Kategorie: Muzyka
Cantus Firmus
Cantus firmus – dosł. śpiew stały – linia melodyczna, do której dokomponowuje się kontrapunkt. 2. Technika cantus firmus – technika kompozytorska polegająca na dokomponowywaniu kontrapunktu do melodii stałej lub utworzonej wcześniej. Szczególnie rozpowszechniona w muzyce renesansowej.
Definicja odnaleziona w treści poniższych artykułów:
- Kantata BWV 1Kantata BWV 1. Johann Sebastian Bach - Kantata pierwsza. Wie schön leuchtet der Morgenstern - Jak pięknie nam jutrzenka lśni, na Święto Zwiastowania Maryi Pannie przeznaczona. Stosownymi perykopami i wskazywanym w tytule chorałem bogobojnie inspirowana i skomponowana w Lipsku w roku 1725. Aby w zborze ewangelickim wiernych do kazania muzyką nadobną szczyrze rychtować, a która wraz z innymi jej podobnymi "ad maiorem dei gloriam" wszędy teraz podziwiana jest.
- Kantata BWV 3Kantata BWV 3 - kantata trzecia. „Ach Gott! wie manches Hertzeleid” – Boże, jak cierpi serce me. Na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, puzon, obój miłosny I+II, smyczki i basso continuo skomponowana, na drugą niedzielę po święcie Trzech Króli przeznaczona. Stosownymi perykopami i wskazywanym w tytule chorałem bogobojnie inspirowana i pierwszy raz wykonana w Lipsku 14 stycznia 1725 roku, aby w zborze ewangelickim wiernych do kazania muzyką nadobną szczyrze rychtować, a która wraz z innymi jej podobnymi „ad maiorem dei gloriam” wszędy i teraz podziwiana jest.
Definicja odnaleziona w treści poniższych terminów
- BWV 2BWV 2 - Wysłuchałem właśnie uroczystej kantaty Jana Sebastiana Bacha BWV będącej swoistym wczesnoreformacyjnym hymnem "Ach Gott, vom Himmel sieh darein" (Ach Boże, z nieba spójrz na nas) - Dzieło jest fantastyczne, przepiękna harmonia dźwięków i uroku.
- BWV 20BWV 20 - Wieczności, jakież gromy ślesz! - na pierwszą niedzielę po Trójcy Świętej na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I-III, tromba da tirarsi, trąbkę, fagot, smyczki i basso continuo
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale zrównoważone. O ile w pierwszym charakterze jako wirtuoz klawiszowy, zdobył za życia niemal legendarną sławę, o tyle cnoty i dokonania kompozytora zapewniły mu pod koniec XVIII wieku wyjątkową pozycję historyczną.
Terminy w tej definicji: