20 kwietnia
Spis treści

Spis treści wpisu

Przybycie pierwszego pociągu Błękitnej Armii gen. Hallera

Witaj na moim blogu w sekcji rozszerzonych informacji o dniu 20 kwietnia. Jest wiele zdarzeń tego dnia, ale chciałbym zwrócić Dzisiaj uwagę na jednym z najważniejszych wydarzeń w historii odzyskania niepodległości przez Polskę – przybyciu Armii Hallera do kraju. Może słyszałeś o tej armii, ale nie wiesz, kim byli ci żołnierze i dlaczego ich przyjazd był tak znaczący. Jeśli tak, to zapraszam do lektury!

Armia Hallera, zwana też Błękitną Armią lub Armią Polską we Francji, była polską ochotniczą formacją wojskową, która powstała w czasie I wojny światowej. Jej nazwa pochodzi od koloru francuskich mundurów, które nosili jej żołnierze, oraz od nazwiska jej dowódcy – generała Józefa Hallera.

Armia Hallera była związana z Komitetem Narodowym Polskim, który działał we Francji pod kierownictwem Romana Dmowskiego i reprezentował interesy polskie na arenie międzynarodowej. Komitet ten uzyskał poparcie rządu francuskiego dla utworzenia polskiej armii, która miała walczyć po stronie ententy przeciwko państwom centralnym.

Do Armii Hallera zaciągali się Polacy z różnych stron świata – z Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, a nawet z Rosji. Byli to zarówno Polacy służący wcześniej w armii francuskiej lub innych armiach sprzymierzonych, jak i polscy jeńcy wojenni z armii niemieckiej lub austro-węgierskiej. W sumie Armia Hallera liczyła około 68 tysięcy żołnierzy.

Armia Hallera brała udział w walkach na froncie zachodnim, gdzie wspierała ofensywę aliantów przeciwko Niemcom. Wyróżniła się m.in. podczas bitwy nad Marną i bitwy pod Verdun. Po zakończeniu wojny Armia Hallera została uznana za oficjalną armię polską i otrzymała rozkaz powrotu do kraju.

Pierwszy pociąg z żołnierzami Armii Hallera dotarł do Polski 21 kwietnia 1919 roku. Przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie został uroczyście powitany przez tłumy ludzi i przedstawicieli władz państwowych i lokalnych. Był to wielki dzień dla Polaków, którzy widzieli w tych żołnierzach symbol odrodzonej niepodległości i siły militarnej.

Armia Hallera odegrała kluczową rolę w obronie granic Polski przed zagrożeniami ze strony bolszewików, Ukraińców i Litwinów. Walczyła m.in. podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-litewskiej. Zasłużyła się także podczas powstania śląskiego i plebiscytu na Górnym Śląsku.

 20 kwietnia – Ważne wydarzenia z tego dnia oto niektóre z nich:

20 kwietnia to data, która ma wiele znaczenia dla historii Polski i świata. W tym artykule postaram się opisać i zredagować ten dzień, korzystając z dostępnych informacji w internecie. Podam daty, nazwiska i wydarzenia rocznicowe związane z tym dniem.

Zacznę od najstarszego wydarzenia, które znalazłem w sieci. W 1360 roku Sępólno Krajeńskie uzyskało prawa miejskie. To jedno z najstarszych miast w Wielkopolsce, położone nad jeziorem Sępoleńskim. Miasto ma bogatą historię, związaną m.in. z ruchem ludowym i powstaniem wielkopolskim.

Przeskoczymy teraz do XVII wieku, kiedy to w 1585 roku Dania, po otrzymaniu odszkodowania od Rzeczypospolitej, zrezygnowała ze swych pretensji do Piltynia w Inflantach. Był to jeden z efektów pokoju jamzackiego, który zakończył wojnę polsko-szwedzką o Inflanty. Piltyn był strategicznym portem nad Zatoką Ryską, który przechodził z rąk do rąk różnych państw.

W 1803 roku w Lublinie pożar strawił 28 budynków, w tym kościół i klasztor karmelitów bosych, na miejscu których obecnie znajduje się Nowy Ratusz. Była to jedna z wielu klęsk żywiołowych, które nawiedzały Lublin w XIX wieku. Miasto ucierpiało również podczas powstań listopadowego i styczniowego oraz I i II wojny światowej.

W 1861 roku w Łodzi rozpoczął się bunt tkaczy łódzkich, tzw. luddyzm łódzki. Tkacze masowo niszczyli maszyny tkackie, w ramach sprzeciwu wobec mechanizacji włókiennictwa. Bunt był inspirowany ruchem luddystów w Anglii i był wyrazem niezadowolenia robotników z warunków pracy i życia w szybko rozwijającym się mieście przemysłowym.

W 1864 roku powstanie styczniowe: utworzono ostatni powstańczy Rząd Narodowy pod kierownictwem Bronisława Brzezińskiego. Rząd ten nie miał realnej władzy ani poparcia społecznego i istniał tylko kilka miesięcy. Powstanie styczniowe było ostatnią próbą odzyskania niepodległości przez Polaków przed I wojną światową.

W 1915 roku I wojna światowa: Białystok został zbombardowany przez niemieckie samoloty i sterowce. Zginęło 13 osób, 34 zostały ranne. Był to jeden z pierwszych nalotów lotniczych na miasto, które było pod okupacją rosyjską. Białystok był ważnym ośrodkiem przemysłowym i kolejowym na wschodnim froncie.

Kalendarium

200px Lspn comet halley
Kometa Halleya
  1.  Language Days at the UN. UN. [dostęp 2015-07-04]. (ang.).
  2.  Dzień marihuany – co znaczy 420? Wyjaśniamy zagadkę, www.eskarock.pl [dostęp 2022-07-08].
  3.  Chronologiczny spis informacji o świętych i błogosławionych. na brewiarz.katolik.pl.
  4.  Żywoty Świętych. [dostęp 2010-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-12)].
87 / 100
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.

twój komentarz