Franciszek to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza "Francuz" lub "wolny". Jest to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie, zwłaszcza wśród katolików. Według bazy PESEL, w Polsce żyje ponad 300 tysięcy mężczyzn o tym imieniu.

Termin wiki: Franciszek

Kategorie: Dziennik imion

Franciszek

Piszę o występujących imionach żeńskich i męskich, czy chciałbyś, chciałabyś poznać dziś znaczenie męskiego imienia Franciszek?

Jeśli tak, to zapraszam do lektury tego wpisu. Franciszek to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza “Francuz” lub “wolny”. Jest to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie, zwłaszcza wśród katolików. Według bazy PESEL, w Polsce żyje ponad 300 tysięcy mężczyzn o tym imieniu.

Franciszek to imię o bogatej historii i kulturze. Wśród znanych osób o tym imieniu można wymienić:

– Świętego Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu franciszkanów i patrona zwierząt i ekologii.
– Świętego Franciszka Ksawerego, misjonarza i patrona Azji.
– Świętego Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
– Świętego Franciszka Borgiasza, generała zakonu jezuitów i patrona duchownych.
– Papieża Franciszka, obecnego biskupa Rzymu i głowy Kościoła katolickiego.
– Franciszka Józefa I, cesarza Austro-Węgier i króla Polski.
– Franciszka Ferdynanda, arcyksięcia Austrii i następcy tronu Austro-Węgier, którego zamach zapoczątkował I wojnę światową.
– Franciszka Smudy, polskiego piłkarza i trenera reprezentacji Polski.
– Franciszka Liszta, węgierskiego kompozytora i pianisty.
– Franciszka Goyi, hiszpańskiego malarza i grafika.

Franciszek to imię o silnym charakterze i wielu zaletach. Osoby o tym imieniu są zazwyczaj:

– Odważne i nieustraszone. Nie boją się podejmować ryzyka i stawiać czoła wyzwaniom. Potrafią bronić swoich poglądów i wartości.
– Szczere i lojalne. Cenią prawdę i wierność. Nie tolerują kłamstwa i zdrady. Są wiarygodne i godne zaufania.
– Pracowite i ambitne. Mają wysokie cele i dążą do ich realizacji. Nie poddają się łatwo trudnościom i przeciwnościom losu. Są zdyscyplinowane i odpowiedzialne.
– Wrażliwe i empatyczne. Troszczą się o innych ludzi i zwierzęta. Potrafią okazać współczucie i pomoc. Są życzliwe i hojne.
– Kreatywne i inteligentne. Mają bogatą wyobraźnię i zdolności artystyczne. Interesują się kulturą i nauką. Są bystre i analityczne.

Franciszek to imię godne podziwu i szacunku. Jeśli masz takie imię lub znasz kogoś o tym imieniu, możesz być dumny lub dumna. To imię ma wiele do zaoferowania światu.

Franciszek (Wikipedia)

Franciszekimię męskie wywodzące się z włoskiego określenia francesco oznaczające 'Francuza, Francuzika', jakim kupiec Piotr Bernardone (ojciec św. Franciszka z Asyżu) nazwał swego syna Jana, kiedy wrócił z Francji. W Asyżu zaczęto powszechnie nazywać chłopca tym określeniem i pod takim imieniem znany jest powszechnie.

Żeńska forma: Franciszka

Franciszek imieniny obchodzi 35 razy w roku: 15 stycznia, 24 stycznia, 2 lutego, 17 lutego, 8 marca, 2 kwietnia, 9 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 24 maja, 3 czerwca, 4 czerwca, 17 czerwca, 20 czerwca, 14 lipca, 25 lipca, 4 sierpnia, 21 sierpnia, 2 września, 9 września, 10 września, 12 września, 16 września, 17 września, 20 września, 25 września, 29 września, 30 września, 4 października, 10 października, 29 października, 24 listopada, 27 listopada, 29 listopada i 3 grudnia.