Joshua Bell
Joshua Bell gra muzykę klasyczną, interesuje go również muzyka kameralna, filmowa oraz bluegrass. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej popularnych skrzypków świata. Występuje z wieloma bardzo dobrymi orkiestrami oraz dyrygentami, kompozytorami.

Joshua Bell

Joshua Bell (ur. 9 grudnia 1967) – amerykański skrzypek.

Urodził się w Bloomington, Indiana. Syn dwóch psychologów. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat. W wieku 14 lat był solistą w Filadelfijskiej orkiestrze. Studiował wydział instrumentalny (skrzypce) w Indiana University Jacobs School of Music u Josefa Gingolda. Zadebiutował w Carnegie Hall (Nowy Jork) z St Louis Symphony Orchestra. Gra muzykę klasyczną, interesuje go również muzyka kameralna, filmowa oraz bluegrass. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej popularnych skrzypków świata. Występuje z wieloma bardzo dobrymi orkiestrami oraz dyrygentami, kompozytorami. M.in. na jednej z płyt gra wraz z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrygenturą Johna Williamsa. Joshua ma bardzo szeroki repertuar. Wykonywał również partie solowe skrzypiec w filmie Purpurowe Skrzypce (ang. The Red Violin). Nagrał już ok. 20 płyt (łącznie z Soundtrackami)

Warto równie? wspomnieć, i? Bell jest posiadaczem niezwykłych skrzypiec. A dokładnie jest to Gibson ex Huberman z roku 1713. Skrzypce owe posiadają niesamowitą historię, były wielokrotnie kradzione.

Joshua jest partnerem artystycznym Saint Paul Chamber Orchestra oraz przyjezdnym profesorem Royal Academy Of Music w Londynie.

12 stycznia 2007 rano, Bell uczestniczył w eksperymencie artystycznym zorganizowanym przez dziennik Washington Post : przez 43 minut anonimowo grał na skrzypcach na stacji metra w Waszyngtonie[1]. Eksperyment miał odpowiedzieć na pytanie, czy “w banalnych okolicznościach i o niekorzystnej porze piękno zostanie zauważone”.