Legenda
Legenda – forma muzyczna, instrumentalna lub wokalna miniatura, często w formie ballady. Utwór programowy opowiadający baśń, legendę lub mit.
- 20 kwietnia20 kwietnia to data, która ma wiele znaczenia dla historii Polski i świata. W tym artykule postaram się opisać i zredagować ten dzień, korzystając z dostępnych informacji w internecie. Podam daty, nazwiska i wydarzenia rocznicowe związane z tym dniem.
- BWV 51BWV 51 /Jauchzet Gott in allen Landen - Bóg chwalon po całej ziemi!/, kantata Jana Sebastiana Bacha przeznaczona na piętnastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowana na sopran, trąbkę, smyczki i basso continuo.
- EgidiaEgidia - Czy wiesz, co oznacza to imię i skąd się wzięło? Egidia to żeńska forma imienia Egidiusz, które pochodzi od greckiego słowa "aigidion", oznaczającego "koźlę". Imię to było popularne w średniowieczu, zwłaszcza wśród mnichów i pustelników. Egidia to imię pełne wdzięku i uroku, a także siły i odwagi. Osoby noszące to imię są zazwyczaj inteligentne, wrażliwe i lojalne. Lubią pomagać innym i dbać o sprawiedliwość. Egidia to także imię patronki zwierząt i rolników. Święta Egidia była córką króla Gotów i żyła w VI wieku. Została zakonnicą i założyła klasztor w Arles we Francji. Tam opiekowała się ubogimi i chorymi, a także zwierzętami. Legenda mówi, że miała przyjacielską sarnę, która codziennie odwiedzała ją w celi. Egidia jest więc imieniem dla kobiet, które kochają przyrodę i zwierzęta, a także mają głęboką wiarę i duchowość. Co myślisz o tym imieniu? Podoba ci się? Napisz mi w komentarzu!
![]() | Zobacz też: inne znaczenia. |
Legenda (coś, co należy przeczytać; coś do czytania; od łac. legere – czytać) – opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych lub uważanych za historyczne. Zazwyczaj przekazywana w formie ustnej na długo przed utrwaleniem na piśmie. Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Różnią się od mitów tym, że mają podstawy historyczne i opowiadają o ludziach, a nie bogach – chociaż niekiedy różnica trudna jest do wytyczenia.

![]() | Zobacz kolekcję cytatów Legenda w Wikicytatach |
![]() | Zobacz hasło legenda w Wikisłowniku |
![]() | Zobacz w Wikiźródłach kategorię Legendy |
Nazwa wywodzi się z terminologii średniowiecznej i przyjęła się w językach zachodnich. W uroczystości świętych należało podczas liturgii czytać (łac. legendae erant) opowieści o ich życiu i cudach. W XII wieku, w źródłach francuskich, słowo legenda oznaczało dzieła hagiograficzne; już w późnym średniowieczu zaczęto je stosować także do opowieści o bohaterach historycznych. W XIX wieku badacze zaczęli terminem legenda określać gatunek literacki. We współczesnym piśmiennictwie legenda bywa mylona z mitem, baśnią i bajką, ponieważ niektórzy autorzy błędnie używają tych terminów zamiennie.
Najbardziej znane legendy dotyczą świętych (Jerzy, Mikołaj), wojowników (król Artur i jego rycerze), czy przestępców (Faust, Robin Hood). Współczesne składają się zazwyczaj z biograficznych plotek i anegdot dotyczących bohaterów kultury masowej, np. zmarłych gwiazd filmowych czy muzyków rockowych (Elvis Presley, Judy Garland, John Lennon). Legendy są jednym z podstawowych źródeł scenariuszy filmów hollywoodzkich.