Arghul
Arghul, arghoul, arghool, albo yarghul, to rzadki instrument muzyczny w rodziny fletów z trzciny. Był używany od czasów starożytnego Egiptu i nadal jest używany jako tradycyjny instrument w Egipcie i Palestynie. Arghul składa się z dwóch rur: rury dla prowadzenia melodii, która ma od pięciu do siedmiu otworów i dłuższej nisko brzęczącej rury.

Termin wiki: Arghul

Kategorie: Muzyka

Arghul

Arghul arabski: (أرغول lub يرغول) – pisane również argul, arghoul, arghool, albo yarghul, to rzadki instrument muzyczny w rodziny fletów z trzciny. Był używany od czasów starożytnego Egiptu i nadal jest używany jako tradycyjny instrument w Egipcie i Palestynie. Arghul składa się z dwóch rur: rury dla prowadzenia melodii, która ma od pięciu do siedmiu otworów i dłuższej nisko brzęczącej rury. Jego brzmienie jest zbliżone do klarnetu, choć trochę bardziej stroikowe. W przeciwieństwie do podobnego mijwiz, arghul ma otwory na palcowanie tylko na jednej z rur instrumentu (rurce melodycznej), a rura druga jest odłączaną, co pozwala graczowi zmieniać wysokość brzmienia.

Arghul
Arghul jest w Egipcie i innych krajach arabskich używany jako akompaniament do tańca brzucha, Dabke i innych rodzajów arabskich występów muzycznych. Gran na tym instrumencie wymaga od muzyka umiejętności oddychania cyrkulacyjnego. To technika oddechu– technika gry na niektórych instrumentach dętych, pozwalająca na wydobywanie dźwięku przez dłuższy czas, bez przerw koniecznych dla zaciągnięcia powietrza. Grający muzyk wydyma policzki, a następnie siłą ich mięśni wypycha powietrze z jamy ustnej, w tym samym czasie nabierając powietrza nosem.

W chmurce terminu próbka dźwiękowa pochodząca ze strony YouTube opisana w następujący sposób – “Dla tancerzy zainteresowanych egipską muzyką korzeni lub każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o egipskim tańcu Saidi i kulturze muzycznej Górnego Egiptu. Nakręcony przez Jane Wass w Luksorze, z Hossen el Awamy grającym na instrumencie arghul. www.janewass.com

Arghul – Źródełka w których znajdziesz utwory wykorzystywane do tańca brzucha

Arghul to instrument dęty pochodzący z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Składa się z dwóch piszczałek: melodycznej i basowej. Melodyczna ma kilka otworów palcowych, a basowa służy do wydawania ciągłego dźwięku podstawowego. Arghul jest często używany w muzyce ludowej i tradycyjnej, a także w niektórych gatunkach współczesnych.

Taniec brzucha to rodzaj tańca orientalnego charakteryzujący się izolacją i ruchami poszczególnych części ciała, zwłaszcza bioder i brzucha. Taniec brzucha ma swoje korzenie w kulturach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, ale rozprzestrzenił się na cały świat jako forma sztuki i rozrywki.

Aby znaleźć utwór do tańca brzucha zagrany na arghulu, można skorzystać z następujących źródeł:

– YouTube: Na tej platformie można wyszukać hasła “belly dance arghul” lub “raqs sharqi arghul” (raqs sharqi to arabska nazwa tańca brzucha).

 

Można znaleźć wiele filmów pokazujących tancerzy i tancerki wykonujących taniec brzucha przy akompaniamencie arghulu lub innych instrumentów orientalnych. Przykładem takiego filmu jest ten.
Spotify: Na tej aplikacji można wyszukać hasła “arghul belly dance” lub “arghul raqs sharqi”. Można znaleźć wiele playlist zawierających utwory do tańca brzucha z udziałem arghulu lub innych instrumentów orientalnych. Przykładem takiej playlisty jest ta.
– SoundCloud: Na tej stronie można wyszukać hasła “arghul belly dance” lub “arghul raqs sharqi”. Można znaleźć wiele nagrań zawierających utwory do tańca brzucha z udziałem arghulu lub innych instrumentów orientalnych. Przykładem takiego nagrania jest to.

Oczywiście są to tylko przykładowe źródła i nie wyczerpują wszystkich możliwości. Można również poszukać utworów do tańca brzucha zagranych na arghulu w innych serwisach muzycznych lub internetowych, a także w sklepach płytowych lub bibliotekach.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna i interesująca dla Ciebie. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi dotyczące tematu, zapraszam do dalszej eksploracji zasobów w mojej wersji muzycznej encyklopedii, i rozmowy ze mną 😊