Termin wiki: Łukasz Borowicz

Łukasz Borowicz - Dyrygent
Kategorie: Muzyka

Łukasz Borowicz

Łukasz Borowicz urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005 – 06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wcześniej (2002 – 05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 Ivána Fischera w Budapest Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Od marca 2007 roku dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
 
Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: w Trydencie (1999), Atenach (2000), Porto (2002) i Bambergu (2004). W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem Polityki, a w październiku 2011 nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej.
 
Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Düsseldorfer Symphoniker, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali (Mediolan), Słowacką Radiową Orkiestra Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Ukraińską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.
 
Występował także na wielu festiwalach, w tym na Festiwalu Rossiniego w Pesaro dyrygując koncertem z Ewą Podleś i Orchestra Haydn, na Schleswig-Holstein Music Festival, gdzie zadyrygował operą Halka Moniuszki z udziałem NDR Radiophilharmonie Hannover.
 
Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej prowadząc Don Giovanniego Mozarta. Kolejne realizacje to m.in. Orfeusz i Eurydyka i Święto wiosny w TW-ON, Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin i Halka w Operze Krakowskiej, Czarodziejski flet, Rusałka, Zamek Sinobrodego oraz Dydona i Eneasz w Teatrze Wielkim w Łodzi. W TW-ON dyrygował także baletami (Jezioro łabędzie, Bajadera). Dyryguje recitalami i nagrywa z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami opery takimi jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, również Samuel Ramey.
 
W ramach koncertów i nagrań z Polską Orkiestrą Radiową Łukasz Borowicz wykonuje wiele zapomnianych dzieł operowych – Flis Moniuszki, Bezdomna jaskółka Laksa (wydana na CD przez EDA Records), oraz wydane na płytach kompaktowych przez Polskie Radio: Maria Statkowskiego, Przygoda króla Artura Bacewicza i Monbar czyli Flibustierowie Dobrzyńskiego, a w ramach Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena, we współpracy z Polskim Radiem: Lodoïska Cherubiniego, Berggeist Spohra, Euryanthe Webera, Maria Padilla Donizettiego i L’amore dei tre re Montemezziego. W listopadzie 2010 roku poprowadził koncertowe wykonanie opery Giovanna d’Arco Giuseppe Verdiego w Filharmonii Poznańskiej. Dla wytwórni Chandos nagrał komplet koncertów skrzypcowych Grażyny Bacewicz (sol. Joanna Kurkowicz), a dla wytwórni cpo nagrywa komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin.
 
Jego nagrania zostały nagrodzone BBC Music Orchestral Choice (sierpień 2010), Diapason d’Or (marzec 2010) dwukrotnie nagrodą Fryderyka (2007, 2010), a także nominowane do Midem Classical Awards (2008) i Preis der Deutschen Schallplatenkritik (2009).

 

63 / 100
Łukasz Borowicz (Wikipedia)

Łukasz Marcin Borowicz (ur. 25 września 1977 w Warszawie) – polski dyrygent, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Łukasz Borowicz
Ilustracja
Łukasz Borowicz (2012)
Data i miejsce urodzenia

25 września 1977
Warszawa

Pochodzenie

polskie

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.