Karl Böhm – kim był?
Karl Böhm był wybitnym austriackim dyrygentem, urodzonym 28 sierpnia 1894 roku w Grazu, który zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim interpretacjom dzieł Mozarta, Wagnera i Richarda Straussa. Jego kariera rozpoczęła się w rodzinnym Grazu, gdzie po studiach prawniczych i muzycznych, zadebiutował jako dyrygent w 1917 roku.
Wkrótce potem, dzięki rekomendacji Bruno Waltera, Böhm przeniósł się do Monachium, gdzie jego talent szybko został dostrzeżony. W 1927 roku objął stanowisko głównego dyrektora muzycznego w Darmstadt, a następnie w Hamburgu w latach 1931-1934. Jego współpraca z Richardem Straussem w drezdeńskiej Semperoper przyniosła światowe prapremiery takich dzieł jak “Dafne” i “Cisza kobiety”.
Po II wojnie światowej, Böhm kontynuował swoją karierę, dyrygując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, w tym w Metropolitan Opera, Royal Opera House w Londynie, Festiwalu w Bayreuth i Festiwalu w Salzburgu. Jego interpretacje dzieł Mozarta są uważane za wzorcowe, a nagrania z Wiener Philharmoniker czy Berliner Philharmoniker są cenione przez krytyków i melomanów.
Böhm był również znany z doskonałych wykonawstw oper Wagnera, a jego nagranie “Pierścienia Nibelunga” z Bayreuther Festspiele jest często wymieniane obok tych Herberta von Karajana czy sir Georga Soltiego. Karl Böhm zmarł 14 sierpnia 1981 roku w Salzburgu, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo nagrań i interpretacji, które nadal inspirują i zachwycają kolejne pokolenia miłośników muzyki.