Niespodzianka Józefa Haydna - Czysta finezja

Niespodzianka Józefa Haydna to 94 Symfonia G-dur, która zaskoczyła mnie swoim humorem i finezją. Nie spodziewałem się, że Haydn potrafi być tak dowcipny i błyskotliwy w swojej muzyce. Znalazłem trochę czasu na posłuchanie tej symfonii na kanale Mezzo, gdzie zobaczyłem orkiestrę Berlińskich Filharmoników pod dyrekcją Marissa Jansonsa. Grają oni w tureckiej świątyni Istambułu – Hagia Eirene, która wygląda jak lodowa jaskinia. Ale nie ma tam zimna, tylko ciepło i radość płynące z muzyki.

Data premiery wpisu: 13 stycznia 2009
Aktualizacja: 12 lutego 2024

Portret dyrygenta Marissa Jansonsa we wpisie Niespodzianka Józefa Haydna na stronie Moje Quo Vadis bloga ppiotrr.pl

Niespodzianka Józefa Haydna – Ciekawostka

Niespodzianka Józefa Haydna to 94 Symfonia G-dur, która ma ciekawą historię. Haydn napisał ją w 1791 roku, kiedy był w Londynie. Tam odbywał się cykl koncertów, na których Haydn prezentował swoje nowe symfonie. Jedną z nich była właśnie Niespodzianka. Haydn chciał zrobić żart ze słuchaczy, którzy często zasypiali podczas koncertów. Dlatego w pierwszej części symfonii umieścił głośny akord, który miał ich wystraszyć i obudzić. Nie wiadomo, czy żart się udał, ale symfonia zyskała dużą popularność.

Niespodzianka Józefa Haydna – Niespodzianki

Symfonia składa się z czterech części, które są pełne niespodzianek.

W pierwszej części słyszymy eleganckie i spokojne melodie, które nagle przerwane są przez głośny akord. To tzw. “niespodzianka“, która miała obudzić śpiących słuchaczy. 

W drugiej części mamy piękną i liryczną pieśń, która jest jak kołysanka dla uszu.

W trzeciej części słyszymy menuet, który jest bardzo żywy i wesoły. Haydn bawi się tu rytmami i kontrastami. 

W czwartej części mamy finał, który jest jak fajerwerk muzyczny. Haydn pokazuje tu swoją mistrzowską umiejętność komponowania.

Niespodzianka Józefa Haydna – Muzyczna Perełka

Niespodzianka Józefa Haydna, znana również jako Symfonia nr 94 w G-dur, to dzieło pełne humoru i niespodziewanych zwrotów akcji, które doskonale oddają ducha epoki klasycyzmu. Haydn, często nazywany “ojcem symfonii”, zaskakuje słuchacza nie tylko błyskotliwym wykorzystaniem dynamiki, ale także inteligentnymi kontrastami i zmianami tempa. Jego zdolność do wprowadzania elementów komediowych w ramach klasycznej formy symfonicznej jest dowodem na to, że muzyka klasyczna może być zarówno głęboka, jak i rozrywkowa. Ta symfonia, z jej słynnym “forte” w drugim ruchu, jest wspaniałym przykładem, jak muzyka może bawić i jednocześnie zaskakiwać, będąc przy tym wyrafinowaną i pełną wdzięku. Haydn, mistrz kompozycji, zaprasza nas do świata, w którym każda nuta i każdy takt są przemyślane, aby dostarczyć słuchaczowi niezapomnianych wrażeń.

Ta symfonia to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej. Ja osobiście bardzo się nią zachwyciłem i polecam ją każdemu, kto chce się rozerwać i rozbawić. Haydn to nie tylko kompozytor poważny, ale też zabawny i dowcipny.

Niespodzianka Józefa Haydna – Części Symfonii:

  • Vivace Assai Andante
  • Menuet: Allegro Molto (polecam szczególnie 🙂
  • Finale: Allegro di Molto

Metryczka wpisu:

Niespodzianka Józefa Haydna Mariss Jansons
Data opublikowania pierwszej wersji – 13 stycznia 2009
Data aktualizacji: 28 marca 2024

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

mojeprofiloweFB Pamela foto

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie
90 / 100
Nawigacja Serii<< Joshua BellPiotr Anderszewski >>
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.

twój komentarz