Spotify - obrazek wyróżniający terminu w leksykonie
Spotify to międzynarodowa platforma streamingowa muzyki, podcastów i innych audycji audio. Założona w 2006 roku i obecnie działa w ponad 80 krajach na całym świecie. Użytkownicy mają dostęp do wielu milionów utworów, podcastów i innych treści audio, a także do korzystania z funkcji, w tym tworzenia list odtwarzania, odkrywania nowej muzyki i personalizacji doświadczenia. Spotify oferuje bezpłatne i płatne usługi, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Marka jest znana z określonego kanału do streamingowego rynku muzycznego i jest jednym z największych na świecie.

Termin wiki: Spotify

Kategorie: Muzyka

Spotify

Powstały w październiku 2008 roku w Szwecji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do muzyki w strumieniu za pomocą oprogramowania dostępnego dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych.

Można z niego korzystać w następujących krajach: Australia, Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malezja, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Polska, Singapur, Stany Zjednoczone, Szwecja, Szwajcaria, Włochy i Wielka Brytania.

Spotify

Obecnie możesz słuchać bezpłatnie każdej muzyki za darmo, jeśli nie przeszkadzają Ci co jakiś czas przerwy reklamowe, natomiast abonament pozwalający cieszyć się muzyką bez reklam kosztuje w Polsce niespełna 20 złotych.

A na mojej stronie zapraszam do wpisów, w których korzystam z tej usługi. Zobacz wpis poświęcony artystce jazzowej i flamenco Silvii Perez Cruz gdzie zamontowany jest odtwarzacz Spotify z jej muzyką

Spotify (Wikipedia)

Spotifyszwedzki serwis strumieniowy oferujący dostęp do muzyki oraz podcastów na licencji freemium. Serwis był notowany w rankingu Alexa globalnie na miejscu: 81 (grudzień 2020), w Stanach Zjednoczonych: 48 (grudzień 2020).

Spotify
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

platforma strumieniowa

Komercyjna

tak

Data powstania

23 kwietnia 2006; ponad 16 lat temu

Autor

Daniel Ek, Martin Lorentzon

Właściciel

Spotify AB

Rejestracja

tak (darmowa)

Wersje językowe

ponad 50 języków

Strona internetowa
Kraje, w których dostępny jest Spotify

Serwis oferuje cyfrowe objęte prawami autorskimi nagrania muzyczne i podcasty, w tym ponad 82 milionów utworów, pochodzące od wytwórni płytowych i firm medialnych. Jest to usługa freemium, która podstawowe funkcje oferuje bezpłatnie, lecz z reklamami i ograniczonymi opcjami personalizacji. Dodatkowe funkcje, takie jak słuchanie offline i słuchanie bez reklam, są oferowane za pośrednictwem płatnych subskrypcji. Użytkownicy mogą wyszukiwać muzykę na podstawie wykonawcy, albumu lub gatunku, a także tworzyć, edytować i udostępniać listy odtwarzania.

Spotify reprezentuje społecznościowe podejście do słuchania i odkrywania nowej muzyki (listy znajomych, rekomendacje itp.). Wersja bezpłatna zawiera reklamy wyświetlane podczas słuchania muzyki. Nie pozwala na słuchanie muzyki bez połączenia z Internetem oraz słuchanie za pomocą Smart TV. Aplikacja mobilna na smartfon pozwala na odtwarzanie tylko w trybie losowym. Odtwarzacz internetowy na komputerze (dostępny pod adresem open.spotify.com) umożliwia odtwarzanie muzyki w trybie standardowym oraz losowym. Dzięki odtwarzaczowi online uzyskuje się przepływność 128 kb/s dla darmowego konta i 256 kb/s dla konta Premium. W przypadku aplikacji komputerowej uzyskuje się odpowiednio 160 kb/ s i 320 kb/s.

W I kwartale 2019 roku ze Spotify korzystało 217 milionów użytkowników, z czego 100 mln opłacało abonament. 3 kwietnia 2018 roku spółka weszła na nowojorską giełdę. Firma obrała nietypową ścieżkę wejścia na giełdę, decydując się na listing bezpośredni.