą, oraz zbawieniem a grzechem.
Tekst kantaty, oparty na anonimowym libretcie, rozpoczyna się od wersetu z Ewangelii Łukasza, w którym dwaj uczniowie proszą nieznajomego, by pozostał z nimi, gdyż zbliża się wieczór.
Zostań z nami gdyż ma się ku wieczorowi
W trzeciej części znajdują się dwie strofy z hymnu Filipa Melanchtona “Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ” oraz jego druga strofa autorstwa Nikolausa Selneckera.
Kantata kończy się drugą strofą hymnu Marcina Lutra “Erhalt uns, Herr, bei deinem Wort”. Temat utworu, wywodzący się z ewangelicznej sceny, to błaganie o światło w sytuacji zagrażającej ciemności. Bach skonstruował kantatę w sześciu ruchach, z instrumentacją obejmującą oboje, smyczki i basso continuo.
BWV 6 – Bleib bei uns denn es will Abend werden
Rozbudowany chór otwierający jest ukształtowany na wzór francuskiej uwertury i został porównany do “Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine”, ostatniego chóru z Pasji według św. Jana Bacha.
Historia i tekst kantaty są ściśle związane z rokiem 1723, kiedy to Bach został mianowany kantorem w Lipsku, gdzie odpowiadał za muzykę w czterech kościołach oraz za szkolenie i edukację chłopców śpiewających w chórze Thomanerchor.
BWV 6 – Zostań z nami gdyż ma się ku wieczorowi | Nieco historii
Objął stanowisko w połowie roku liturgicznego, w pierwszą niedzielę po Trójcy Świętej. W pierwszych dwunastu miesiącach swojej pracy Bach postanowił skomponować nowe utwory na niemal wszystkie wydarzenia liturgiczne, znane jako jego pierwszy cykl kantat.
W kolejnym roku kontynuował to zadanie, komponując kantaty chorałowe oparte na luterańskich hymnach. Format kantaty chorałowej utrzymał do Niedzieli Palmowej 1725 roku, ale potem powtórzył wcześniejszą kantatę wielkanocną “Christ lag in Todes Banden” (BWV 4) w Niedzielę Wielkanocną, a na drugi dzień Wielkanocy napisał “Bleib bei uns, denn es will Abend werden” jako pierwszą kantatę w tym cyklu, która nie była kantatą chorałową.
Zmiana ta mogła być spowodowana utratą librecisty. Przypisane czytania na ten dzień świąteczny pochodziły z Dziejów Apostolskich, kazania Piotra (Dz 10:34–43), oraz z Ewangelii Łukasza, drogi do Emaus (Łk 24:13–35). Bach wykorzystał tekst anonimowego poety, który już wcześniej dostarczał libretta do jego pierwszego cyklu.
Poeta wykorzystał werset 29 z Ewangelii Łukasza jako punkt wyjścia: dwaj uczniowie proszą nieznajomego, którego spotkali w drodze, aby został z nimi, ponieważ zbliża się wieczór.
Jestem PpiotrR serdecznie dziękuję, ze doczytałaś, doczytałeś ten wpis aż do tego miejsca ❤️
i chciałbym zaprosić cię
do lektury Pozostałych miejsc
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…