BWV 45 - okładka do wpisu BWV -45 kantata J.S. Bacha Oznajmiono ci, człowiecze, co jest
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka

Es ist dir gesagt, Mensch, was gut ist

Oznajmiono ci, człowiecze, co jest

BWV 45 – kantata na Na Ósmą Niedzielę po Trójcy Świętej opracowana na alt, tenor i bas, zespół wokalny, flet poprzeczny I+II, obój I+II, smyczki i basso continuo

Prawykonanie
11 sierpnia 1726, Lipsk
Odtwórz film na temat Nakładka wideo z cieniem

We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.

Do opracowania tej kantaty skorzystałem z tłumaczenia Armina i Andrzeja Teske, oraz dogłębna analiza wg Bachipedia.org

200 Kantat
200 Kantat Jana Sebastiana Bacha

Dziś w Polsce kiedy samodzielne myślenie przybiera na znaczeniu, kiedy w obliczu epatowania złowrogiej propagandy formacji która przejęła szeroko horyzonty zarządzania państwem – media, obronność, gospodarka obsadzając kluczowe sektory swoimi funkcjonariuszami zwykły obywatel okłamywany jest przez struktury źle rządzonego kraju, gdzie Jego prawa i zwyczaje wolnego wyboru są łamane musi znaleźć siłę by się temu przeciwstawić.

Gdzie znaleźć prawdę? Dla mnie takim źródłem dzięki któremu odnajduję moc by trwać są kantaty Jana Sebastiana, i na te moje powyższe odczucia że istotnie to wszystko co napisałem ma miejsce i łamane są te prawa kompozytor skomponował 45 kantatę z librettem opartym o wersy z ewangelii i starego testamentu oraz tekstów świeckich librecistów Micheasza 6:8 (część 1); Mateusza 7:22–23 (część 4.); Johann Heermann (część 7); nieznane źródło (części 2, 3, 5, 6). W samym już tytule jest jasno “Objawiono Ci Jak Jest Człowiecze”

Fundament masz w Panu, który w tych treściach jasno przemawia że czyniących zło, czyniących to wszystko ON NIE ZNA! – I dla mnie to wystarczy by patrząc na to wszystko co wyczynia obecna władza IM NIE UFAĆ.

Nie załamywać się i mieć nadzieję na przyszłość że będzie lepiej i że jesienią wygra “normalność”. Polecam lekturę w załączonym tłumaczeniu kantaty z obszerną analizą kantaty.

BWV 45 – a oto kilka ciekawostek na jej temat:

  • Kantata składa się z **dwóch części** (w siedmiu częściach), które były wykonywane przed i po kazaniu w niedzielę 8. po Zesłaniu Ducha Świętego w 1726 roku w Lipsku .
  • Kantata jest napisana na **trzy głosy solowe** (alt, tenor i bas), **chór mieszany** i **orkiestrę** składającą się z dwóch obojów, dwóch skrzypiec, altówki i basso continuo.
  • Kantata jest oparta na tekście z Księgi Micheasza (6:8): “Es ist dir gesagt, Mensch, was gut ist und was der Herr von dir fordert, nämlich Gottes Wort halten und Liebe üben und demütig sein vor deinem Gott” (“Powiedziano ci, człowieku, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: przestrzegać słowa Bożego i miłować bliźniego, a przed Bogiem być pokornym”).
  • Kantata miała swoją **premierę** 14 sierpnia 1726 roku w kościele św. Tomasza w Lipsku . Była to jedna z pierwszych kantat Bacha napisanych na podstawie tekstu poety Christiana Friedricha Henriciego, znanego pod pseudonimem Picander.

 

Mam nadzieję, że ta informacja była dla ciebie interesująca i zachęciła cię do posłuchania tej wspaniałej kantaty. Możesz znaleźć wiele nagrań na YouTube, np. to wykonane przez Amsterdam Baroque Orchestra & Choir pod dyrekcją Tona Koopmana. Życzę ci miłego słuchania!


Do następnego wpisu
Pozdrawiam
PpiotrR

84 / 100

twój komentarz