Akordeon / Harmonia
Akordeon / harmonia - prototyp akordeonu- handdine, zbudował na początku XIX wieku Fryderyk Buschmann, ale dopiero akordeon we współczesnej postaci skonstruował prę lat później Cyrill Demian, w Wiedniu.

Termin wiki: Akordeon / harmonia

Kategorie: Muzyka

Akordeon / harmonia

Akordeon / harmonia – prototyp akordeonu- handdine, zbudował na początku XIX wieku Fryderyk Buschmann, ale dopiero akordeon we współczesnej postaci skonstruował prę lat później Cyrill Demian, w Wiedniu. Akordeon jest instrumentem zaliczanym do grupy aerofonów (źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza, zamknięty w przestrzeni rezonansowej, pobudzony do wibracji za pomocą zadęcia) lub idiofonów (przyporządkowanie to wynika z uznania za źródło dźwięku samych stroików, a nie przepływającego przez nie powietrza). Konstrukcja akordeonu oparta jest na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie składany bądź rozciągany miech, wprawia w drganie stroik i tym samym wywołuje dźwięk. Instrument ten posiada po stronie basowej guziki ułożone w rzędy i szeregi, a te ułożone według koła kwintowego. Strona melodyczna może posiadać dwojakiego rodzaju klawiaturę: typu fortepianowego lub guziki ułożone chromatycznie w rzędach trzech do pięciu (są również akordeony guzikowe czterorzędowe).

Harmonia to instrument z grupy idiofonów języczkowych bądź z grupy aerofonów. Nazwa harmonia potocznie określa akordeon chromatyczny, w którym strona melodyczna zamiast guzików ma małe czworoboczne klawisze. W Polsce stała się bardzo popularna na początku XX wieku, wypierając z kapel ludowych skrzypce.