Wielkanoc - crosses, clouds, faith
Spis treści

Spis treści wpisu

Synonimy:
Dzień Zmartwychwstania, Niedziela Wielkanocna, Pascha, święta Wielkiej Nocy, Wielka Niedziela, Wigilia Zmartwychwstania, Zmartwychwstanie Pańskie, święto Wielkiej Nocy, Wigilia Zmartwychwstanie Pańskiego

Wielkanoc, czyli Święta wielkanocne

Święta wielkanocne to najważniejsze święta chrześcijańskie, które upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Według Ewangelii Jezus zmarł na krzyżu w Wielki Piątek i zmartwychwstał trzeciego dnia po swojej śmierci, czyli w niedzielę. Święta wielkanocne obchodzone są w różnych terminach w zależności od kalendarza: katolicy i protestanci kierują się kalendarzem gregoriańskim, natomiast prawosławni i kościoły wschodnie używają kalendarza juliańskiego.

 

W 2021 roku święta wielkanocne przypadały na 4 kwietnia dla katolików i protestantów oraz na 2 maja dla prawosławnych i kościołów wschodnich.

Święta wielkanocne mają bogatą tradycję i zwyczaje, które różnią się w zależności od regionu i kraju. Niektóre z nich to:

  • Wielki Post – okres 40-dniowego przygotowania do świąt poprzez post, modlitwę i jałmużnę.
  • Niedziela Palmowa – dzień upamiętniający uroczyste wejście Jezusa do Jerozolimy. Wierni niosą gałązki palmowe lub inne rośliny symbolizujące pokój i zwycięstwo.
  • Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd umywania nóg wiernym przez kapłanów na znak służby i miłości.
  • Wielki Piątek – dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. To dzień postu i żałoby. Wierni uczestniczą w drodze krzyżowej lub pasji – nabożeństwie przedstawiającym ostatnie godziny życia Jezusa.
  • Wielka Sobota – dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Wierni przygotowują koszyczki ze święconką – pokarmami symbolizującymi życie i radość: chlebem, jajkami, solą, kiełbasą, masłem itp. Koszyczki są błogosławione przez kapłana w kościele lub na placu przed nim.
  • Niedziela Zmartwychwstania – najradośniejszy dzień roku liturgicznego. Wierni gromadzą się na porannej mszy zwanej rezurekcją lub procesji światła. Śpiewają alleluja i dzielą się życzeniami oraz jajkiem symbolizującym nowe życie.
  • Poniedziałek Wielkanocny – dzień kontynuowania radości ze zmartwychwstania Jezusa. W Polsce popularny jest zwyczaj polewania się wodą zwany śmigusem-dyngusem lub lany poniedziałek.

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym roku przypadają one 9 i 10 kwietnia, czyli dość późno w kalendarzu. To oznacza, że możemy liczyć na piękną wiosenną pogodę i dłuższe dni

 

Święta wielkanocne to czas radości ze zwycięstwa życia nad śmiercią oraz nadziei na zbawienie dla wszystkich ludzi. To także czas spędzania czasu z rodziną i bliskimi oraz dzielenia się miłością i pokojem.

 

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, które obchodzone jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W Polsce Wielkanoc obchodzi się przez dwa dni: Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.

Święta Wielkanocne – Jak je obchodzimy?

Wielkanoc poprzedzona jest czterdziestodniowym okresem Wielkiego Postu, który rozpoczyna się w Środę Popielcową. To czas pokuty i umartwienia dla wiernych. W ostatnim tygodniu przed Wielkanocą przypada Wielki Tydzień, który upamiętnia ostatnie dni życia Jezusa na ziemi. Najważniejszymi dniami są: Wielki Czwartek (Ostatnia Wieczerza), Wielki Piątek (Męka i Śmierć Chrystusa) i Wielka Sobota (Złożenie ciała Jezusa do grobu).

Wielkanoc – tradycje i zwyczaje

W Polsce z obchodami Wielkanocy związanych jest wiele tradycji i zwyczajów.
Do najbardziej znanych należą:

  • Święcenie pokarmów – w sobotę przed Wielkanocą wierni przynoszą do kościoła koszyki z jajkami, chlebem, kiełbasą, solą i chrzanem. Pokarmy te są poświęcone przez księdza i spożywane następnego dnia na śniadaniu wielkanocnym.
  • Malowanie jajek – jajka są symbolem życia i odrodzenia. Maluje się je różnymi kolorami i wzorami lub zdobi się naklejkami lub bibułą. Nazywa się je pisankami lub kraszankami.
  • Śmigus-dyngus – w poniedziałek wielkanocny ludzie oblewają się nawzajem wodą. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach związanych z płodnością ziemi i ludzi.
  • Palma wielkanocna – to ozdobna gałąź wykonana z suchych roślin lub papieru kolorowego. Przynosi się ją do kościoła na Niedzielę Palmową lub dekoruje nią dom na Wielkanoc.
  • Baranek wielkanocny – to ciasto lub figurka przedstawiająca baranka ze sztandarem lub krzyżem. Symbolizuje on Chrystusa jako Baranka Bożego.

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z dziełami muzycznymi Jana Sebastiana Bacha napisanymi na dni Świąt Wielkanocnych. Niech będą wyjątkowe w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Na koniec chciałbym polecić materiał o ciekawostkach związanych z obchodami świąt wielkanocnych.

79 / 100
Tagi: Wielkanoc

twój komentarz