Wielkanoc, czyli Święta wielkanocne
Święta wielkanocne to najważniejsze święta chrześcijańskie, które upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Według Ewangelii Jezus zmarł na krzyżu w Wielki Piątek i zmartwychwstał trzeciego dnia po swojej śmierci, czyli w niedzielę. Święta wielkanocne obchodzone są w różnych terminach w zależności od kalendarza: katolicy i protestanci kierują się kalendarzem gregoriańskim, natomiast prawosławni i kościoły wschodnie używają kalendarza juliańskiego.
W 2021 roku święta wielkanocne przypadały na 4 kwietnia dla katolików i protestantów oraz na 2 maja dla prawosławnych i kościołów wschodnich.
Święta wielkanocne mają bogatą tradycję i zwyczaje, które różnią się w zależności od regionu i kraju. Niektóre z nich to:
- Wielki Post – okres 40-dniowego przygotowania do świąt poprzez post, modlitwę i jałmużnę.
- Niedziela Palmowa – dzień upamiętniający uroczyste wejście Jezusa do Jerozolimy. Wierni niosą gałązki palmowe lub inne rośliny symbolizujące pokój i zwycięstwo.
- Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd umywania nóg wiernym przez kapłanów na znak służby i miłości.
- Wielki Piątek – dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. To dzień postu i żałoby. Wierni uczestniczą w drodze krzyżowej lub pasji – nabożeństwie przedstawiającym ostatnie godziny życia Jezusa.
- Wielka Sobota – dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Wierni przygotowują koszyczki ze święconką – pokarmami symbolizującymi życie i radość: chlebem, jajkami, solą, kiełbasą, masłem itp. Koszyczki są błogosławione przez kapłana w kościele lub na placu przed nim.
- Niedziela Zmartwychwstania – najradośniejszy dzień roku liturgicznego. Wierni gromadzą się na porannej mszy zwanej rezurekcją lub procesji światła. Śpiewają alleluja i dzielą się życzeniami oraz jajkiem symbolizującym nowe życie.
- Poniedziałek Wielkanocny – dzień kontynuowania radości ze zmartwychwstania Jezusa. W Polsce popularny jest zwyczaj polewania się wodą zwany śmigusem-dyngusem lub lany poniedziałek.
Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym roku przypadają one 9 i 10 kwietnia, czyli dość późno w kalendarzu. To oznacza, że możemy liczyć na piękną wiosenną pogodę i dłuższe dni
Święta wielkanocne to czas radości ze zwycięstwa życia nad śmiercią oraz nadziei na zbawienie dla wszystkich ludzi. To także czas spędzania czasu z rodziną i bliskimi oraz dzielenia się miłością i pokojem.
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, które obchodzone jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W Polsce Wielkanoc obchodzi się przez dwa dni: Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.
Święta Wielkanocne – Jak je obchodzimy?
Wielkanoc poprzedzona jest czterdziestodniowym okresem Wielkiego Postu, który rozpoczyna się w Środę Popielcową. To czas pokuty i umartwienia dla wiernych. W ostatnim tygodniu przed Wielkanocą przypada Wielki Tydzień, który upamiętnia ostatnie dni życia Jezusa na ziemi. Najważniejszymi dniami są: Wielki Czwartek (Ostatnia Wieczerza), Wielki Piątek (Męka i Śmierć Chrystusa) i Wielka Sobota (Złożenie ciała Jezusa do grobu).
Wielkanoc – tradycje i zwyczaje
W Polsce z obchodami Wielkanocy związanych jest wiele tradycji i zwyczajów.
Do najbardziej znanych należą:
- Święcenie pokarmów – w sobotę przed Wielkanocą wierni przynoszą do kościoła koszyki z jajkami, chlebem, kiełbasą, solą i chrzanem. Pokarmy te są poświęcone przez księdza i spożywane następnego dnia na śniadaniu wielkanocnym.
- Malowanie jajek – jajka są symbolem życia i odrodzenia. Maluje się je różnymi kolorami i wzorami lub zdobi się naklejkami lub bibułą. Nazywa się je pisankami lub kraszankami.
- Śmigus-dyngus – w poniedziałek wielkanocny ludzie oblewają się nawzajem wodą. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach związanych z płodnością ziemi i ludzi.
- Palma wielkanocna – to ozdobna gałąź wykonana z suchych roślin lub papieru kolorowego. Przynosi się ją do kościoła na Niedzielę Palmową lub dekoruje nią dom na Wielkanoc.
- Baranek wielkanocny – to ciasto lub figurka przedstawiająca baranka ze sztandarem lub krzyżem. Symbolizuje on Chrystusa jako Baranka Bożego.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się z dziełami muzycznymi Jana Sebastiana Bacha napisanymi na dni Świąt Wielkanocnych. Niech będą wyjątkowe w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Na koniec chciałbym polecić materiał o ciekawostkach związanych z obchodami świąt wielkanocnych.
- Ach,,, wykopałem coś :-)
- Johann Sebastian Bach – 7 najmłodszy potomek 150 letniego rodu muzyków na chlebie i nutach chowany.Johann Sebastian Bach - 7 najmłodszy potomek 150 letniego rodu muzyków na chlebie i nutach chowany. Krótka historia Ojca wszystkich harmonii.
- Kantaty 2024
- Kwiaty Forsycji
- Mapa strony
- 19 kwietnia19 kwietnia to data, która ma szczególne znaczenie dla historii Polski i świata. W tym dniu miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na losy wielu ludzi i narodów.
- 22 kwietnia22 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla Polski i świata. W tym dniu obchodzimy między innymi Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 💚💚💚
- BWV 129BWV 129 - Oddajcie cześć Panu, Boże mój - na sopran, alt i bas, zespół wokalny, trąbki I-III, kotły, flet, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.
- BWV 31 - Śmieje się Niebo i Ziemia raduje!BWV 31 - Śmieje się Niebo i Ziemia raduje! Kantata na sopran, tenor i bas, zespół wokalny, trąbkę I–III, kotły, obój, taille, smyczki i basso continuo.
- BWV 42 - A gdy nastał wieczór owego pierwszego dniaKantata BWV 42 Jana Sebastiana Bacha - "A gdy nastał wieczór owego pierwszego dnia" (Am Abend aber desselbigen Sabbats) - Skomponowana na I Niedzielę po Wielkanocy na sopran, alt, tenor i bas, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.