Wolfgang Amadeus Mozart urodził się w Salzburgu jako syn Leopolda, kapelmistrza salzburskiego księcia arcybiskupa. W wieku trzech lat grał na pianinie, dwa lata później już komponował pochodzące z tego okres u menuety zadziwiają zrozumieniem formy. Starsza siostra Mozarta Maria Anna (zwana Nannerl) także była uzdolnioną pianistką i w 1762 roku ojciec zabrał dwoje geniuszów na krótkie występy na dwory w Wiedniu i Monachium.
Zachęceni powodzeniem rok późni ej wybrali się na dłuższe tournee, obejmujące dwa tygodnie w Wersalu.

5 kwietnia 2024
Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta

Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta gra Hélène Grimaud

Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta gra Hélène Grimaud - tym razem chciałbym zarekomendować nowy album francuskiej pianistki Hélène Grimaud, niezwykle utalentowanej, z dużym muzycznym dorobkiem grającej z wielkimi w światowej pianistyce że wspomnę Daniela Barenboima, Martę Argerich, czy z wirtuozem skrzypiec wielkim Gidonem Kremerem. Jednak nie to było przyczyną mojej uwagi
2 marca 2024
Requiem KV 626 - wybrane wykonania

Requiem KV 626 – Wybrane wykonania

Requiem KV 626 - Wybrane wykonania - podczas II edycji Mozartiany 2007 w Katedrze Oliwskiej na żywo pierwszy raz usłyszałem wykonanie, które uczyniła Akademia Muzyki Dawnej pod batutą Jana Łukaszewskiego i wysłuchanie tego wywarło na mnie olbrzymie wrażenie. Teraz zapraszam do przeglądania tego artykułu, gdzie zamieszczam wspaniałe cudownie odśpiewane partie z ukochanej Mszy w D-Dur - Requiem.
4 stycznia 2024
Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz Playlista Efekt Mozarta

Mozart 10 utworów które sprawią, że go pokochasz

Mozart - 10 utworów które sprawią że go pokochasz - Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu w dzisiejszej Austrii. Był jednym z najbardziej utalentowanych cudownych dzieci w historii muzyki i wyrósł na jednego z najbardziej lubianych i wpływowych kompozytorów wszech czasów.
4 sierpnia 2012
mozart category thumb

Każde miejsce dobre

Do słuchania muzyki każde miejsce jest dobre, a w szczególności jeśli jest to muzyka Mozarta :-). Dzisiaj wyszedłem sobie na łąki, by właśnie poczuć piękno natury, przy tym sobie posłuchać muzyki. Spojrzałem sobie na otaczającą mnie przyrodę, na horyzont i piękne słońce sierpniowego popołudnia skłoniło mnie aby wyjąć z kieszeni telefon włączyć w nim program HD Panorama i zdjąć te obrazy w cyfrową matrycę.
3 sierpnia 2012
mozart category thumb

Mozartiana 2012

Tradycyjnie już we środę, czwartek i piątek muzyka Mozarta wypełni piękną scenerię Parku Oliwskiego, w sobotę zapraszamy do wspaniałej Katedry Oliwskiej, w której jak co roku zabrzmi Koncert Finałowy z udziałem gospodarzy, czyli Polskiego Chóru Kameralnego w towarzystwie instrumentalistów i śpiewaków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki XVIII wieku.