Gadżet - obrazek wyróżniający terminu w leksykonie
Gadżet to rzecz funkcjonalnie ograniczona jest do konkretnego przedmiotu, narzędzia lub urządzenia, i jest często używane jako dodatek do urządzenia. Może to być na przykład akcesorium do odzieży, telefonu komórkowego, komputera lub innego urządzenia elektronicznego, akcesoriów do przyrządzania posiłków w kuchni, rzeczy wspierających w pracach ogrodowych, w warsztacie i innych przestrzeniach ludzkiej aktywności.

Termin wiki: Gadżet

Kategorie: Technologie

Gadżet

Gadżet to rzecz funkcjonalnie ograniczona jest do konkretnego przedmiotu, narzędzia lub urządzenia, i jest często używane jako dodatek do urządzenia.
Może to być na przykład akcesorium do odzieży, telefonu komórkowego, komputera lub innego urządzenia elektronicznego, akcesoriów do przyrządzania posiłków w kuchni,
rzeczy wspierających w pracach ogrodowych, w warsztacie i innych przestrzeniach ludzkiej aktywności.
Gadżety często wybieramy ze względu na swoją użyteczność i wzornictwo.

Przedmioty do poprawienia użyteczności rzeczy

Rzeczy do produktów codziennego użytku, które przynoszą dodatkowe funkcje i są polecane z myślą o zwiększeniu wygody i użyteczności. Mogą być urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartwatche, aplikacjami, powerbankami, czy akcesoriami do telefonów, jak etui czy urządzeniami.

Gadżety

Przedmioty te często popularne jako prezenty, ponieważ są praktyczne i estetyczne. Wiele z nich jest wyposażonych w nowoczesne technologie, takie jak Bluetooth, co pozwala na udział w zajęciach z innymi urządzeniami. Dobrym przykładem modowego dodatku może być przypinka, którą w zależności od jej motywu graficznego możesz przypiąć do odzieży i wybrać się w stosowne przestrzenie jak Kluby, Parki, Teatry, Filharmonie, Opery.

Ciekawym miejscem by zobaczyć całą gamę przeróżnych przedmiotów, w tym serwisie to głównie elektronika, ale jest tego naprawdę dużo na stronie Engadget

Gadżet (Wikipedia)

Gadżet (ang. fr. gadget) – przyrząd, urządzenie; niewielki przedmiot, czasem niepełniący funkcji użytkowej. Gadżetami mogą być reklamówki, figurki, podstawki, przyciski do papieru, długopisy, breloczki, itp. Gadżet oznacza również nowe urządzenie techniczne o kwestionowanej funkcjonalności lub użyteczności. W Prywatnym leksykonie współczesnej polszczyzny występuje określenie durnostojki.

Etymologia tego słowa jest niepewna. Być może pochodzi ono od francuskiego wyrazu gâchette, oznaczającego część mechanizmu zamka lub broni palnej. Najwcześniejsze znane wystąpienia słowa gadget w języku angielskim pochodzą z wieku XIX w. i odnoszą się do metalowego chwytaka, używanego przy produkcji szklanych naczyń. Pod koniec XIX w. wyraz ten zaczął być używany w ogólnym sensie przydatne urządzenie. Używany był też w slangu marynarskim na określenie dowolnego przedmiotu, którego nazwy mówiący akurat nie pamiętał.

Gadżety mogą być wykorzystywane przez firmy lub instytucje w celach promocyjnych i reklamowych.