Wiolonczela - woman in black long sleeve shirt riding on black wheel chair
Wiolonczela składa się z dużego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie stylizowanej litery f oraz gryfu z bez progową podstrunnicą, zakończonego główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. Struny, podparte na mostku, napinane są za pomocą klinowych naciągów. Struny wiolonczeli były niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych lub z linek tkanych ze srebrnych drutów.

Termin wiki: Wiolonczela

Kategorie: Muzyka

Wiolonczela

Wiolonczela to piękny i wyrazisty instrument smyczkowy, który ma bogatą historię i literaturę. W tym wpisie chciałbym przedstawić Wam podstawowe informacje o budowie, strojeniu i grze na wiolonczeli.

Wiolonczela składa się z dużego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie stylizowanej litery f oraz gryfu z bezprogową podstrunnicą, zakończonego główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. Struny, podparte na mostku, napinane są za pomocą klinowych naciągów. Struny wiolonczeli były niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych lub z linek tkanych ze srebrnych drutów. Współcześnie niemal wyłącznie wykonywane są ze stali. Instrument posiada cztery struny normalnie strojone w kwintach do następujących dźwięków (począwszy od najniżej strojonej) – C (65.4Hz), G (98Hz), d (146,8Hz), a (220Hz) i obejmuje zakres dźwięków od C do a2.

Wiolonczela powstała w drugiej połowie XVI wieku jako basowy instrument z rodziny violi da braccio. Pierwszym znanym twórcą wiolonczel był Nicola Amati, ale to Antonio Stradivari ustalił obowiązujący do dziś standard rozmiaru i kształtu instrumentu. Instrument zyskał na popularności jako instrument solowy i kameralny dzięki takim kompozytorom jak Vivaldi, Bach, Boccherini czy Haydn. W późniejszych epokach wiolonczela była wykorzystywana przez wielu znakomitych twórców, takich jak Beethoven, Schubert, Brahms, Dvořák, Elgar czy Szostakowicz.

Wiolonczela – jak gra się na wiolonczeli?

Na wiolonczeli gra się na siedząco, obejmując kolanami pudło rezonansowe i opierając je o ziemię nóżką. Gryf znajduje się na wysokości przedramienia i ramienia. Dźwięki na wiolonczeli wytwarza się przez naciskanie strun palcami lewej ręki i smykanie lub szarpanie strun smyczkiem prawej ręki. Gra na wiolonczeli wymaga dużej precyzji, koordynacji i siły mięśniowej, ale także wrażliwości i ekspresji. 

Polecam wykonanie Luki Sulica suity Numer 1 BWV 1007 na wiolonczelę Jana Sebastiana Bacha 

Więcej instrumentów orkiestry symfonicznej? Zajrzyj >> tutaj

Wiolonczela (Wikipedia)

Wiolonczela (wł. violoncello, skrót: vc.) – tenorowo-basowy instrument muzyczny strunowy z grupy smyczkowych.

Wiolonczela
wł. Violoncello, fr. Violoncelle, ang. Cello
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
Chordofon złożony
Klasyfikacja popularna
instrument smyczkowy
Skala instrumentu
Skala instrumentu
Podobne instrumenty