Wyszukiwarka treści na stronie Moje Quo Vadis
Znajdź wygodnie i szybko potrzebne Ci treści na tej stronie internetowej.

Wypróbuj te słowa: MozartBachKantataAriaSymfoniaKoncert fortepianowySeriaBeethovenHaydn

Skrzypce - A Woman Playing Violin

Termin wiki: Skrzypce nowoczesnej orkiestry

Kategorie: Muzyka

Skrzypce nowoczesnej orkiestry

Skrzypce nowoczesnej orkiestry to drugi opisywany instrument pod tą samą nazwą w mojej bazie wiedzy, ale chciałbym jeszcze parę słów do definicji tego inspirującego mnie instrumentu wnieść 🙂  Skrzypce należą do rodziny instrumentów strunowych smyczkowych i są jednymi z najstarszych i najpiękniejszych instrumentów muzycznych.

Nazwa pochodzi od włoskiego violino, co oznacza małą wiolę. Obecną estetyczną i delikatną postać przybrały w XVII w., kiedy to włoscy lutnicy, tacy jak Antonio Stradivari czy Giuseppe Guarneri, doskonalili ich budowę i brzmienie. Jest to jeden z najpopularniejszych instrumentów, przy czym również jest jednym z instrumentów o największej sile wyrazu i wielu kompozytorów stosuje go do budowania nastroju. Dzięki rozmaitym technikom gry pozwala uzyskać szeroki zakres efektów dźwiękowych, takich jak legato, staccato, pizzicato, tremolo, glissando czy vibrato. Posiada on 4 struny (strojone na dźwięki g, d1, a1, e2 ), dźwięk wydobywa się poprzez pocieranie lub szarpanie tychże strun smyczkiem lub palcami. Ich drgania powodują, że powietrze wewnątrz korpusu rezonansowego wibruje i wzmacnia dźwięk. Zjawisko to nazywa się rezonansem. Struny początkowo wykonywano z katgutu, czyli jelit zwierzęcych, teraz jednak coraz częściej wykonuje się je z tworzyw syntetycznych lub metalu. Skala skrzypiec obejmuje przeszło 4 oktawy od dźwięku g. W wielokrotnej obsadzie skrzypce wchodzą jako najważniejszy instrument w skład orkiestry symfonicznej i wielu innych zespołów orkiestrowych i kameralnych.

Skrzypce nowoczesnej orkiestry – w jakich gatunkach muzycznych je usłyszymy?

Skrzypce to instrument niezwykle wszechstronny i uniwersalny. Można na nim grać muzykę klasyczną, jazzową, folkową, rockową czy nawet elektroniczną. Skrzypce mają bogatą historię i kulturę, która obejmuje wiele krajów i epok. Na skrzypcach grali i grają znakomici artyści, tacy jak Niccolò Paganini, Jascha Heifetz, Yehudi Menuhin, David Oistrakh, Itzhak Perlman czy Vanessa Mae. Skrzypce to także instrument bardzo osobisty i emocjonalny. Każdy skrzypek ma swój własny styl gry i sposób wyrażania się przez muzykę. Grając na skrzypcach można poczuć radość, smutek, miłość, gniew czy spokój. Skrzypce to instrument, który potrafi poruszyć serca słuchaczy i sprawić im przyjemność.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na skrzypcach lub po prostu dowiedzieć się więcej o tym fascynującym instrumencie, zapraszam cię do śledzenia mojego bloga. Będę tu publikować ciekawostki, porady, recenzje płyt i koncertów oraz moje własne nagrania. Mam nadzieję, że pokochasz skrzypce tak jak ja i będziesz się cieszyć z ich piękna i magii. Do zobaczenia!

Spis treści

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie

dodaj swój komentarz

Skip to content