22 kwietnia
Spis treści

Spis treści wpisu

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

 Ważne wydarzenia z dnia 22 kwietnia – oto niektóre z nich:

22 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla Polski i świata. W tym dniu obchodzimy między innymi Międzynarodowy Dzień Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku, aby podkreślić znaczenie ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. W Polsce Dzień Ziemi jest obchodzony od 1990 roku, a w tym roku w wielu miastach odbyły się różne wydarzenia związane z ekologią, edukacją i kulturą. Na przykład w Krakowie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury zorganizowano koncerty, warsztaty, zabawy edukacyjne i test wiedzy o Ziemi .

22 kwietnia to także data ważna dla historii Polski. W tym dniu przypada wiele rocznic związanych z walką o niepodległość i wolność. Na przykład:

 • W 1368 roku król Kazimierz III Wielki wydał statut żupny, regulujący sprawy związane z wydobyciem i handlem solą na ziemiach polskich.

 • W 1656 roku podczas potopu szwedzkiego w Bydgoszczy wybuchło zbrojne powstanie antyszwedzkie, które jednak zostało stłumione przez wojska szwedzkie pod wodzą księcia Jana Adolfa.

 • W 1794 roku rozpoczęła się insurekcja wileńska, będąca częścią insurekcji kościuszkowskiej. Powstańcy pod dowództwem Jakuba Jasińskiego opanowali Wilno i ogłosili akt powstania przeciwko Rosji.

 • W 1848 roku gubernator Galicji Franz Stadion wydał patent uwłaszczeniowy chłopów, który znosił pańszczyznę i nadawał im prawa własności do ziemi.

 • W 1919 roku Józef Piłsudski skierował odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, nawołując ich do współpracy z Polską i tworzenia wspólnego państwa.

 • W 1940 roku w Majdanie Wielkim na Zamojszczyźnie odbyła się ekshumacja ciał 42 polskich jeńców wojennych zamordowanych przez żołnierzy niemieckich 20 września 1939 roku.

22 kwietnia to także data urodzin i śmierci wielu znanych ludzi z różnych dziedzin kultury, nauki i polityki. Na przykład:

 • W 1823 roku urodził się Soter Rozbicki, poeta romantyczny, autor m.in. “Pieśni o ziemi naszej”.

 • W 1864 roku urodził się Stanisław Stączek, polityk socjalistyczny, minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych II RP.

 • W 1891 roku urodził się Teofil Ociepka, malarz prymitywista.

Kalendarium

310px Poison gas attack
Atak gazowy z użyciem chloru podczas I wojny światowej
 1.  Chronologiczny spis informacji o świętych i błogosławionych. na brewiarz.katolik.pl.
 2.  Żywoty Świętych. [dostęp 2010-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-12)].
 3.  22 kwietnia 1848. [dostęp 2018-04-05].
87 / 100
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.

twój komentarz