15 kwietnia
Spis treści

Spis treści wpisu

15 kwietnia

15 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii, kultury i nauki. W tym dniu urodzili się i zmarli wybitni ludzie, miały miejsce ważne wydarzenia polityczne, społeczne i sportowe. Oto niektóre z nich:

15 kwietnia - Leonardo da Vinci man in gray formal coat photoW 1452 roku w Vinci we Włoszech urodził się Leonardo da Vinci, genialny artysta, wynalazca i naukowiec. Jego dzieła takie jak Mona Lisa czy Ostatnia Wieczerza należą do najbardziej znanych i cenionych w historii sztuki. Leonardo zajmował się także anatomią, matematyką, astronomią, inżynierią i architekturą. Zaprojektował wiele maszyn i urządzeń, które były swoistymi prototypami helikoptera, samolotu czy czołgu.

grayscale photo of house on waterW 1912 roku na Oceanie Atlantyckim zatonął Titanic, najsłynniejszy statek pasażerski świata. Był to pierwszy i ostatni rejs tej luksusowej jednostki, która miała połączyć Southampton w Anglii z Nowym Jorkiem w Stanach Zjednoczonych. Na pokładzie znajdowało się ponad 2200 osób, z czego około 1500 zginęło w wyniku kolizji ze górą lodową. Katastrofa Titanica stała się symbolem pychy i arogancji ludzkiej wobec sił natury oraz inspiracją dla wielu filmów, książek i piosenek.

Zenon Anstadt zm 15 kwietniaW 1913 roku w Berlinie zmarł Zenon Anstadt, właściciel browaru w Zduńskiej Woli. Był to jeden z największych przedsiębiorców na ziemiach polskich pod zaborem pruskim. Jego browar produkował piwo Staropolskie, które cieszyło się dużym powodzeniem na rynku krajowym i zagranicznym. Anstadt był także filantropem i patriotą. Wspierał finansowo działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, budowę kościoła św. Stanisława Kostki w Zduńskiej Woli oraz szkoły ludowej w Łasku.

15 kwietnia - 1 Linia warszawskiego metra w budowieW 1979 roku w Warszawie rozpoczęto budowę pierwszej linii metra. Było to spełnienie marzeń wielu pokoleń warszawiaków o szybkim i nowoczesnym środku transportu publicznego. Budowa metra napotykała na wiele trudności technicznych, finansowych i politycznych. Pierwszy odcinek metra został otwarty dopiero w 1995 roku i liczył 11 stacji na trasie Kabaty – Politechnika. Obecnie metro warszawskie składa się z dwóch linii i ma łącznie 32 stacje.

Sapientia christianaW 1979 roku Jan Paweł II ogłosił konstytucję apostolską „Sapientia christiana”, która wprowadziła nowe normy dotyczące studiów kościelnych na poziomie uniwersyteckim. Dokument ten podkreślał znaczenie teologii jako nauki o Bogu i Jego objawieniu oraz jej związek z innymi dziedzinami wiedzy. Konstytucja apostolska określała także strukturę i organizację wydziałów teologicznych.

Więcej informacji o wydarzeniach w dniu 15 kwietnia znajdziesz na stronie polskiego wydania Wikipedii, natomiast w moim leksykonie informacje o pozostałych dniach w kategorii Rocznice znajdziesz tutaj

82 / 100

twój komentarz