Klasycyzm w muzyce to styl muzyczny, który rozwijał się w Europie w XVIII wieku, cechujący się przede wszystkim powrotem do formy i stylów muzyki z okresowego antyku, jak np. sonata, symfonia i opera. W klasycyzmie kładzie się nacisk na harmonie i kontrapunkt, a także na pewność, elegancję i wsparcie formy muzycznej. Wiele klasycznych utworów, takich jak utwory Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna, uważa się za klasykę muzyki.

5 kwietnia 2024
Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta

Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta gra Hélène Grimaud

Koncert Fortepianowy 19 i 23 Mozarta gra Hélène Grimaud - tym razem chciałbym zarekomendować nowy album francuskiej pianistki Hélène Grimaud, niezwykle utalentowanej, z dużym muzycznym dorobkiem grającej z wielkimi w światowej pianistyce że wspomnę Daniela Barenboima, Martę Argerich, czy z wirtuozem skrzypiec wielkim Gidonem Kremerem. Jednak nie to było przyczyną mojej uwagi
2 marca 2024
Requiem KV 626 - wybrane wykonania

Requiem KV 626 – Wybrane wykonania

Requiem KV 626 - Wybrane wykonania - podczas II edycji Mozartiany 2007 w Katedrze Oliwskiej na żywo pierwszy raz usłyszałem wykonanie, które uczyniła Akademia Muzyki Dawnej pod batutą Jana Łukaszewskiego i wysłuchanie tego wywarło na mnie olbrzymie wrażenie. Teraz zapraszam do przeglądania tego artykułu, gdzie zamieszczam wspaniałe cudownie odśpiewane partie z ukochanej Mszy w D-Dur - Requiem.
4 stycznia 2024
Mozart 10 utworów które sprawią że go pokochasz Playlista Efekt Mozarta

Mozart 10 utworów które sprawią, że go pokochasz

Mozart - 10 utworów które sprawią że go pokochasz - Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu w dzisiejszej Austrii. Był jednym z najbardziej utalentowanych cudownych dzieci w historii muzyki i wyrósł na jednego z najbardziej lubianych i wpływowych kompozytorów wszech czasów.
13 sierpnia 2023
Magnificat vs Stabat Mater

Stabat Mater vs Psalm 51 (Tilge Höchster)

Stabat Mater vs Psalm 51 - Cześć! Witam cię na moim blogu poświęconym muzyce klasycznej. Dzisiaj chciałbym ci opowiedzieć o dwóch niesamowitych utworach, które łączy nie tylko wspólny gatunek – religijna muzyka wokalno-instrumentalna – ale także ciekawa historia. Mowa o **Magnifikat Bacha i Stabat Mater Pergolesiego**, które powstały w tym samym roku – 1736.