Spis treści

Spis treści wpisu

[fontpress type=”fontface” name=”Luminari” size=”2.6em” lh=”2.3em” color=”#950049″ shadow=”1.5_1.5_1.3_rgb(0, 0, 0)”]L`Oracolo w Mesenii [/fontpress]

Teraz gdy jest już Spotify, uaktualniam ten wpis o odtwarzacz z innym co prawda wykonaniem. Jednakże nie prapremierowy ale to ta sama jak zawsze wysoka jakość. Można się zatopić w tej baśniowej atmosferze. Gdy słucham utworów takich jak w L`Oracolo w Mesenii to prawie zawsze odpływam w zaświaty. Super naprawdę super.

O tym wydarzeniu pisze nawet Forbes.PL to naprawdę wyjątkowe i Wielkie Wydarzenie które będzie transmitować 17 stacji radiowych w Europie, która się odbędzie o godzinie 20:00 z Gmachu Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

Dla szczegółu cytuję poniżej wypis z Forbesa dotyczący tego wydarzenia.
Aż 17 europejskich stacji radiowych będzie transmitować z Krakowa za pośrednictwem Programu 2 Polskiego Radia światową premierę zrekonstruowanej opery L’Oracolo in Messenia Antonio Vivaldiego

Odtworzenia dzieła uznawane dotąd za zaginione, na podstawie odkrytego niedawno w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie libretta jego wiedeńskiej premiery, podjął się Fabio Biondi, znany koncertmistrz i dyrygent, jeden z największych specjalistów od muzyki dawnej na świecie. Efekt jego pracy i założonego przez niego zespołu w 1990 roku zespołu Europa Galante poznamy 8 grudnia w krakowskiej filharmonii.

Biondi pod Wawelem wystąpi nie tylko z uznanym Europa Galante, ale również z grupą cenionych śpiewaków. W najważniejszej roli, królowej Merope, zaśpiewa Ann Hallenberg, szwedzka mezzosopranistka, która regularnie występuje w najlepszych teatrach operowych Europy oraz współpracuje między innymi z takimi dyrygentami, jak Marc Minkowski, Sir John Eliot Gardiner czy Ottavio Dantone. W rolę syna Merope – Epitydesa – wcieli się włoski mezzosopran Laura Polverelli, zaś partię tyrana Polifonte, który siłą i podstępem chce zdobyć królestwo, zaśpiewa świetny tenor z Norwegii Magnus Staveland.

Posłuchamy też między innymi Julii Lezhnevej (mezzosopran), okrzykniętej przez „Le Figaro” drugą Marią Callas oraz Rominy Basso, cenionego i utytułowanego włoskiego altu.

Prawykonanie opery L’Oracolo in Messenia w Krakowie jest częścią zainicjowanego w 2009 roku i wielokrotnie nagradzanego cyklu Opera Rara. W jego ramach prezentowane są wyjątkowe produkcje operowe znane ze scen największych i najbardziej prestiżowych europejskich scen teatralnych i festiwali.

twój komentarz