Kategoria: Antonio Vivaldi (1678-1741)

O Antoniu Vivaldim w kilku słowach:

– Był włoskim kompozytorem, skrzypkiem i kapelmistrzem, który żył w XVII i XVIII wieku.
– Napisał ponad 500 koncertów, w tym słynne “Cztery pory roku”, które opisują zmiany klimatu i nastroju w różnych porach roku.
– Miał rude włosy, dlatego nazywano go “Czerwonym kapłanem”, ponieważ był też księdzem katolickim.
– Pracował w sierocińcu dla dziewcząt w Wenecji, gdzie uczył je muzyki i prowadził orkiestrę. Niektóre z jego utworów były pisane specjalnie dla nich.
– Miał astmę, która uniemożliwiała mu odprawianie mszy, ale nie przeszkadzała mu w grze na skrzypcach i podróżowaniu po Europie.

13 sierpnia 2023
Magnificat vs Stabat Mater

Stabat Mater vs Psalm 51 (Tilge Höchster)

Stabat Mater vs Psalm 51 - Cześć! Witam cię na moim blogu poświęconym muzyce klasycznej. Dzisiaj chciałbym ci opowiedzieć o dwóch niesamowitych utworach, które łączy nie tylko wspólny gatunek – religijna muzyka wokalno-instrumentalna – ale także ciekawa historia. Mowa o **Magnifikat Bacha i Stabat Mater Pergolesiego**, które powstały w tym samym roku – 1736.
6 grudnia 2011
vivaldi category thumb

L`Oracolo F.Biondi 8 Grudzień Transmisja z F. Szymanowskiego

Teraz gdy jest już Spotify, uaktualniam ten wpis o odtwarzacz z innym co prawda wykonaniem. Jednakże nie prapremierowy ale to ta sama jak zawsze wysoka jakość. Można się zatopić w tej baśniowej atmosferze. Gdy słucham utworów takich jak w L`Oracolo w Mesenii to prawie zawsze odpływam w zaświaty. Super naprawdę super.