Opera – słowo, stwierdzenie ogólne!

Czym jest opera?

Opera to fascynujący gatunek muzyczny, który łączy w sobie dramat, muzykę, śpiew, taniec i sztukę wizualną, tworząc bogate i wielowymiarowe doświadczenie artystyczne. Jest to forma teatralna, w której artyści wyrażają emocje i opowiadają historie poprzez śpiew, wspierany przez orkiestrę. Libretto, czyli tekst opery, składa się z pieśni, arii, duetów, tercetów i innych form wokalnych, które są wykonywane przez solistów i chór. 

Opera jest znana z rozbudowanych dekoracji, przepięknych kostiumów i często zawiera elementy baletu, które dodają spektaklom dodatkowej głębi. Historia opery sięga renesansowej Włochy, gdzie narodziła się z karnawałowych maskarad i ewoluowała w pełnoprawny gatunek artystyczny. Współczesne opery mogą różnić się od tradycyjnych form, ale nadal opierają się na tej samej zasadzie: muzyka i śpiew służą opowiadaniu historii i budowaniu emocji.

27 marca 2024
La Forza Del Destino

La forza del destino

La forza del destino - Moc przeznaczenia, napisana dla dworskiej Opery Carskiej w Petersburgu i wystawiona tam z wielkim przepychem, nie odniosła sukcesu. Z pewnością zaważyły na tym specyficzne warunki panujące wówczas w Rosji (walka o narodową operę rosyjską, za którą opowiadało się mieszczaństwo i postępowy odłam inteligencji), niemniej jednak i sam Verdi nie był ze swego dzieła zadowolony. Dokonał w nim więc wraz z librecistą szeregu zmian i przeróbek, i w tej nowej postaci wystawiona w La Scali opera zdobyła już pełne powodzenie.
24 marca 2024
Afrykanka

Afrykanka

Afrykanka ,najlepsza opera Giacomo Meyerbeera, kompozytor pracował nad nią ponad ćwierć wieku. Jej prapremiera odbyła się 28 IV 1865 w Paryżu. Z tytułami oper bywa rozmaicie. Il Trovatore G. Verdiego zwykło się w Polsce tłumaczyć jako Trubadur, tymczasem akcja tej opery rozgrywa się w Hiszpanii w XV w., kiedy muzyka fr. trubadurów należała już do zamierzchłej przeszłości. Z Afrykanką Meyerbeera jest nieco inaczej. Pomylił się nie tłumacz, lecz sam librecista, E. Scribe, w każdym razie przy pełnej akceptacji kompozytora.
30 czerwca 2009

Poznaj – Wesele Figara akt 3 i 4

Wszystkie elementy mam pod kontrolą, natomiast wkradła się pewna niepoprawność polegająca na wyświetlaniu krzaczków w tekście głównym artykułów, w części wprowadzającej i na stronie wejściowej wpisana […]
24 maja 2008
mozart category thumb

Bastien i Bastienne

Bastien i Bastienne - poprawiona wersja wpisu z 24 maja 2008, którego treścią jest jednoaktowa opera Bastien i Bastienne - Singspiel w Jednym Akcie KV 50, Bastien - tenor, Bastienne - sopran, Colas - bas. Pasterka Bastienne czuje, że Bastien nie kocha jej jak niegdyś. Zwraca się o pomoc do wiejskiego czarodzieja imieniem Colas. Ten zapewnia ją, że serce Bastiena nadal do niej należy, choć nie jest może wzorem stałości. Skusiła je akurat pani z zamku dzięki swym obfitym podarkom, Bastienne może jednak odzyskać ukochanego, udając obojętną kokietkę...