Viola

Viola da Gamba

Viola da gamba to fascynujący instrument, który łączy w sobie historię i piękno. Jest to chordofon smyczkowy, który powstał w czasach renesansu i baroku, a jego nazwa oznacza „skrzypce nóg”.

Violone – duże skrzypce

Violone - duże skrzypce

Violone – czy wiesz, co to jest violone? To niezwykły instrument, który ma wiele ciekawych cech i historii. Violone to rodzaj violi da gamba, czyli instrumentu smyczkowego, który był popularny w epoce baroku. 

BWV 55

BWV 55

BWV 55 to kantata Jana Sebastiana Bacha do której z wielką radością zapraszam do jej wysłuchania. Jej oryginalny tytuł to “Ich armer Mensch, ich Sündenknecht”, a w tłumaczeniu Armina Teske /Grzeszny ja człek i boleściwy/ która jest prawdziwym arcydziełem muzyki barokowej.

BWV 38 – Z głębokiej nędzy w grzechu mym

BWV 38 - ilustracja obrazka wyróżniającego wpisu na blogu ppiotrr.pl

BWV 038 – Z głębokiego utrapienia wołam do Ciebie na 21 niedzielę po Trójcy Świętej. Skomponowana na sopran, alt i tenor, zespół wokalny, puzon I–IV, obój I+II, fagot, smyczki i continuo

BWV 49 – Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem

BWV 49 - Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem / ilustracja do wpisu na blogu PpiotrR.pl

BWV 49 kantata „Ich geh und suche mit Verlangen” (BWV 49) została napisana przez Bacha jesienią roku 1726 na 20. niedzielę po Trójcy Św. Składa się z sześciu części: sonaty na organy i orkiestrę, arii na sopran i bas z akompaniamentem organów, recytatywu na bas z akompaniamentem smyczków, arii na sopran z akompaniamentem orkiestry, recytatywu na sopran i bas z akompaniamentem organów i chorału na chór i orkiestrę.

BWV 96 – Pan Chrystus, jedyny Syn Boży

BWV 96 - Pan Chrystus, jedyny Syn Boży

BWV 96 – Kantata Herr Christ, der einge Gottessohn (Pan Chrystus – jedyny Syn Boży), na osiemnastą niedzielę po Trójcy Świętej. Skomponowana na opran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, puzon, flauto piccolo, flet poprzeczny, obój I+II, fagot, smyczki i continuo

BWV 8

BWV 8 - Kiedy dzień zgonu mojego?

BWV 8 “Liebster Gott, wenn werd ich sterben”. To dzieło, które porusza głębokie kwestie życia i śmierci, a jednocześnie niesie ze sobą nadzieję i pocieszenie. Kantata ta została skomponowana w 1724 roku na szesnastą niedzielę po Trójcy Świętej, a jej tekst oparty jest na ewangelii według św. Łukasza, w której Jezus mówi o tym, jak przygotować się na przyjście Syna Człowieczego.

BWV 51

BWV 51 - Okładka wpisu opracowania kantaty J.S Bacha

BWV 51 /Jauchzet Gott in allen Landen – Bóg chwalon po całej ziemi!/, kantata Jana Sebastiana Bacha przeznaczona na piętnastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowana na sopran, trąbkę, smyczki i basso continuo.

BWV 17

BWV 17 - Kto poświęca wdzięczność, chwali mnie - okładka wpisu

BWV 17 Kto dziękuje, chwali mnie, na XIV Niedzielę po Trójcy Świętej na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, smyczki i basso continuo. Prawykonanie – 22 września 1726, Lipsk

BWV 33

BWV 33 - Sam dla Ciebie, Panie Jezu Chryste / okładka wpisu

BWV 33 – Kantata Miłości Allein zu Dir, Herr Jesu Christ (Sam dla Ciebie, Panie Jezu Chryste), na trzynastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowaną na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.

BWV 35

BWV 35 - okładka wpisu

BWV 35 – Kantata altowa Bacha “Geist und Seele wird verwirret” (Dusza z duchem oszołomiona), skomponowana na XII Niedzielę po Trójcy Świętej, należy do najbardziej niezwykłych dzieł sakralnych Bacha. Skomponowana do libretta nadwornego bibliotekarza z Darmstadt Georga Christiana Lehmsa, jest jedną z niewielu solowych kantat Bacha.

BWV 179

BWV 179 - okładka wpisu

BWV 179 – Zbliża się XI niedziela po Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 20 sierpnia, a na ten dzień Jan Sebastian Bach skomponował kantatę BWV 179 – Siehe zu, daß deine Gottesfurcht nicht, którą tłumaczy się jako UWAŻAJ NA SWOJĄ POBOŻNOŚĆ. To tytuł mojego dzisiejszego wpisu na blogu, w którym chcę podzielić się z Wami moimi refleksjami na temat tego, co oznacza prawdziwa pobożność i jak ją pielęgnować w naszym życiu. Zapraszam do lektury!