Wiele instrumentów pełniło ważną rolę w świecie muzycznym, choć z różnych przyczyn w składzie orkiestry się nie znalazły. Warto o nich wspomnieć, bo w ostatnich latach zyskują na popularności z uwagi na ich niepowtarzalne brzmienie oraz na atrakcyjne kompozycje pisane dokładnie na nie, a które nie powinny być zaprzepaszczone tylko dlatego, że zagrane na instrumencie współczesnym brzmią źle. Ten rozdział uwzględnia instrumenty popularne, ale jedynie w innych nurtach muzycznych niż w muzyce klasycznej czy regionalnej.

18 marca 2023
Bałałajka

Bałałajka

Bałałajka to tradycyjny instrument muzyczny należący do rodziny gitar, który kojarzy się głównie z rosyjską kulturą ludową. Posiada charakterystyczne trójkątne pudło rezonansowe i trzy struny (czasem cztery lub sześć).
18 marca 2023
Bandura

Bandura

Bandura (z gr. pandóra- „wszystko dająca”) to ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do rodziny lutniowej, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem. Protoplastą bandury była najprawdopodobniej lutnia lub kobza.
18 marca 2023
Bandoneon

Bandoneon

Bandoneon to rodzaj harmonii ręcznej. Posiada 88 lub więcej guzików na czworokątnej obudowie. Zbudowany w połowie XIX wieku w Niemczech. Nazwa instrumentu pochodzi od nazwiska jego twórcy- Heinricha Banda.
18 marca 2023
Arghul

Arghul

Arghul, arghoul, arghool, albo yarghul, to rzadki instrument muzyczny w rodziny fletów z trzciny. Był używany od czasów starożytnego Egiptu i nadal jest używany jako tradycyjny instrument w Egipcie i Palestynie. Arghul składa się z dwóch rur: rury dla prowadzenia melodii, która ma od pięciu do siedmiu otworów i dłuższej nisko brzęczącej rury.
18 marca 2023
Alboka

Alboka

Alboka - Baskijska alboka (albogue), jest instrumentem dętym drewnianym- z podwójnym stroikiem trzcinowym, z dwoma rurami melodycznymi o małych średnicach, posiadającymi otwory na palce i czary tradycyjnie wykonanej z rogu zwierzęcego.
18 marca 2023
Akordeon / Harmonia

Akordeon / harmonia

Akordeon / harmonia - prototyp akordeonu- handdine, zbudował na początku XIX wieku Fryderyk Buschmann, ale dopiero akordeon we współczesnej postaci skonstruował prę lat później Cyrill Demian, w Wiedniu.