Piotr Czajkowski kompozytor z preferencją LGBT – Dzieci Antoniny i życie po ślubie
W 1878 roku Czajkowski próbował zapomnieć o małżeństwie z Antoniną, ale rozwody były trudne do zdobycia, a Antonina trzymała się kurczowo myśli, że mogą się pogodzić. Minęły trzy lata zawieszenia, ale w końcu w 1881 roku Czajkowski przestał naciskać na pomysł rozwodu.
W międzyczasie Antonina znalazła sobie kochanka: prawnika Aleksandra Szłykowa. Zamieszkali razem w maju 1880 roku, trzy lata po tym, jak ofiarowała swoje serce Czajkowskiemu. Miała z Szłykowem troje dzieci: w 1881, 1882 i 1884 roku.
Zarówno ona, jak i jej kochanek cierpieli z powodu złego stanu zdrowia. Ponadto nazwisko Czajkowskiego byłoby związane z narodzinami dzieci. Aby więc chronić swoje zdrowie i reputację Czajkowskiego, oddała dzieci w szpitalu dla podrzutków w Moskwie.
Pozostawienie dzieci w takiej sytuacji mogło ciążyć Antoninie, ponieważ w 1886 roku napisała do Czajkowskiego z prośbą o pieniądze, a także z prośbą o adopcję jej dwuletniej córki. Nie uhonorował nawet prośby o adopcję odpowiedzią, ale zaczął regularnie wysyłać pieniądze. Był zniesmaczony, że jego żona postanowiła sama nie wychowywać dzieci.
Piotr Czajkowski kompozytor z preferencją LGBT – Tęsknota za pojednaniem
Kochanek Antoniny zmarł w 1888 roku. Ponownie skontaktowała się z Czajkowskim, podnosząc perspektywę ich pojednania. W tym czasie Czajkowski naprawdę pogodził się ze swoją odmiennością, a myśl o powrocie do żony wydała mu się odrażająca.
Chociaż wysyłał jej od 50 do 150 rubli miesięcznie, ona również chciała zająć się nauczaniem. Czajkowski był przerażony, czując, że źle by to świadczyło o jego i jego zdolności do zaopatrywania się.
Piotr Czajkowski kompozytor z preferencją LGBT – Śmierć Czajkowskiego
Czajkowski zmarł w listopadzie 1893 roku. Wdowie zostawił miesięczną rentę w wysokości 100 rubli. Przeniosła się z Moskwy do Petersburga i zamieszkała w pobliżu miejsca pochówku męża.
Czy to z powodu stresu związanego z jego śmiercią, czy utraty dzieci, czy też z innych powodów, zdrowie psychiczne Antoniny pogorszyło się. W 1896 r. była leczona w petersburskim szpitalu św. Mikołaja Cudotwórcy dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Skakała od placówki zdrowia psychicznego do placówki zdrowia psychicznego. W pewnym momencie brat Czajkowskiego, Anatolij, interweniował, aby zapewnić jej mieszkanie w wygodniejszym miejscu. 100 rubli miesięcznie od Czajkowskiego szło na jej leczenie i wyżywienie.
Nigdy już nie żyła sama, zmarła na zapalenie płuc w 1917 roku.
Historia Antoniny Milukovej jest głęboko tragiczna. Przez wiele lat uważano ją za wariatkę z urojeniami, która manipulowała Czajkowskim i ingerowała w jego geniusz. Ale spojrzenie na jej historię przez inny pryzmat sugeruje, że można tu znaleźć więcej niuansów. Oprócz tego, że była kobietą, której uniemożliwiano zarabianie na własny rachunek, była również pośrednią ofiarą społeczeństwa, które zabraniało homoseksualistom przebywania z tymi, których kochają. Pozostaje jedną z najtragiczniejszych postaci w życiu Czajkowskiego.
Filharmonia w Bandungu wykonuje suitę Jezioro łabędzie op. 20 Czajkowskiego