Spis treści

Spis treści wpisu

Dzisiaj szukałem opublikowanych historycznych zdjęć poświęconych historii mojej Oruni, i natrafiłem na strony Instytutu Kultury Miejskiej w którym znalazłem interesujący projekt pod nazwą “Gdańskie Miniatury”

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. Uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.

Przez trzy lata zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. W ostatnim sezonie do gry włączył się lokalny oddział PTTK oraz turystyczny blog iBedeker prowadzony przez dziennikarkę Ewę Kowalską.

Gdańskie Miniatury, korzystając z formy gry terenowej, umożliwiają poznanie dziedzictwa kulturowego miasta. Nie bez znaczenia są również nagrody. Bilety wstępu do instytucji kultury służą zwiększeniu uczestnictwa w kulturze dzieci i młodzieży.

W projekcie oczywiście znalazła się też pozycja dotycząca mojej dzielnicy której tematem są jej Legendy. Poniżej zamieszczam prezentację Legendy Oruni którą przygotowałem na bazie dokumentu PDF pobranego ze strony projektu Gdańskie Miniatury – Legendy Oruni.

Projekt naprawdę ciekawy i godny polecenia, a zawarty materiał historyczny w opracowaniu sprawia że w ładną pogodę ma się ochotę wyruszyć na spotkanie w te wszystkie miejsca by na żywo doświadczyć historii i legend z własnego podwórka.

Doskonały Przewodnik dla każdego kto ma ochotę poznać okolice i historię słynnej południowej dzielnicy Gdańska, i przekonać się że Orunia to nie tylko Zła Sława z powojennej przeszłości którą uczyniły dzielnicy niesprawiedliwości rządów PRL-owskiej polityki, ale że Orunia ma się czym szczycić.

Zapraszam na wycieczki z przewodnikiem Legendy Oruni projektu Gdańskie Miniatury Instytutu Kultury Miejskiej po naszej dzielnicy.

[gview file=”https://ppiotrr.pl/pdf/ikm/Legendy_Oruni_.pdf” save=”1″]

twój komentarz