Koncert nr 20 d-moll KV 466
Od dzisiaj możesz też kupić ten album na Amazon, więcej informacji tutaj
Koncert nr 20 d-moll KV 466 – Przepiękny, głęboki na początku tragiczny dający wrażenie opowieści o zmaganiach z wielką nieokreśloną siłą. W bardzo niezwykły sposób przechodząca muzyka od bardzo zdecydowanych akordów przechodzi w spokojniejsze tony, od solisty do całej orkiestry. To naprawdę niesamowite i cudownie zaprojektowane dzieło Druga część już spokojna pełna nadziei, która wyraża odejście od problemów, zgodę na los. Zdecydowanie wycisza ludzką duszę. Daje jednak jak w chińskim symbolu równowagi Jing Jang wskazówkę że może się wszystko wydarzyć, to że jest dobrze nie musi być tak zawsze, ale jednak niekorzystne prądy się zmienią i dobre znów wróci.
Pierwsza część 20 koncertu KV 466 - Cadenza - Allegro
W 2 części koncertu czuć muzykę pełną życia, zaangażowaną w ludzką dolę, tę dobrą kochaną ale też z elementami bólu i cierpienia. I to wszystko sprawia, że słuchając tej muzyki wsłuchani, nasze wnętrze doznaje prawdziwego filmu z którym mierzy się nasze sumienie. Niekiedy zapłaczemy w czasie tej części, wywoła on uśmiech, ale przede wszystkim jest to bardzo oczyszczające doznanie. Doznanie dzięki któremu stajemy się lepsi, bardziej wartościowi. Poszukujący tego światła które oświetla nam drogę do prawdziwej wolności, jako wolnych od grzechu ludzi gotowych na spotkanie z wiecznym światłem.
Druga część 20 koncertu KV 466 - Romance
W 3 części tego koncertu-tryptyku, Amadeusz obiecuje nam poznanie tego piękna. Jest przepiękna anielska muzyka radosna, która daje nam poczucie dumy z osiągniętych sukcesów w walce z przeciwnościami, z pokusami.
To prawdziwa nagroda osiągnięcie stanu doskonałej duszy czystego sumienia jeszcze teraz za życia. Ta muzyka jest jak przewodnik świetlistej drogi do Boga. Przez cierpienia wysiłek do Doskonałości. Per Aspera Ad Astra – ta stara łacińska maksyma wypełnia się w całości dając tu jednak nagrodę, pokazując naszej niewierności i niewiedzy to co nas spotka. Spotka nas Światło i Poznanie. Muzyka całego choć tak krótkiego koncertu jest jak pigułka zamykająca całą mądrość Króla Salomona. Od praprzyczyny wszystkiego po Koniec końców. To arcydzieło samo w sobie którego można słuchać raz po raz.
KV 466 – O TYM KONCERCIE TROCHĘ INNYM JĘZYKIEM, INNYM BO OD 2009 KIEDY PIERWSZY RAZ PISAŁEM O TYM KONCERCIE TEŻ BYŁEM INNYM CZŁOWIEKIEM – DZISIAJ NAPISAŁEM WEDLE MOJEJ OBECNEJ PERCEPCJI 🙂
Koncert nr 20 d-moll KV 466 Mozarta to prawdziwe arcydzieło, które przemawia do słuchacza na wielu poziomach emocjonalnych i intelektualnych. Jego głęboka, tragiczna tonacja na początku wprowadza nas w stan refleksji nad życiem i jego nieuchronnymi wyzwaniami. Przejście od zdecydowanych akordów do łagodniejszych tonów jest jak metafora życia, gdzie po burzy przychodzi spokój, a po konflikcie – harmonia. Druga część koncertu, pełna nadziei i spokoju, jest jak balsam dla duszy, przynosząc ukojenie i poczucie zgody na los, który jest nieprzewidywalny, ale zawsze oferuje szansę na zmianę.
Muzyka tej części jest pełna życia, zaangażowania w ludzką dolę, z elementami radości i bólu, co sprawia, że staje się ona osobistym doświadczeniem dla każdego słuchacza. Słuchając jej, można doświadczyć całej gamy emocji, od łez po uśmiech, od smutku po radość. Jest to oczyszczające doznanie, które pozwala nam stać się lepszymi, bardziej wartościowymi osobami, poszukującymi światła, które prowadzi nas do prawdziwej wolności i spotkania z wiecznym światłem.
Trzecia część 20 koncertu KV 466 - Rondo (Allegro Assai)
Trzecia część koncertu to obietnica Mozarta odkrycia piękna życia. Muzyka ta jest radosna, anielska, dająca poczucie dumy z osiągniętych sukcesów, z pokonanych przeciwności i pokus. Jest to nagroda za osiągnięcie stanu doskonałej duszy i czystego sumienia, przewodnik po świetlistej drodze do Boga. “Per Aspera Ad Astra”, ta stara łacińska maksyma, znajduje swoje pełne wypełnienie w tej muzyce, która jest jak pigułka mądrości, zamykająca w sobie całą mądrość Króla Salomona i obiecująca światło oraz poznanie. Koncert nr 20 d-moll KV 466 jest nie tylko dziełem muzycznym, ale przewodnikiem duchowym, który prowadzi nas przez cierpienie i wysiłek do doskonałości.
O koncercie KV 466 w wykonaniu Friedricha Guldy
Friedrich Gulda, znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do muzyki klasycznej, wykonał Koncert fortepianowy nr 20 d-moll KV 466 Mozarta z wyjątkową pasją i wirtuozerią. Jego interpretacja tego dzieła, nagrana podczas festiwalu “Munich Piano Summer” w 1986 roku, jest uważana za jedną z najbardziej porywających.
Gulda nie tylko grał na fortepianie, ale również dyrygował Orkiestrą Filharmoniczną w Monachium, co dodatkowo podkreśla jego wszechstronność jako muzyka. Krytycy często zwracają uwagę na jego zdolność do łączenia precyzji technicznej z głębokim wyrazem emocjonalnym, co czyni jego wykonanie Koncertu nr 20 niezapomnianym doświadczeniem.
Gulda, będąc pianistą o szerokich horyzontach, potrafił wnieść do klasycznej formy koncertu elementy jazzowe, co było odzwierciedleniem jego osobistych zainteresowań muzycznych i unikalnego stylu interpretacyjnego. Jego wykonanie jest dostępne do obejrzenia online i pozostaje inspiracją dla wielu pianistów i miłośników muzyki klasycznej.
Jestem PpiotrR
i polecam
Pozostałe miejsca
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
NEWSREADR | GDAŃSK MIASTO MARZEŃ | OPENGARDEN | WARTOBYĆPRZYZWOITYM
Kategorie w Leksykonie
Kategorie bloga
- Joshua Bell
- Niespodzianka Józefa Haydna
- Piotr Anderszewski
- Koncert nr 20 d-moll KV 466
- Dave Brubeck – Take Five – Wykopalisko!
- Simone Kermes