W latach 1991–1994 prof. Mirosław Perz nagrywał dla Programu 2 Polskiego Radia cykl audycji poświęcony kantatom Jana Sebastiana Bacha. Później kilkakrotnie powtarzaliśmy go na naszej antenie. Obejmuje on komentarze do większości kantat kościelnych Lipskiego Kantora, choć audycji o wielu z nich wówczas zabrakło. Przyczyny były prozaiczne – na początku lat 90. nie istniały lub nie były dostępne w Polsce nagrania części kantat. Profesor Perz wykorzystywał przede wszystkim płyty wydawane w latach 70. i 80. przez Gustava Leonhardta i Nikolausa Harnoncourta. Dziś, choć zachowały niewątpliwą wartość historyczną, brzmią już archaicznie. Właśnie z tego powodu, a także po to, by móc przedstawić aktualny stan badań nad spuścizną kantatową Bacha oraz zaprezentować omówienia pominiętych przed laty kantat, poprosiliśmy profesora Perza, by raz jeszcze zarejestrował cały cykl.
Od 2 grudnia, czyli pierwszej niedzieli adwentu, jak kiedyś o godz. 9.05, zapraszamy do słuchania nowych audycji z cyklu „200 kantat Jana Sebastiana Bacha”. Tak jak przed laty, kantaty omawiane będą zgodnie z porządkiem roku liturgicznego; każda z nich odpowiadać będzie danej niedzieli lub świętu.
Profesor Perz w nowych komentarzach opowie o kontekście historycznym, a przede wszystkim religijnym i liturgicznym, przytoczy stosowane czytania, przedstawi własne tłumaczenia tekstów, zinterpretuje symbolikę zawartą w dziełach Bacha. Tym razem wykorzystywać będzie przede wszystkim nagrania, których dokonał Masaaki Suzuki ze swoim Bach Collegium Japan oraz plejadą europejskich i japońskich solistów śpiewaków.

11 października 2010

Kantata BWV 22 – Jesus Nahm Zu Sich Die Zwölfe

Zebrane kompletne wykonanie na wideo liście 22 kościelnej kantaty Jana Sebastiana Bacha wraz z tłumaczeniem Armina Teske
20 marca 2011

Ach Gott, wie manches Herzeleid

Przed zbliżającym się świętem Wielkiej Nocy, gdy przychodzi czas na refleksje i odnowę w duchu. W tym celu polecam kantatę Jana Sebastiana numer 3.
17 lipca 2011

Kantata BWV 33 – Allein zu Dir, Herr Jesu Christ – 3 – Aria alto (J. S. Bach-Stiftung)

Dzisiaj chciałbym zaproponować małą porcję refleksji nad ogarniającymi Ciebie wątpliwościami. W słowach 33 kantaty kryje się nadzieja. Oto jej słowa...
7 października 2011

Kantata BWV 54 – Przeciwstawiaj się grzechowi

W ostatniej porcji powiadomień o aktualizacjach obserwowanych kanałów w YouTube, moją uwagę zwróciła aktualizacja kanału BachStiftung który opublikował nowe wideo z 54 kościelną kantatą J.S. Bacha.
11 sierpnia 2012

BWV 136, Kantata – Badaj mnie. Boże, i poznaj serce moje…

Zapraszam do zapoznania się z treścią duetu z kantaty kościelnej Jana Sebastiana Bacha. Kocham wszystkie kantaty Jana Sebastiana, ale ta ma szczególne dla mnie znaczenie. Zapraszam do obejrzenia materiału wideo.
28 września 2014

Polecam: Wejść w kantatę

Nowa Fascynacja jaka mnie ogarnęła to odkrycie Wiosną tego roku 2014 audycji prof. Mirosława Perza który na falach Polskiego Radia kanału 2 emituje cykl pod nazwą 200 Kantat Jana Sebastiana Bacha. W artykule tym zamieściłem znaleziony w sieci na łamach Kultury Liberalnej artykuł Andrzeja Jarczewskiego który w bardzo przekonujący sposób, audycje profesora opisał... Sam bym tego lepiej nie napisał ale w pełni z autorem się identyfikuję. We wpisie mam coś extra dla Ciebie, mianowicie nagraną pierwszą audycję z jaką się zetknąłem. Przeczytaj artykuł i posłuchaj Kantaty.
6 stycznia 2015

Kantata Jana Sebastiana Bacha na Trzech Króli

Kantata "Sie werden aus Saba alle kommen" BWV 65, wyk. James Gilchrist – tenor, Peter Kooy - bas, Bach Collegium Japan, dyr. Masaaki Suzuki