Termin wiki: Alboka

Alboka
Kategorie: Muzyka

Alboka

Alboka była używana w Kraju Basków od wieków, ale nikt nie jest całkiem pewien jego pochodzenia. Na pewno znany była już w XIII wieku, co dokumentuje „Poema de Alexandre”. Zwykle gra się używając techniki oddechu cyrkulacyjnego w celu ciągłego wydobywania dźwięku z instrumentu. Instrumenty takie jak didgeridoo są również odtwarzane za pomocą tej techniki. Jest to jeden z niewielu instrumentów dętych, które pozwalają grającym na zmianę dwóch tonów naraz, a nie tylko dodatkowego dźwięku dronowego (kładący nacisk na długie i powtarzające się dźwięki, skupiające się na barwie dźwięku i harmonii). Ustnik i przewrócony dzwonek są wykonane z kawałków rogów krowy. Jak na tak mały instrument jego dźwięk jest bardzo głośny, przypominający w barwie i artykulacji dudy.

Alboka - rzadki instrument_obrazek
Baskijska alboka (albogue), jest instrumentem dętym drewnianym- z podwójnym stroikiem trzcinowym, z dwoma rurami melodycznymi o małych średnicach, posiadającymi otwory na palce i czary tradycyjnie wykonanej z rogu zwierzęcego. Podobne instrumenty, do tych z regionu Basków, można znaleźć w całej Hiszpanii, w tym w Madrycie (Gaita Serrana), Asturii (Turullu), Kastylii i Andaluzji (Gaita Gastorena), ale te mają tylko jedną rurę melodyczną. Nazwa pochodzi od arabskiego „al-bûq” (البوق), co oznacza „trąbkę” lub „róg”.

Alboka – znane utwory

Alboka jest jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych instrumentów muzycznych Basków. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, ale prawdopodobnie wywodzi się z Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej. Alboka była używana głównie do akompaniowania tańców ludowych i śpiewu bertsolaritza (improwizowanego wiersza). Alboka ma specyficzny dźwięk, który przypomina wołanie zwierząt lub sygnał alarmowy.

Wśród znanych utworów na albokę można wymienić następujące:

– “Albokariak” – tradycyjna melodia baskijska, która składa się z kilku wariacji na temat prostego motywu rytmicznego. Jest to jeden z najczęściej granych utworów na albokę.
– “Txalaparta eta alboka” – współczesny utwór skomponowany przez Josu Elberdina i Joxana Goikoetxeę w 1992 roku. Łączy on albokę z innym baskijskim instrumentem perkusyjnym – txalapartą. Jest to dynamiczny i eksperymentalny utwór, który pokazuje możliwości obu instrumentów.
– “Albokadantza” – utwór napisany przez Miguela Induraina w 2004 roku na potrzeby festiwalu folklorystycznego Euskal Herria Zuzenean. Jest to taneczny i radosny utwór, który wykorzystuje elementy muzyki celtyckiej i irlandzkiej.

Jako próbka dźwiękowa, zaprezentowane jest nagranie opisane w następujący sposób “Łabędź, albokari i dudziarze w pustelni Santurbe (Odieta) latem 2016 roku”. Opublikowane przez twórcę YouTube – Zasubskrybuj Jego kanał >> Atalgainetik – YouTube 

74 / 100
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz