Kremerata Baltica to orkiestra kameralna założona w 1997 r. przez słynnego skrzypka Gidona Kremera jest nie tylko zdobywcą nagrody Grammy, ale również jednym z najbardziej uznanych międzynarodowych zespołów Europy i świata.
Chociaż pierwotnie powstała jako „prezent urodzinowy dla siebie samego” na 50te urodziny Gidona Kremera, które artysta obchodził w 1997 r., jej założyciel natychmiast zdał sobie sprawę z potencjału jaki ze sobą niesie ten 27-osobowy zespół młodych muzyków z Republik Nadbałtyckich: Estonii, Łotwy i Litwy.
Potencjał ten pozwolił zespołowi stać się nośnikiem, dzięki któremu artysta dzieli się swoim bogatym doświadczeniem z nowym pokoleniem, jednocześnie promując i inspirując muzyczne i kulturalne życie Republik Nadbałtyckich.
Wybrawszy za swoje miejsce stałego zamieszkania cały świat, Kremerata Baltica gra rocznie około 60 koncertów, wykonywanych w trakcie sześciu dorocznych tournee po Europie, Azji i obu Amerykach.
Regularne występy w największych salach koncertowych Wiednia, Berlina, Paryża, Londynu, Moskwy i Nowego Jorku przeplatają się z koncertami na słynnych festiwalach muzycznych – w Salzburgu, Schleswigu-Holsteinie, Verbier, Dreźnie, podczas Praskiej Wiosny oraz BBC Proms w Londynie.
Poza występami w pełnym składzie orkiestry kameralnej, Kremerata Baltica słynie również z koncepcyjnych wykonań muzyki kameralnej.
Członkowie zespołu grają wówczas w niewielkich formacjach występując pod nazwą Kremerata Musica. Rzeczą naturalną jest, że scena muzyczna Republik Nadbałtyckich ma wielkie znaczenie dla Kremerata Baltica.
Dzięki wsparciu wspólnego programu Ministerstw Kultury wszystkich trzech krajów, co roku odbywa się wiele występów w Estonii, Łotwie i na Litwie.
Choć większość koncertów prowadzi Gidon Kremer, Kremerata Baltica występowała już z innymi wielkimi dyrygentami i solistami: Jessye Normanem, Olegiem Maisenbergiem, Davidem Geringasem, Borisem Pergamenschikowem, Tatianą Grindenko, Sir Simonem Rattle’em, Christophem Eschenbachem, Kentem Nagano oraz Esą-Pekką Salonenem.
Przygotowując i wykonując wyjątkowo szeroki i zróżnicowany repertuar, Kremerata Baltica zwraca wielką uwagę na muzykę współczesną. Zespół regularnie wykonuje utwory żyjących kompozytorów Europy Wschodniej – swoje nowe prace oddali mu: Pärt, Kancheli, Vasks, Desiatnikow i Raskatow. Kremerata Baltica nagrała siedem płyt dla wytwórni Nonesuch Records.
Jedna z nich, After Mozart została uhonorowana przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji w USA nagrodą Grammy Award w 2002 r. (Muzyka Klasyczna: Best Small Ensemble Performance).
Ich ostatnie nagranie dla Nonesuch Records, Russian Seasons ukazało się w ubiegłym roku. Niedawno natomiast ukazała się płyta Kremerland zrealizowana dla Deutsche Grammophon; umieszczono na niej współczesne utwory dedykowane i oddane zespołowi do prawykonania.
źródło