Spis treści

Spis treści wpisu

Logotyp FCJSB - Fanclubu Jana Sebastiana Bacha

Najlepsze wersje oratorium bożonarodzeniowego Bacha

Oratorium Bożonarodzeniowe Bacha to prawdziwe arcydzieło, które zachwyca słuchaczy od ponad dwustu lat. Bach skomponował to dzieło w 1734 roku, wykorzystując niektóre ze swoich wcześniejszych utworów, ale nadając im nowy sens i spójność. Oratorium składa się z sześciu części, które opowiadają o narodzinach i objawieniu Chrystusa. Każda część ma swój własny charakter i klimat, od radosnego i triumfalnego początku do refleksyjnego i uroczystego zakończenia. Bach wykorzystał wspaniałą paletę barw instrumentalnych i wokalnych, tworząc niezapomniane sceny i arie. Oratorium na Boże Narodzenie Bacha to nie tylko piękna muzyka, ale także głęboka medytacja nad tajemnicą Bożego Wcielenia.

HMX 2901630.31

René Jacobs
RIAS Kammerchor i Akademie für alte Musik Berlin.

Album do zdobycia TUTAJ

Rias Rene Jacobs jpg

To nagranie jest prawdziwym świętem dla ucha i duszy każdego miłośnika muzyki Bacha.

Jeśli szukasz najlepszego nagrania Oratorium na Boże Narodzenie Bacha, nie możesz pominąć wersji René Jacobsa z RIAS Kammerchor i Akademie für alte Musik Berlin. To nagranie z 2007 roku wydane przez Harmonia Mundi HMX 2901630.31 jest prawdziwym arcydziełem interpretacji muzyki barokowej. Jacobs nie tylko wiernie oddaje styl i ducha Bacha, ale też nadaje mu nową energię i blask.

Jego wybór solistów jest znakomity: Werner Gura jako Ewangelista ma ciepły i wyrazisty głos, Klaus Hager jako Vox Christi imponuje autorytetem i głębią, a pozostali śpiewacy wnoszą swoje indywidualne piękno i ekspresję. Nie brakuje tu ani dramatyzmu, ani liryzmu, ani radości, ani zadumy. Jacobs dba o każdy szczegół wykonania: od bogatego i zróżnicowanego brzmienia orkiestry z lutnią w continuo, przez żywe i sugestywne recytatywy, po pełne werwy i emocji chóry. Pierwszy chór jest wręcz elektryzujący, a druga sinfonia zachwyca swoją sielską atmosferą. 

Trzy inne wspaniałe nagrania Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha

BIS CD 941/942

Masaaki Suzuki
Bach Collegium Japonia

Album do zdobycia TUTAJ

941 942 Masaaki Suzuki jpg
941 942 2stronaokladki Masaaki Suzuki jpg

To nagranie to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki Bacha i dla wszystkich, którzy chcą się nią zachwycić.

Masaaki Suzuki i jego Bach Collegium Japonia zapraszają nas do odkrycia niezwykłego świata muzyki Bacha w ich najnowszym albumie BIS CD 941/942. W nagraniu uczestniczy znakomity chór i orkiestra, a także wybitni soliści, którzy nadają utworom głębi i ekspresji. Nagranie zostało zrealizowane w pięknej kaplicy, która tworzy intymną i ciepłą atmosferę, idealną do oddania subtelności i emocji dzieł Bacha. Suzuki pokazuje nam swoje mistrzostwo w interpretacji muzyki barokowej, łącząc klarowność i precyzję z żywiołowością i radością.

Evangelista Gerda Türka śpiewa z pasją i wyrazistością, bas Peter Kooij z siłą i autorytetem, a kontratenor Yoshikazu Mery z zaskakującą i oryginalną barwą głosu.

Archive 423-2322

John Eliot Gardiner
Monteverdi Choir

Album do zdobycia TUTAJ

Archiwum 423 2322
JEG Monteverdi Choir backside jpg

To nagranie jest prawdziwym skarbem dla każdego miłośnika muzyki barokowej i nie tylko – to zaproszenie do świętowania Bożego Narodzenia z Gardinerem i jego zespołem.

Nie ma wątpliwości, że nagranie Johna Eliota Gardinera jest arcydziełem sztuki chóralnej, które zachwyca i wzrusza słuchaczy od lat. Jego interpretacja Oratorium na Boże Narodzenie Bacha jest pełna życia, energii i pasji, a jednocześnie wierna stylowi i duchowi kompozytora. Jego Chór Monteverdiego śpiewa z niezrównaną precyzją, ekspresją i pięknem, a jego soliści są prawdziwymi gwiazdami – Anthony Rolfe Johnson jako wzruszający i wiarygodny ewangelista, Olaf Bär jako ciepły i mocny baryton, Anne Sofie von Otter jako urzekająca i promienna mezzosopran.

Warner Classics
Das Alte Werk 2564 698 540

Nikolaus Harnoncourt
Wiener Sängerknaben

Album do zdobycia TUTAJ

Nikolaus Harnocourt Das Alte Werk Warner Classics

Nie znajdziesz tu sztucznych efektów ani gwiazdorskich popisów, tylko czystą i piękną muzykę, która porusza serce i umysł.

Jeśli szukasz niepowtarzalnego i autentycznego sposobu na przeżycie Bożego Narodzenia w duchu Bacha, nie możesz pominąć nagrania Harnoncourta z chórem chłopięcym Wiener Sängerknaben. To prawdziwa uczta dla ucha i duszy, która przenosi cię w czasie do Lipska z 1734 roku, gdzie Bach sam prowadził swoje dzieło z udziałem dziecięcych głosów w chórze i solówkach. Harnoncourt jest znany ze swojej pasji i szacunku dla muzyki dawnej, a jego interpretacja jest pełna życia, ekspresji i wiary.

Zresztą poniżej sam zobacz w nagranym materiale wideo. Jak oryginalnie u Mistrza Jana Sebastiana.

Naprawdę URZEKAJĄCE.

76 / 100

twój komentarz