Lautenwerck Preludium Fuga Allegro Es-dur BWV 998
Spis treści

Spis treści wpisu

Lautenwerck
Preludium Fuga Allegro Es-dur BWV 998

Jestem wielkim fanem muzyki barokowej, a zwłaszcza twórczości Jana Sebastiana Bacha. Uważam, że jego dzieła są niezwykle piękne, złożone i poruszające. Dlatego zawsze szukam sposobów, aby lepiej poznać jego muzykę i odkrywać nowe aspekty jej brzmienia i znaczenia. 

Lautenwerck Preludium Fuga Allegro – brzmi wyśmienicie ❤❤❤

Jednym z takich sposobów jest słuchanie jego utworów granych na oryginalnych instrumentach z epoki, na których były komponowane i wykonywane. Może się to wydawać dziwne, ale nie wszystkie instrumenty, których używał Bach, są nam dziś znane lub dostępne. Niektóre z nich zaginęły w mrokach historii, inne zostały zmodyfikowane lub zastąpione przez nowsze wersje. Jednym z najciekawszych i najrzadszych instrumentów, na którym Bach pisał i grał, był lautenwerck, czyli lutnia-klawesyn.

Lautenwerck Preludium Fuga Allegro

Lautenwerck był instrumentem klawiszowym, który naśladował brzmienie lutni, popularnego instrumentu strunowego szarpanego w XVII i XVIII wieku. Lautenwerck miał drewniane pudło rezonansowe w kształcie skrzydła i jedną klawiaturę. Struny były wykonane z jelit zwierzęcych, a nie z metalu, co nadawało im delikatny i miękki dźwięk. Instrument był strojony o oktawę niżej w dolnej części skali i unisono w środkowej części, aby uzyskać efekt zbliżony do lutni.

Lautenwerck Preludium Fuga Allegro Es-dur BWV 998 – Posłuchaj, obejrzyj…

Bach był bardzo zafascynowany tym instrumentem i posiadał dwa egzemplarze lautenwercka w swoim domu w Lipsku. Napisał na niego kilka utworów, w tym Preludium, Fugę i Allegra Es-dur BWV 998, które możecie usłyszeć na poniższym filmiku. Wykonuje je Dongsok Shin, znany specjalista od muzyki dawnej.

Lautenwerck Preludium Fuga Allegro – brzmienie

Nie wiadomo dokładnie, jak brzmiał lautenwerck w czasach Bacha, ponieważ żaden oryginalny egzemplarz nie zachował się do naszych czasów. Jednak dzięki badaniom historycznym i rekonstrukcjom można spróbować odtworzyć jego niepowtarzalny dźwięk i urok. Słuchając tego instrumentu, możemy poczuć się jakbyśmy przenieśli się w czasie i usiedli obok samego Bacha w jego salonie. To niesamowite doświadczenie dla każdego miłośnika muzyki!

 

  • Amadeusz Mozart 336x250 jpg
  • 0i2pl 600x355ad service description jpg
  • 0i2pl 600x355ad jpg

Możesz też polubić te miejsca w moim blogu

Zapraszam do polubienia mojego fanpage na Facebooku.

84 / 100

twój komentarz