Kategorie: Muzyka
Imitacja
Imitacja – forma muzyczna oparta na fakturze polifonicznej. Jest utworem wielogłosowym, w którym poszczególne głosy imitują się na wzajem. Najbardziej znanymi formami imitacyjnymi są kanon i fuga.
Definicja odnaleziona w treści poniższych terminów
- BWV 129BWV 129 - Oddajcie cześć Panu, Boże mój - na sopran, alt i bas, zespół wokalny, trąbki I-III, kotły, flet, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.
- BWV 51BWV 51 /Jauchzet Gott in allen Landen - Bóg chwalon po całej ziemi!/, kantata Jana Sebastiana Bacha przeznaczona na piętnastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowana na sopran, trąbkę, smyczki i basso continuo.
Imitacja (Wikipedia)
Imitacja (z łac. oznacza naśladowanie) – najstarsza technika polifoniczna polegająca na powtórzeniu melodii z jednego głosu w innym.
Rodzaje imitacji:
- ze względu na liczbę głosów i struktur (teoretycznie liczba głosów jest nieograniczona, najczęściej występują imitacje 2-5 głosowe, imitowane mogą być jednocześnie 2, 3 lub 4 struktury (imitacje podwójne, potrójne, poczwórne)
- ze względu na stosunek interwałowy głosów (w praktyce od unisono do oktawy)
- ze względu na stosunek rytmiczny
- kierunek interwałów
- ruch melodii
Najbardziej znanymi formami imitacyjnymi są kanon, fuga i motet przeimitowany.
Imitacja na dwie gitary elektryczne jest typowym składnikiem rockowego stylu muzycznego heavy metal.
Interesującym przykładem zastosowania imitacji w muzyce rockowej jest album Inventions for Electric Guitar progresywnej grupy Ash Ra Tempel.
Terminy w tej definicji: