Haendel urodził się w niemieckim Halle w Saksonii. Był synem 63-letniego fryzjera męskiego i chirurga. Ojciec namawiał go na studia prawnicze, jednak Haendel pragnął zająć się muzyką i przemycił na strych mały klawikord. Podczas wizyty Haendla na dworze Saksonii-Wissenfels, gdzie ojciec był fryzjerem, książę usłyszał grę na organach młodego muzyka i zdołał przekonać niechętnego rodzica o muzycznym potencjale chłopca. Później Hendel studiował równocześnie prawo i muzykę, rozwijając grę na organach, skrzypcach i klawesynie, komponując różne rozmaite utwory i spędzając godziny na kopiowaniu partytur ze zbioru rękopisów swego nauczyciela, organisty i kompozytora, Friedricha Zachana.

22 maja 2023
Flavio Re di Longobardi

Flavio Re di Longobardi

Flavio Re di Longobardi (Flawiusz, król Longobardów) została napisana przez Georga Friedricha Händla w 1723 roku i miała swoją premierę w Londynie w tym samym roku. Jest to opera seria w trzech aktach, oparta na włoskim libretcie Nicolò Francesco Hayma.
27 marca 2009
ow muzykanawodzie

Lascia Chio Pianga z opery Rinaldo G.F. Haendla

Wpis poświęcony arii Lascia ch`io pianga, który w filmie "Farinelli - Ostatni kastrat", wykonał Farinelli - to tytułowy bohater w filmie i artystyczny pseudonim młodego śpiewaka Carlo Broschi. Kiedy był małym chłopcem został wykastrowany aby zachować jego czysty piękny głos, dzięki temu szybko stał się sławnym artystą.