Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz Playlista Efekt Mozarta
Spis treści

Spis treści wpisu

mozart art jpg

© DENYSE KLETTE

Portret Mozarta

Saskatoon Denyse Klette

/Symfonia Saskatoon

Oto kilka ciekawostek biograficznych o Mozarcie:

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz! Poznaj geniusza epoki klasycyzmu. Mozart był jednym z najsłynniejszych cudownych dzieci w historii muzyki. Jako dziecko podróżował po Europie ze swoją starszą siostrą, która również była niezwykle utalentowanym muzykiem.

Rodzina Mozartów razem wywarła duże wrażenie na dworach królewskich na całym kontynencie. Słynął z płodnej twórczości i wszechstronności. W ciągu swojego życia napisał czterdzieści jeden symfonii, dwadzieścia dwie opery, dwadzieścia siedem koncertów fortepianowych, pięć koncertów skrzypcowych, trzydzieści sześć sonat skrzypcowych, dwadzieścia trzy kwartety smyczkowe i wiele innych.

Mozart uważany jest za jednego z głównych przedstawicieli okresu klasycyzmu w muzyce, który trwał od połowy XVIII wieku do początku XIX wieku. Jego kompozycje uosabiają cechy charakterystyczne stylu klasycyzmu, charakteryzującego się klarownością, równowagą, elegancją i emocjonalną powściągliwością.

Jego przedwczesna śmierć w wieku 35 lat doprowadziła do teorii spiskowych, że został otruty przez zazdrosnego rywala. W rzeczywistości to stwierdzenie kształtuje fabułę filmu Amadeusz. Nie ma jednak żadnych istotnych dowodów na to, że doszło do jakiegokolwiek przestępstwa.

Mozart rectangle trim jpg

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz

Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto dziesięć utworów, które pomogą Ci lepiej poznać Wolfganga Amadeusza Mozarta:

Symfonia nr 1 (1764)

Mozart, wytrawne cudowne dziecko, napisał swoją pierwszą symfonię w wieku ośmiu lat. Utwór został skomponowany w Anglii, gdzie Mozart, jego siostra Nannerl i ich rodzice mieszkali przez rok, podczas gdy dzieci występowały.

Zdjęcie Leopolda Mozarta, ojca Amadeusza
Zdjęcie Leopolda Mozarta, ojca Amadeusza
Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 1

Podczas ich podróży kilka razy omal nie doszło do katastrofy. W pewnym momencie jego ojciec zachorował, potencjalnie śmiertelnie. Wolfgangowi i jego siostrze kazano siedzieć cicho, podczas gdy ojciec odpoczywał, i musieli się bawić.

Nannerl wspominała później: “Aby się tym zająć, Mozart skomponował swoją pierwszą symfonię ze wszystkimi instrumentami orkiestry, zwłaszcza trąbkami i kotłami. Musiałam to przepisać, siedząc obok niego. Kiedy komponował, a ja kopiowałam, powiedział do mnie: ‘Przypomnij mi, żebym dał waltorni coś wartościowego do zrobienia!'”

Ten słynny cytat może nie odnosić się do tego konkretnego dzieła, ponieważ nie ma w nim kotłów, ale obraz z pewnością brzmi prawdziwie emocjonalnie.

Na szczęście Leopold wyzdrowiał i w końcu rodzina wróciła do Salzburga.

Exsultate, jubilate (1773)

W czasach Mozarta jednym z głównych sposobów zarabiania na życie muzyków było komponowanie dla kościoła. W związku z tym Mozart napisał wiele muzyki religijnej.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 2

“Exsultate, jubilate” to motet napisany w Mediolanie, tuż przed ukończeniem przez Mozarta siedemnastu lat. Utwór został skomponowany dla kastrata, mężczyzny, który jako chłopiec przeszedł straszliwą procedurę medyczną, aby utrzymać wysoki głos. Kastrati byli potrzebni w miejscach sakralnych, ponieważ przepisy kościelne zabraniały kobietom występów.

W dzisiejszych czasach kobiety są zwykle tymi, które wykonują ten utwór, biorąc pod uwagę, że jest on zwykle wykonywany w kontekście świeckim, a zasady kościelne dotyczące śpiewu kobiet uległy złagodzeniu.

Ten utwór jest radosny, krzykliwy i bardzo operowy.

Koncert skrzypcowy nr 5 (1775)

Nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę ich znaczenie w repertuarze skrzypcowym, nie wiemy dokładnie, dlaczego dziewiętnastoletni Mozart napisał którykolwiek ze swoich pięciu koncertów skrzypcowych. Mimo to stały się one podstawą repertuaru.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 3

Ze swoją wyrafinowaną elegancją i niezliczonymi kontrastami, piąty koncert jest szczególnie atrakcyjny i powszechnie uważany za najlepszy z pięciu. Jest to również jedyny koncert Mozarta, który zawiera powolne otwarcie dla solisty.

Ze względu na różne wydarzenia polityczne i militarne końca XVIII wieku, ówcześni Austriacy byli zafascynowani kulturą turecką. Mozart swoją osiemnastowieczną austriacką interpretację muzyki tureckiej wpisał w ostatnią część koncertu, którą można usłyszeć w 24:20 na powyższym filmie.

Sinfonia concertante (1779)

Sinfonia concertante to utwór na solistów i orkiestrę. Tutaj dwaj soliści to skrzypek i altowiolista.

Ehrenhof Schloss Mannheim Guckkastenbild von G M Probst 1755 jpg
Stary widok zamku w Mannheim, Niemcy, 1755 r.
Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 4

Mozart napisał Sinfonię koncertującą podczas tournée po Europie. Podczas tego tournée usłyszał orkiestry w Paryżu i Mannheim, miastach znanych z wysokiej jakości wykonań instrumentalnych.

Sukces tego utworu i jego rosnące zainteresowanie świecką muzyką instrumentalną były jednym z powodów, dla których został zwolniony z pracy jako nadworny organista w Salzburgu. To pozwoliło Mozartowi wyjechać do wielkiego Wiednia i zrobić karierę na własnych warunkach.

Sercem tego utworu jest jego boska powolna część, która zaczyna się w 15 minucie i 20 sekundzie powyższego wykonania.

Serenada nr 10 Gran Partita (1781)

W czasach Mozarta serenady były uważane za lekką, prawie jednorazową muzykę dla zamożnych ludzi, która mogła być używana jako podkład muzyczny podczas kolacji lub przyjęć.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 5

Mozart wywrócił tę konwencję do góry nogami tym utworem, który jest absurdalnie dobrze wykonany i praktycznie wymaga uważnego słuchania. Jest również ogromny, trwa prawie pięćdziesiąt minut.

Napisał ją na duży kontyngent złożony z dwunastu instrumentów dętych i kontrabasu (który czasami zastępuje fagot).

Koncert fortepianowy
nr 21 (1785)

W trakcie swojej kariery Mozart napisał dwadzieścia siedem koncertów fortepianowych. Był jednym z najwybitniejszych pianistów w Europie, więc utwory te służyły jako wehikuły autopromocji.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 6

Co ciekawe, większość z nich została skomponowana w ciągu kilku lat (1782-1786), kiedy zarabiał na życie jako niezależny wykonawca i kompozytor w Wiedniu.

Najsłynniejszą częścią tego koncertu jest część wolna, która rozpoczyna się w 15 minucie  i 5 sekundzie powyższego nagrania. Ten powolny ruch pojawił się w filmie Elvira Madigan.

Don Giovanni (1787)

Mozart napisał dwadzieścia dwie opery. Don Giovanni uważany jest za jedno z jego arcydzieł w tym gatunku.

Pełna Opera 3 godziny 10 minut 58 sekund

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 7

Opowiada o przygodach Don Giovanniego, bogatego szlachcica, który twierdzi, że spał z ponad dwoma tysiącami kobiet i który wykorzystał wiele z nich.

Opera kończy się odmową skruchy i wciągnięciem go do piekła w przerażającej nadprzyrodzonej sekwencji.

Dramatyczne emocje tego finału wyczekują tematów i bardziej jawnych emocji epoki romantyzmu.

Gustave Flaubert nazwał Don Giovanniego, wraz z Hamletem i morzem, trzema najwspanialszymi rzeczami, jakie Bóg kiedykolwiek stworzył. Zdecydowanie miał rację!

Serenada nr 13 (1787)

Oficjalnie utwór ten nosi tytuł Serenada nr 13, ale zapewne znacie go jako Eine kleine Nachtmusik (“Nocna muzyka” po niemiecku).

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 8

Nie wiemy, dlaczego została napisana ani dla kogo, ale prawdopodobnie było to zamówienie arystokratycznego mecenasa.

Co ciekawe, ukazała się dopiero w 1827 roku, lata po śmierci Mozarta, a dziś jest jednym z jego najsłynniejszych dzieł.

Symfonia nr 41 (1788)

Jest to ostatnia symfonia Mozarta. Zdumiewające jest porównanie złożoności tego dzieła z pierwszą symfonią, którą Mozart napisał jako mały chłopiec. Nie ma porównania.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 9

Muzyka mocno wytrzymuje granice powściągliwej konwencji epoki klasycznej. Jego czwarta część zawiera jedną z najsłynniejszych fug w historii muzyki klasycznej (w powyższym nagraniu
zaczyna się od 22 minuty i 55 sekund).

Jednocześnie splecionych jest w nim ze sobą pięć tematów. Całość jest istnym wybuchem radości.
Aż kusi, by wyobrazić sobie, jakie inne symfonie mógłby napisać, gdyby żył dłużej.

Requiem (1791)

Historia Requiem Mozarta jest pełna intryg.

W 1791 roku hrabia Franz von Walsegg zlecił Mozartowi napisanie Requiem na cześć swojej niedawno zmarłej żony. Hrabia miał jednak ukryty motyw: był muzykiem-amatorem i chciał kupić dzieło, które mógłby uznać za własne.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz - 10

Mozart przyjął zlecenie, ale zmarł w wieku 35 lat, zanim zdążył je ukończyć. Wdowa po nim, pozostawiona z dwójką dzieci na wychowaniu i potrzebująca pieniędzy, zatrudniła innego kompozytora, Franza Xavera Süssmayra, aby go dokończył.

Okoliczności śmierci Mozarta były przedmiotem gorących dyskusji. Chociaż nie ma dowodów na to, że został otruty, nie powstrzymuje to plotek przed krążeniem od pokoleń. W rzeczywistości, jak wspomnieliśmy we wstępie, plotki te posłużyły jako podstawa fabuły filmu Amadeusz z 1984 roku.

Abstrahując od historii i legendy, warto pamiętać, że sama muzyka jest niesamowita i niezapomniana. To najbardziej szczere, majestatyczne zakończenie, jakie można sobie wyobrazić w niezwykłej karierze.

Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz

cork back coaster front 6524fbf0a97be
Korkowa podkładka pod naczynia z wizerunkiem Amadeusza Mozarta
88 / 100

twój komentarz