Harfa należy do rodziny instrumentów strunowych szarpanych. Oznacza to, że dźwięk wydobywa się przez szarpanie strun palcami lub paznokciami. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa arpa. Instrument ten znany był już w starożytności, m.in. w Mezopotamii i Egipcie 3000 lat p.n.e.
20 kwietnia to data, która ma wiele znaczenia dla historii Polski i świata. W tym artykule postaram się opisać i zredagować ten dzień, korzystając z dostępnych informacji w internecie. Podam daty, nazwiska i wydarzenia rocznicowe związane z tym dniem.
Akustyka (z gr. akustikos, dosł.: dotyczący słuchu) – nauka o zjawiskach dźwiękowych, część fizyki; akustyka muzyczna zajmuje się nie tylko zagadnieniami zakresu fizyki (drgania, fale, zjawiska głosowe i ich cechy), ale również fizjologii (słuch, cehcy subiektywne zjawisk głosowych), psychologii słyszenia oraz zagadnieniami z zakresu akustyki systemów muzycznych i instrumentów muzycznych; elektroakustyka wyodrębniona została jako nauka oddzielna.
Fantazja – w baroku rodzaj swobodnej imitacji. W muzyce romantycznej – forma muzyczna bez zdecydowanego kształtu. Utwór programowy o treści fantazyjnej.
Jan Sebastian Bach skomponował na 14. niedzielę po Trójcy Świętej jedną z moich ulubionych kantat – BWV 78 Jesu, der du meine Seele, co po polsku oznacza „Jezu, któryś moją duszę”.
Kantata BWV 91 - Pochwalon Jezu Chryste bądź napisana na 1 dzień Bożego Narodzenia skomponowana na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, róg I+II, kotły, obój I–III, smyczki i basso continuo. Prapremiera wykonania kantaty miała miejsce 25 grudnia 1725 roku.
BWV 52 - pod tym oznaczeniem kryje się kantata Jana Sebastiana Bacha - Nie ufam Tobie fałszywy świecie! - w której Nieznany autor tekstu nawiązuje do myśli z niedzielnej Ewangelii, kiedy faryzeusze pytają Jezusa, czy wolno płacić podatki Cezarowi (Mt 22,15-22).