Was frag ich nach der Welt
We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.
Do opracowania tej kantaty skorzystałem z tłumaczeń Armina i Andrzeja Teske, oraz materiałów Bachipedia.org
Witaj, drogi czytelniku! Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki klasycznej, to na pewno znasz i podziwiasz twórczość Jana Sebastiana Bacha, jednego z największych kompozytorów wszech czasów. A jeśli nie, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu zechcesz się zapoznać z jego dziełami, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki. W tym wpisie chciałbym Ci opowiedzieć o jednej z jego kantat, która nosi tytuł “Was frag ich nach der Welt” (Cóż mnie obchodzi świat). Jest to kantata na dziewiątą niedzielę po święcie Trójcy Przenajświętszej, która została skomponowana w 1724 roku. Kantata ta jest niezwykle ciekawa i piękna, a także pełna głębokich treści i przesłań. Zapraszam Cię do odkrywania jej razem ze mną!
Byłoby niedźwiedzią przysługą dla kantaty “Was frag ich nach der Welt” (Cóż mnie obchodzi świat), skomponowanej na dziewiątą niedzielę po Trójcy Świętej w 1724 r., gdybyśmy błędnie zinterpretowali ją jako konwencjonalny przykład protestanckiego wyrzeczenia się ziemskiego świata. Kompozycja pełna jest przecież subtelnych argumentów i przekazów, które zainspirowały Bacha do wrażliwych i oryginalnych rozwiązań kompozytorskich.
BWV 94 – Wprowadzenie
Kantata “Was frag ich nach der Welt” składa się z ośmiu części: czterech arii, trzech recytatywów i chorału końcowego. Kantata ta jest przeznaczona na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, flet poprzeczny, obój I+II, fagot, smyczki i basso continuo. Tekst kantaty oparty jest na hymnie o tym samym tytule autorstwa Balthasara Kindermanna z 1664 roku. Hymn ten wyraża postawę chrześcijańskiego obojętności wobec świata i jego pokus, a także ufności w Bożą opiekę i obietnicę zbawienia.
Można by pomyśleć, że taka tematyka prowadzi do smutnej i ponurej muzyki, ale nic bardziej mylnego! Bach potrafił bowiem nadać swojej kantacie barwę radosną i pogodną, a nawet humorystyczną. Jak to zrobił
BWV 94 – Oto kilka przykładów:
Jak widzisz, kantata “Was frag ich nach der Welt” jest pełna zaskakujących i pomysłowych rozwiązań, które świadczą o geniuszu i kreatywności Bacha. Jest to kantata, która nie tylko uczy nas o prawdach wiary, ale także bawi nas i zachwyca nas swoją muzyką. Jeśli chcesz posłuchać tej kantaty, to polecam Ci nagranie zespołu Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Jest to wykonanie pełne ekspresji i finezji, które oddaje ducha i piękno tej kantaty. Mam nadzieję, że spodoba Ci się ta kantata tak jak mnie i że będziesz chciał poznać więcej dzieł Bacha. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnym wpisie!
Jestem PpiotrR serdecznie dziękuję, ze doczytałaś, doczytałeś ten wpis aż do tego miejsca ❤️
i chciałbym zaprosić cię
do lektury Pozostałych miejsc
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
Polecam wpisy w kategorii Muzyka poważna
Kategorie w Leksykonie
Kategorie bloga
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale zrównoważone. O ile w pierwszym charakterze jako wirtuoz klawiszowy, zdobył za życia niemal legendarną sławę, o tyle cnoty i dokonania kompozytora zapewniły mu pod koniec XVIII wieku wyjątkową pozycję historyczną.