Przybycie pierwszego pociągu Błękitnej Armii gen. Hallera
Witaj na moim blogu w sekcji rozszerzonych informacji o dniu 20 kwietnia. Jest wiele zdarzeń tego dnia, ale chciałbym zwrócić Dzisiaj uwagę na jednym z najważniejszych wydarzeń w historii odzyskania niepodległości przez Polskę – przybyciu Armii Hallera do kraju. Może słyszałeś o tej armii, ale nie wiesz, kim byli ci żołnierze i dlaczego ich przyjazd był tak znaczący. Jeśli tak, to zapraszam do lektury!
Armia Hallera, zwana też Błękitną Armią lub Armią Polską we Francji, była polską ochotniczą formacją wojskową, która powstała w czasie I wojny światowej. Jej nazwa pochodzi od koloru francuskich mundurów, które nosili jej żołnierze, oraz od nazwiska jej dowódcy – generała Józefa Hallera.
Armia Hallera była związana z Komitetem Narodowym Polskim, który działał we Francji pod kierownictwem Romana Dmowskiego i reprezentował interesy polskie na arenie międzynarodowej. Komitet ten uzyskał poparcie rządu francuskiego dla utworzenia polskiej armii, która miała walczyć po stronie ententy przeciwko państwom centralnym.
Do Armii Hallera zaciągali się Polacy z różnych stron świata – z Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, a nawet z Rosji. Byli to zarówno Polacy służący wcześniej w armii francuskiej lub innych armiach sprzymierzonych, jak i polscy jeńcy wojenni z armii niemieckiej lub austro-węgierskiej. W sumie Armia Hallera liczyła około 68 tysięcy żołnierzy.
Armia Hallera brała udział w walkach na froncie zachodnim, gdzie wspierała ofensywę aliantów przeciwko Niemcom. Wyróżniła się m.in. podczas bitwy nad Marną i bitwy pod Verdun. Po zakończeniu wojny Armia Hallera została uznana za oficjalną armię polską i otrzymała rozkaz powrotu do kraju.
Pierwszy pociąg z żołnierzami Armii Hallera dotarł do Polski 21 kwietnia 1919 roku. Przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie został uroczyście powitany przez tłumy ludzi i przedstawicieli władz państwowych i lokalnych. Był to wielki dzień dla Polaków, którzy widzieli w tych żołnierzach symbol odrodzonej niepodległości i siły militarnej.
Armia Hallera odegrała kluczową rolę w obronie granic Polski przed zagrożeniami ze strony bolszewików, Ukraińców i Litwinów. Walczyła m.in. podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-litewskiej. Zasłużyła się także podczas powstania śląskiego i plebiscytu na Górnym Śląsku.
20 kwietnia – Ważne wydarzenia z tego dnia oto niektóre z nich:
20 kwietnia to data, która ma wiele znaczenia dla historii Polski i świata. W tym artykule postaram się opisać i zredagować ten dzień, korzystając z dostępnych informacji w internecie. Podam daty, nazwiska i wydarzenia rocznicowe związane z tym dniem.
Zacznę od najstarszego wydarzenia, które znalazłem w sieci. W 1360 roku Sępólno Krajeńskie uzyskało prawa miejskie. To jedno z najstarszych miast w Wielkopolsce, położone nad jeziorem Sępoleńskim. Miasto ma bogatą historię, związaną m.in. z ruchem ludowym i powstaniem wielkopolskim.
Przeskoczymy teraz do XVII wieku, kiedy to w 1585 roku Dania, po otrzymaniu odszkodowania od Rzeczypospolitej, zrezygnowała ze swych pretensji do Piltynia w Inflantach. Był to jeden z efektów pokoju jamzackiego, który zakończył wojnę polsko-szwedzką o Inflanty. Piltyn był strategicznym portem nad Zatoką Ryską, który przechodził z rąk do rąk różnych państw.
W 1803 roku w Lublinie pożar strawił 28 budynków, w tym kościół i klasztor karmelitów bosych, na miejscu których obecnie znajduje się Nowy Ratusz. Była to jedna z wielu klęsk żywiołowych, które nawiedzały Lublin w XIX wieku. Miasto ucierpiało również podczas powstań listopadowego i styczniowego oraz I i II wojny światowej.
W 1861 roku w Łodzi rozpoczął się bunt tkaczy łódzkich, tzw. luddyzm łódzki. Tkacze masowo niszczyli maszyny tkackie, w ramach sprzeciwu wobec mechanizacji włókiennictwa. Bunt był inspirowany ruchem luddystów w Anglii i był wyrazem niezadowolenia robotników z warunków pracy i życia w szybko rozwijającym się mieście przemysłowym.
W 1864 roku powstanie styczniowe: utworzono ostatni powstańczy Rząd Narodowy pod kierownictwem Bronisława Brzezińskiego. Rząd ten nie miał realnej władzy ani poparcia społecznego i istniał tylko kilka miesięcy. Powstanie styczniowe było ostatnią próbą odzyskania niepodległości przez Polaków przed I wojną światową.
W 1915 roku I wojna światowa: Białystok został zbombardowany przez niemieckie samoloty i sterowce. Zginęło 13 osób, 34 zostały ranne. Był to jeden z pierwszych nalotów lotniczych na miasto, które było pod okupacją rosyjską. Białystok był ważnym ośrodkiem przemysłowym i kolejowym na wschodnim froncie.
Kalendarium
-
- Imieniny obchodzą: Agnieszka, Amalia, Antonin, Berenika, Czesław, Jagna, Nawoj, Marcelin, Marcjan, Sekundyn, Sewerian, Sulpicjusz, Szymon, Teodor, Teotym, Ursycyn, Wiktor, Zenon i Zotyk
- Brazylia – Dzień Dyplomacji
- Międzynarodowe
- Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy (inicjatywa Stowarzyszenia Reporterzy bez Granic)
- Dzień języka chińskiego w ONZ w ramach dni języków1
- Światowy dzień marihuany2
- Wspomnienia i święta w Kościele katolickim3 4 obchodzą:
- 1360 – Sępólno Krajeńskie uzyskało prawa miejskie.
- 1585 – Dania, po otrzymaniu odszkodowania od Rzeczypospolitej, zrezygnowała ze swych pretensji do Piltynia w Inflantach.
- 1803 – W Lublinie pożar strawił 28 budynków, w tym kościół i klasztor karmelitów bosych, na miejscu których obecnie znajduje się Nowy Ratusz.
- 1861 – W Łodzi rozpoczął się bunt tkaczy łódzkich, tzw. luddyzm łódzki. Tkacze masowo niszczyli maszyny tkackie, w ramach sprzeciwu wobec mechanizacji włókiennictwa.
- 1864 – Powstanie styczniowe: utworzono ostatni powstańczy Rząd Narodowy pod kierownictwem Bronisława Brzezińskiego.
- 1915 – I wojna światowa: Białystok został zbombardowany przez niemieckie samoloty i sterowce. Zginęło 13 osób, 34 zostały ranne.
- 1919 – Do kraju przybył pierwszy pociąg z żołnierzami Armii Hallera. Uroczyste powitanie odbyło się na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim.
- 1920 – W Bismarckhütte (od 1923 roku Hajduki Wielkie) został założony klub sportowy Ruch Chorzów.
- 1924 – Założono Fundację Zamoyskich.
- 1926 – Upadł rząd Aleksandra Skrzyńskiego.
- 1932 – Weszła w życie Ustawa o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych.
- 1937 – Premiera filmu Dorożkarz nr 13 w reżyserii Mariana Czauskiego.
- 1940:
- Powstał Związek Odwetu, organizacja sabotażowo–dywersyjna Związku Walki Zbrojnej.
- W Krakowie powstał Instytut Niemieckich Prac Na Wschodzie (IDO), mający dokumentować domniemany niemiecki charakter ziem polskich.
- 1943:
- W Krakowie miał miejsce nieudany zamach oddziału specjalnego AK „Osa”-„Kosa 30” na Wyższego Dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie SS-Obergruppenführera Friedricha Wilhelma Krügera.
- Samoloty RAF dokonały nocnego nalotu bombowego na Szczecin.
- 1945 – Ponad 60 Polaków zostało zamordowanych we wsi Borownica w byłym powiecie dobromilskim województwa lwowskiego przez ukraińskich szowinistów z Samoobronych Kuszczowych Widdiłów (SKW).
- 1947 – Powołano Grupę Operacyjną „Wisła”, związek operacyjny LWP pod dowództwem gen. Stefana Mossora, przeznaczony do walki z ukraińskimi bandami w rejonie Sanok–Przemyśl–Lubaczów i do przeprowadzenia wraz z Państwowym Urzędem Repatriacyjnym akcji „Wisła”.
- 1951 – Wszedł do służby szkuner szkolny s/y „Janek Krasicki“.
- 1957 – Premiera filmu wojennego Kanał w reżyserii Andrzeja Wajdy.
- 1971:
- Premiera polsko-radzieckiego filmu wojennego Legenda w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
- Założono klub sportowy GKS 71 Tychy.
- 1983 – W rewanżowym meczu półfinałowym PEMK Widzew Łódź zremisował z Juventusem Turyn 2:2. W pierwszym meczu wygrał Juventus 2:0.
- 1990 – Dokonano oblotu prototypu samolotu PZL-126 Mrówka.
- 2004 – Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
- 2022 – W KWK „Pniówek” w Pawłowicach doszło do pierwszych z serii wybuchów metanu, w wyniku których (20 i 21 kwietnia) zginęło 16 górników i ratowników górniczych, a 30 zostało rannych.
- 798 – Papież Leon III erygował metropolię salzburską.
- 1083 – W obecności króla Węgier Władysława I Świętego w Székesfehérvárze został otwarty grób pierwszego króla Stefana I Świętego – odtąd jest on czczony jako święty, chociaż jego oficjalna konsekracja nastąpiła dopiero w czasach Kolomana Uczonego.
- 1207 – Wybuchł wielki pożar Magdeburga, który m.in. strawił doszczętnie miejscową katedrę.
- 1303:
- Rozpoczęła się bitwa pod Mardż as-Saffar między Mamelukami a Ilchanidami.
- Został założony największy w Europie Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”.
- 1421 – Husyci pod wodzą Jana Žižki pokonali pikardów nad rzeką Nežárką i spalili na stosie 25 z nich. Pozostali zginęli podczas egzekucji w Pradze.
- 1499 – Wojna austriacko-szwajcarska: zwycięstwo wojsk szwajcarskich w bitwie pod Frastanz.
- 1511 – Portugalczycy odkryli bezludne Wyspy Świętego Piotra i Pawła na południowym Atlantyku.
- 1534 – Jacques Cartier wypłynął z francuskiego Saint-Malo w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Azji.
- 1535 – Nad Sztokholmem było widoczne tzw. słońce poboczne.
- 1553 – Została erygowana archidiecezja bagdadzka Kościoła chaldejskiego.
- 1653 – Rozwiązano angielski Długi Parlament; początek dyktatury Olivera Cromwella.
- 1657 – W zatoce Santa Cruz na Teneryfie admirał angielski Robert Blake całkowicie zniszczył hiszpańską „Srebrną Flotę” liczącą 16 okrętów.
- 1774 – James Cook odkrył Wyspy Pallisera w archipelagu Tuamotu na Pacyfiku.
- 1792 – Wybuchła wojna francusko-austriacka. Do Austrii dołączyły Prusy, a w następnym roku Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania i Sardynia.
- 1809 – V koalicja antyfrancuska: zwycięstwo wojsk francuskich nad austriackimi w bitwie pod Abensbergiem.
- 1811 – Na Haiti ustanowiono Order św. Henryka.
- 1828 – Francuski podróżnik René-Auguste Caillié jako pierwszy nie muzułmanin dotarł do legendarnego miasta Timbuktu.
- 1836 – Alojzy II został księciem Liechtensteinu.
- 1845 – Ramón Castilla został po raz drugi prezydentem Peru.
- 1848 – Wiosna Ludów: zwycięstwo wojsk badeńsko–heskich nad republikańskimi powstańcami w bitwie pod Kandern.
- 1851 – José Rufino Echenique został prezydentem Peru.
- 1862 – Louis Pasteur i Claude Bernard przeprowadzili pierwszy udany test pasteryzacji.
- 1871 – Wszedł do obiegu pierwszy japoński znaczek pocztowy.
- 1876 – W Bułgarii wybuchło antytureckie powstanie kwietniowe.
- 1884 – Papież Leon XIII ogłosił encyklikę Humanum genus o zagrożeniach ze strony masonerii.
- 1885 – W Karaczi w dzisiejszym Pakistanie wyjechały na trasy pierwsze tramwaje parowe.
- 1888:
- Æneas Mackay został premierem Holandii.
- W wyniku najtragiczniejszego w historii gradobicia w indyjskim mieście Moradabad zginęło 246 osób.
- 1900 – Wyspa Niue na Pacyfiku została proklamowana protektoratem brytyjskim.
- 1903 – Amerykański astronom Raymond Dugan odkrył planetoidę (508) Princetonia.
- 1904 – Niemiecki astronom Max Wolf odkrył planetoidę (532) Herculina.
- 1908 – 44 osoby zginęły, a ponad 400 zostało rannych w zderzeniu dwóch pociągów pasażerskich pod Melbourne w Australii.
- 1910 – 40 górników zginęło w wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego koło miasta Mulga w Alabamie.
- 1911 – Portugalski parlament uchwalił rozdział Kościoła od państwa.
- 1914:
- Gwardia Narodowa dokonała masakry 20 strajkujących górników w Ludlow w stanie Kolorado.
- Niemiecki astronom Franz Kaiser odkrył planetoidę (786) Bredichina.
- Rewolucja meksykańska: zwycięstwo wojsk amerykańskich w bitwie o Veracruz.
- 1920:
- 1923:
- Podczas kongresu w Genewie PZPN został przyjęty do FIFA.
- Ukazało się pierwsze wydanie nazistowskiego tygodnika „Der Stürmer“.
- Wacłau Łastouski zrezygnował z funkcji premiera Białoruskiej Republiki Ludowej na uchodźstwie.
- 1924 – Ogłoszono konstytucję turecką modernizującą kraj i znoszącą poligamię.
- 1926 – Duan Qirui ustąpił ze stanowiska prezydenta Chin.
- 1927 – Giichi Tanaka został premierem Japonii.
- 1928 – W niemieckim Wiesbaden odbyła się premiera opery Porzucenie Ariadny Dariusa Milhauda.
- 1934 – Siedmiu radzieckich lotników, którzy uratowali załogę radzieckiego parowca SS „Czeluskin” zmiażdżonego przez lody w Arktyce, otrzymało po raz pierwszy tytuły Bohatera Związku Radzieckiego.
- 1938 – Premiera niemieckiego filmu dokumentalnego Olimpiada w reżyserii Leni Riefenstahl.
- 1941 – Bitwa o Atlantyk: brytyjski statek transportowy SS „Empire Endurance” został zatopiony na zachód od wysepki Rockall przez niemiecki okręt podwodny U-73, w wyniku czego zginęło 66 spośród 90 osób na pokładzie.
- 1944 – 160 osób zginęło, a ok. 5 tysięcy zostało rannych w norweskim porcie Bergen w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych na skonfiskowanym przez Niemców holenderskim trawlerze ST „Voorbode”.
- 1945 – Zakończyły się prace Nadzwyczajnej Komisji ds. Ustalenia i Badania Zbrodni Niemieckich w rejonie kleckim na Białorusi.
- 1947:
- Fryderyk IX został królem Danii.
- Podczas kongresu w Paryżu u powołano Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB).
- 1956 – Rozpoczęto seryjną produkcję samochodu osobowego Moskwicz 402.
- 1959 – Odbył się pierwszy lot komercyjny samolotu pasażerskiego Ił-18.
- 1961 – Amerykanin Harold Graham odbył pierwszy udany lot przy użyciu plecaka odrzutowego.
- 1962 – Został aresztowany przywódca francuskiej terrorystycznej organizacji OAS gen. Raoul Salan.
- 1963:
- 65-letni nocny stróż zginął w zamachu bombowym na centrum rekrutacji armii kanadyjskiej w Montrealu, przeprowadzonym przez Front Wyzwolenia Quebecu (FLQ).
- W brazylijskim São Paulo rozpoczęły się IV Igrzyska panamerykańskie.
- Zamknięto na stałe dla zwiedzających jaskinię Lascaux w południowo-zachodniej części Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu.
- 1964:
- 1966 – 55 osób zginęło, a 127 zostało rannych w przeprowadzonym przez separatystów nagijskich zamachu bombowym na pociąg w Lumding w indyjskim stanie Asam.
- 1967 – 126 osób zginęło w katastrofie samolotu Bristol Britannia 175 szwajcarskich linii Globe Air na Cyprze.
- 1968:
- 123 osoby zginęły w katastrofie Boeinga 707-344C należącego do South African Airways w Namibii.
- Pierre Trudeau został premierem Kanady.
- W duńskiej miejscowości Tastrup odbył się pierwszy koncert brytyjskiego zespołu Deep Purple, występującego wówczas pod nazwą Roundabout.
- 1970 – Władysław Gomułka został odznaczony Orderem Lenina.
- 1974 – Grupa rebeliantów dowodzona przez Hissèna Habré, późniejszego prezydenta Czadu, zaatakowała oazę Bardaï na Saharze, biorąc zakładników, w tym obywateli krajów zachodnich.
- 1978 – Lecący z Paryża do Seulu z międzylądowaniem w Anchorage na Alasce południowokoreański Boeing 707, po omyłkowym wleceniu w radziecką przestrzeń powietrzną, został ostrzelany przez myśliwiec i zmuszony do awaryjnego lądowania. W wyniku incydentu zginęło dwóch pasażerów.
- 1980 – W Hondurasie odbyły się pierwsze od 1971 roku wybory parlamentarne.
- 1988 – W Moskwie otwarto pierwsze w ZSRR boisko do baseballa.
- 1991 – W Tatarstanie utworzono Park Narodowy „Dolna Kama”.
- 1992 – Na stadionie Wembley w Londynie odbył się The Freddie Mercury Tribute Concert, zorganizowany w hołdzie zmarłemu na AIDS wokaliście grupy Queen.
- 1993 – Powstała organizacja ekologiczna Międzynarodowy Zielony Krzyż.
- 1994 – Wszedł w życie układ taszkencki o zbiorowym bezpieczeństwie niektórych państw WNP.
- 1995 – Szczątki Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.
- 1998:
- Niemiecka Frakcja Czerwonej Armii (RAF) ogłosiła samorozwiązanie.
- W katastrofie francuskiego Boeinga 727 w Kolumbii zginęły 53 osoby.
- W Salwadorze wprowadzono całkowity zakaz aborcji.
- 1999 – W masakrze w szkole średniej Columbine w amerykańskim stanie Kolorado zginęło 15 osób (w tym dwóch sprawców-samobójców), a 24 zostały ranne.
- 2005 – Prezydent Ekwadoru Lucio Gutiérrez został usunięty ze stanowiska przez parlament.
- 2006 – Han Myung-sook została pierwszą kobietą-premierem Korei Południowej.
- 2008 – Były biskup katolicki Fernando Lugo wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
- 2010:
- Doszło do eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, co zapoczątkowało katastrofę ekologiczną.
- W Karagandzie w Kazachstanie zlikwidowano komunikację trolejbusową.
- Wojna domowa w Libii: w wyniku ostrzału moździerzowego miasta Misrata zginęli fotoreporterzy Tim Hetherington i Chris Hondros.
- 2012 – 127 osób zginęło w katastrofie Boeinga 737-236 w Islamabadzie.
- 2013:
- 193 osoby zginęły, a ponad 12 tys. zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi w chińskiej prowincji Syczuan.
- Giorgio Napolitano jako pierwszy w historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
- 2016 – Thongloun Sisoulith został premierem a Boungnang Vorachith prezydentem Laosu.
- 2017:
- Na Polach Elizejskich w Paryżu islamski terrorysta otworzył ogień z broni automatycznej do policjantów, zabijając jednego i ciężko raniąc dwóch kolejnych oraz niemiecką turystkę, po czym sam zginął od policyjnych kul.
- Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował działalność Świadków Jehowy w Rosji jako organizacji ekstremistycznej.
- 2018 – Muchammedkałyj Abyłgazijew został premierem Kirgistanu.
- 2021 – Prezydent Czadu Idriss Déby zmarł z powodu ran odniesionych podczas dowodzenia operacją przeciwko rebeliantom na północy kraju. Konstytucja została zawieszona, a władzę przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa na czele z synem Déby’ego, gen. Mahamatem Déby Itno.
- 1910 – Kometa Halleya przeszła przez peryhelium.
- 1967 – Amerykańska sonda Surveyor 3 wylądowała na Księżycu.
- 1983 – Wystrzelono statek kosmiczny Sojuz T-8 z załogową misją na stację orbitalną Salut 7.
- 1492 – Pietro Aretino, włoski prozaik, poeta, dramaturg (zm. 1556)
- 1494 – Johannes Agricola, niemiecki teolog protestancki (zm. 1566)
- 1544 – Renata Lotaryńska, księżna Lotaryngii i Bawarii (zm. 1602)
- 1552 – Fryderyk IV, książę legnicki (zm. 1596)
- 1563 – Mikołaj Rusca, szwajcarski duchowny katolicki, męczennik, błogosławiony (zm. 1618)
- 1586 – Róża z Limy, peruwiańska dominikanka, pierwsza święta katolicka pochodząca z Ameryki (zm. 1617)
- 1589 – Jan Kazimierz Wittelsbach, hrabia palatyn i książę Palatynatu-Zweibrücken-Kleeberg (zm. 1652)
- 1594 – Matthäus Apelt, niemiecki kompozytor (zm. 1648)
- 1605 – Christian Carpzov, niemiecki prawnik (zm. 1642)
- 1633 – Go-Kōmyō, cesarz Japonii (zm. 1654)
- 1646 – Charles Plumier, francuski zakonnik, podróżnik, botanik (zm. 1704)
- 1650 – Felice Boselli, włoski malarz (zm. 1732)
- 1702 – Johann Jacob Korn, niemiecki księgarz, wydawca (zm. 1756)
- 1727:
- Tadeusz Kuntze, polski malarz (zm. 1793)
- Florimont-Claude Mercy-Argenteau, austriacki dyplomata (zm. 1794)
- 1745 – Philippe Pinel, francuski psychiatra (zm. 1826)
- 1776 – Augustin Marie d’Aboville, francuski baron, generał (zm. 1843)
- 1788 – Juraj Haulík Váralyai, chorwacki duchowny katolicki, arcybiskup metropolita Zagrzebia, kardynał (zm. 1869)
- 1795 – Jan Nepomucen Marwicz, polski duchowny katolicki, biskup chełmiński (zm. 1886)
- 1798 – William Edmond Logan, kanadyjski geolog (zm. 1875)
- 1800 – Wojciech Stattler, polski malarz (zm. 1875)
- 1805 – Franz Xaver Winterhalter, niemiecki malarz, litograf (zm. 1873)
- 1807:
- Aloysius Bertrand, francuski poeta pochodzenia włoskiego (zm. 1841)
- Wincenty Pol, polski poeta, geograf pochodzenia niemieckiego (zm. 1872)
- 1808 – Napoleon III Bonaparte, francuski polityk, prezydent Francji i cesarz Francuzów (zm. 1873)
- 1814 – Filippo de Filippi, włoski lekarz, podróżnik, zoolog (zm. 1867)
- 1815 – Jørgen Matthias Christian Schiødte, duński przyrodnik, entomolog, arachnolog (zm. 1884)
- 1818 – Heinrich Göbel, niemiecki optyk, wynalazca (zm. 1883)
- 1820 – Carl Haag, niemiecki malarz, rytownik (zm. 1915)
- 1837 – Louis Artan, belgijski malarz (zm. 1890)
- 1839 – Karol I, król Rumunii (zm. 1914)
- 1845:
- Hermann Jahnke, niemiecki pisarz, redaktor, wydawca (zm. 1908)
- José Paranhos, brazylijski polityk, dyplomata (zm. 1912)
- 1846 – Wiaczesław Plehwe, rosyjski polityk (zm. 1904)
- 1847 – Karol Kościuszko-Waluszyński, polski archeolog (zm. 1907)
- 1850 – Jean-François Raffaëlli, francuski malarz, grafik, rzeźbiarz, litograf (zm. 1924)
- 1855 – Tsuyoshi Inukai, japoński dziennikarz, polityk, premier Japonii (zm. 1932)
- 1857 – Herman Bang, duński pisarz (zm. 1912)
- 1860:
- Charles Gordon Curtis, amerykański wynalazca, przemysłowiec (zm. 1953)
- Jan Stanisław Amor Tarnowski, polski dyplomata, polityk (zm. 1928)
- 1861:
- Hermann Muthesius, niemiecki architekt, teoretyk architektury (zm. 1927)
- James D. Phelan, amerykański polityk (zm. 1930)
- Arthur Van Gehuchten, belgijski neurolog, anatom (zm. 1914)
- 1863 – Wiktor Gawroński, polski generał dywizji (zm. 1946)
- 1865 – Filip Włodek, polski działacz ludowy, polityk (zm. 1942)
- 1866 – Helena Skłodowska-Szalay, polska nauczycielka, wizytatorka, działaczka oświatowa, polityk (zm. 1961)
- 1867:
- Karol de Beaurain, polski psychiatra, psychoanalityk (zm. 1927)
- George Hudson, nowozelandzki pocztowiec, entomolog, astronom pochodzenia brytyjskiego (zm. 1946)
- 1868:
- Charles Maurras, francuski myśliciel polityczny, filozof (zm. 1952)
- Adolf Warski, polski dziennikarz, publicysta, działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego (zm. 1937)
- 1869 – (lub 1868) Sheldon Lewis, amerykański aktor (zm. 1958)
- 1870:
- Michel de Tarnowski, francuski rzeźbiarz pochodzenia polskiego (zm. 1946)
- Nathan C. Wyeth, amerykański architekt (zm. 1963)
- 1871 – Eduard Slavoljub Penkala, chorwacki inżynier, wynalazca, konstruktor pochodzenia polsko-holenderskiego (zm. 1922)
- 1873:
- Wojciech Korfanty, polski działacz narodowy na Górnym Śląsku, organizator III powstania śląskiego, polityk, poseł na Sejm i senator RP, wicepremier (zm. 1939)
- Szymon (Szlejow), rosyjski biskup prawosławny (zm. 1921)
- 1874:
- Zygmunt Radliński, polski chirurg, działacz socjalistyczny (zm. 1941)
- Józef Trzeciak, polski rolnik, polityk, senator RP (zm. 1935)
- 1875:
- Franciszek Ksawery Klimaszewski, polski duchowny katolicki, administrator diecezji saratowskiej (zm. 1939)
- Edouard de Pomiane, francuski lekarz, autor książek kucharskich pochodzenia polskiego (zm. 1964)
- 1878:
- Maria Refugia od św. Anioła, hiszpańska karmelitanka misjonarka, męczennica, błogosławiona (zm. 1936)
- José Miaja, hiszpański generał, polityk (zm. 1958)
- 1879:
- Italo Gariboldi, włoski generał (zm. 1970)
- Hans Heinrich Müller, niemiecki architekt (zm. 1951)
- Harold Temperley, brytyjski historyk (zm. 1939)
- 1881:
- Sem Dresden, holenderski dyrygent, kompozytor, pedagog (zm. 1957)
- Nikołaj Miaskowski, rosyjski kompozytor (zm. 1950)
- Mariusz Skibniewski, polski jezuita, historyk Kościoła (zm. 1939)
- 1882:
- Nicolae Ciupercă, rumuński generał, polityk, działacz antykomunistyczny (zm. 1950)
- Harry Rosenswärd, szwedzki żeglarz sportowy (zm. 1955)
- André Sainte-Laguë, francuski matematyk (zm. 1950)
- Holland Smith, amerykański generał (zm. 1967)
- 1884:
- 1885:
- James Donahue, amerykański lekkoatleta, wieloboista (zm. 1966)
- Cesare Moretti, włoski kolarz torowy (zm. ?)
- 1886 – Jimmy Moran, amerykański kolarz torowy (zm. 1951)
- 1888:
- Ludwik Henryk Prentki, polski działacz komunistyczny (zm. 1937)
- Wiktoria Valverde González, hiszpańska zakonnica, męczennica, błogosławiona (zm. 1937)
- 1889:
- Eryk, książę szwedzki i norweski (zm. 1918)
- Adolf Hitler, niemiecki polityk pochodzenia austriackiego, Wódz (Führer) i kanclerz III Rzeszy, przywódca NSDAP, ideolog narodowego socjalizmu, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości (zm. 1945)
- Tonny Kessler, holenderski piłkarz, krykiecista (zm. 1960)
- Petro Szekeryk-Donykiw, ukraiński etnograf, polityk (zm. ok. 1940)
- 1890:
- Maurice Duplessis, kanadyjski polityk, premier Quebecu (zm. 1959)
- Béla Las-Torres, węgierski pływak (zm. 1915)
- Antoni Potocki, polski urzędnik samorządowy, starosta powiatu morskiego (zm. 1939)
- Adolf Schärf, austriacki polityk, prezydent Austrii (zm. 1965)
- 1891:
- Aldo Finzi, włoski pilot, baloniarz, polityk faszystowski pochodzenia żydowskiego (zm. 1944)
- Jurko Tiutiunnyk, ukraiński generał-chorąży (zm. 1930)
- 1892 – Euan Wallace, brytyjski polityk (zm. 1941)
- 1893:
- Harold Lloyd, amerykański aktor (zm. 1971)
- Joan Miró, hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz (zm. 1983)
- Edna Parker, amerykańska superstulatka (zm. 2008)
- 1894:
- Edward Bibring, austriacko-amerykański psychiatra, psychoanalityk pochodzenia żydowskiego (zm. 1959)
- Władysław Jurgenson, polski kapitan pilot (zm. 1920)
- Martinus Nijhoff, holenderski poeta, eseista (zm. 1953)
- Enrico Prampolini, włoski malarz, rzeźbiarz, scenograf (zm. 1956)
- 1895:
- Birger Cederin, szwedzki szpadzista (zm. 1942)
- Henry de Montherlant, francuski pisarz (zm. 1972)
- Jerzy Petersburski, polski kompozytor pochodzenia żydowskiego (zm. 1979)
- 1896 – Pinchus Turjan, radziecki kapitan (zm. 1976)
- 1897 – Kajetan Czarkowski-Golejewski, polski ziemianin, pilot samolotowy i szybowcowy, podpułkownik, publicysta (zm. 1977)
- 1898:
- Jan Drzewiecki, polski kapitan rezerwy piechoty (zm. 1942)
- Antoni Krzyczkowski, polski podpułkownik łączności, inżynier elektryk (zm. 1981)
- Sidney Lanfield, amerykański reżyser filmowy i telewizyjny (zm. 1972)
- 1899:
- Siergiej Aksakow, rosyjski porucznik, kolaborant (zm. 1987)
- Robert Elter, luksemburski piłkarz (zm. 1991)
- 1900:
- Jerzy Korohoda, polski specjalista hodowli roślin, wykładowca akademicki (zm. 1991)
- Fred Raymond, austriacki kompozytor (zm. 1954)
- Emanuel Schäfer, niemiecki prawnik, funkcjonariusz i zbrodniarz nazistowski (zm. 1974)
- Teodor Zaczyk, polski szpadzista, szablista, trener (zm. 1990)
- 1901:
- Michel Leiris, francuski pisarz, etnolog, krytyk sztuki (zm. 1990)
- Milena Piotrowska, polska pediatra (zm. 1996)
- 1902:
- Weselin Stojanow, bułgarski kompozytor (zm. 1969)
- Zofia Stulgińska, polska dziennikarka, tłumaczka, pisarka (zm. 1984)
- 1903:
- Muhammad Fadil al-Dżamali, iracki polityk, premier Iraku (zm. 1997)
- Dagmar Edqvist, szwedzka pisarka, scenarzystka filmowa (zm. 2000)
- Wojciech Nierychlewski, polski duchowny katolicki, męczennik, błogosławiony (zm. 1942)
- Geo Szkurupij, ukraiński pisarz (zm. 1937)
- Franz Weselik, austriacki piłkarz (zm. 1962)
- 1904:
- Iwan Afonin, radziecki generał porucznik, polityk (zm. 1979)
- Edward Lewis Bartlett, amerykański polityk, senator (zm. 1968)
- Bruce Cabot, amerykański aktor (zm. 1972)
- Ibrahim Mustafa, egipski zapaśnik (zm. 1968)
- George Stibitz, amerykański matematyk, fizyk, wynalazca (zm. 1995)
- 1905:
- Jean Ginsberg, francuski architekt pochodzenia żydowskiego (zm. 1983)
- Solomon Hochoy, trynidadzko-tobagijski polityk pochodzenia chińskiego, gubernator generalny (zm. 1983)
- Hanna Januszewska, polska pisarka, poetka, tłumaczka (zm. 1980)
- Jaap Meijer, holenderski kolarz torowy (zm. 1943)
- Jerzy Modzelewski, polski duchowny katolicki, biskup pomocniczy warszawski (zm. 1986)
- Albrecht Unsöld, niemiecki astrofizyk (zm. 1995)
- 1906:
- Kang Gyeong-ae, koreańska pisarka, poetka, działaczka ruchu feministycznego i robotniczego (zm. 1944)
- Natan Kozłowski, polski i amerykański malarz, ilustrator pochodzenia żydowskiego (zm. 1972)
- Stanisław Pietraszkiewicz, polski podpułkownik pilot (zm. 1988)
- 1907:
- Thure Ahlqvist, szwedzki bokser (zm. 1983)
- Jan Mickunas, polski major artylerii konnej, jeździec sportowy (zm. 1973)
- 1908:
- Stefan Bielecki, polski inżynier hydrotechnik, żołnierz TAP i AK, uczestnik powstania warszawskiego (zm. 1944)
- Enzo Grossi, włoski komandor, podwodniak (zm. 1960)
- Lionel Hampton, amerykański wibrafonista i perkusista jazzowy (zm. 2002)
- Pierre Korb, francuski piłkarz (zm. 1980)
- Luciano Montero, hiszpański kolarz torowy i szosowy (zm. 1993)
- Stanisław Podgórski, polski architekt (zm. 1958)
- Zygmunt Sokołowski, polski pułkownik (zm. 1953)
- 1909 – Witold Krzemieński, polski kompozytor, dyrygent, pedagog (zm. 2001)
- 1910:
- Jan Dobraczyński, polski generał brygady, pisarz, publicysta, działacz katolicki, polityk, poseł na Sejm PRL (zm. 1994)
- Witalis Ludwiczak, polski hokeista (bramkarz), wioślarz, porucznik, prawnik, wykładowca akademicki (zm. 1988)
- Tomas Ojeda, chilijski piłkarz (zm. 1983)
- Ron Paul, francuski lekkoatleta, sprinter i skoczek w dal (zm. 1998)
- Harry Schulz, niemiecki zbrodniarz wojenny, członek Selbstschutzu (zm. 1984)
- 1911:
- Reidar Andersen, norweski skoczek narciarski (zm. 1991)
- Kukrit Pramoj, tajski pisarz, polityk, premier Tajlandii (zm. 1995)
- 1912:
- Erik Larsson, szwedzki biegacz narciarski (zm. 1982)
- Bogumił Wyszomirski, polski prawnik, poeta, felietonista (zm. 1959)
- 1913:
- Carmelo Delgado Delgado, portorykański porucznik (zm. 1937)
- Willi Hennig, niemiecki entomolog (zm. 1976)
- Roger Rochard, francuski lekkoatleta, długodystansowiec (zm. 1993)
- 1914 – Carlo Biagi, włoski piłkarz (zm. 1986)
- 1915:
- Maximilián Ujtelky, słowacki szachista pochodzenia węgierskiego (zm. 1979)
- Alvin Weinberg, amerykański fizyk jądrowy (zm. 2006)
- 1916:
- Gerard Dillon, irlandzki malarz (zm. 1971)
- Wiera Gran, polska aktorka kabaretowa, piosenkarka (zm. 2007)
- Emil Kapaun, amerykański duchowny katolicki, Sługa Boży (zm. 1951)
- Phil Walters, amerykański kierowca wyścigowy (zm. 2000)
- 1917 – Luigi Griffanti, włoski piłkarz, bramkarz (zm. 2006)
- 1918:
- Władysław Jóźwicki, polski urzędnik, harcerz, żołnierz AK (zm. 1943)
- Ludwik Konarzewski (junior), polski malarz, rzeźbiarz, pedagog (zm. 1989)
- Kai M. Siegbahn, szwedzki fizyk, laureat Nagrody Nobla (zm. 2007)
- 1919:
- Stanisław Karol Dangel, polski podharcmistrz, podporucznik rezerwy artylerii (zm. 1943)
- Józef Ponitycki, polski satyryk, scenarzysta filmowy (zm. 1980)
- 1920:
- Max Leichter, niemiecki zapaśnik (zm. 1981)
- Ronald Speirs, amerykański podpułkownik (zm. 2007)
- John Paul Stevens, amerykański prawnik, sędzia Sądu Najwyższego (zm. 2019)
- Teseo Taddia, włoski lekkoatleta, młociarz (zm. 1983)
- Gianrico Tedeschi, włoski aktor (zm. 2020)
- 1921:
- Stanisława Łopuszańska, polska aktorka (zm. 2016)
- Jerzy Siwy, polski aktor (zm. 1983)
- 1922:
- Dante Bernini, włoski duchowny katolicki, biskup Albano (zm. 2019)
- Gunvor Björhäll, szwedzka curlerka (zm. ?)
- Tadeusz Kryska-Karski, polski historyk, dziennikarz (zm. 2011)
- Witold Lisowski, polski żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego (zm. 1944)
- Anna Pawełczyńska, polska socjolog kultury, profesor nauk humanistycznych (zm. 2014)
- Ruth Ashton Taylor, amerykańska dziennikarka
- 1923:
- Sten Andersson, szwedzki polityk (zm. 2006)
- Irene Lieblich, amerykańska malarka, ilustratorka (zm. 2008)
- Tito Puente, portorykański kompozytor, aranżer, instrumentalista (zm. 2000)
- 1924:
- Nina Foch, amerykańska aktorka (zm. 2008)
- Miroslav Komárek, czeski językoznawca, wykładowca akademicki (zm. 2013)
- Leslie Phillips, brytyjski aktor (zm. 2022)
- Anna Przemyska, polska autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej (zm. 1995)
- 1925:
- Jerzy Łoziński, polski historyk sztuki (zm. 1996)
- Irena Rybczyńska-Holland, polska dziennikarka, publicystka
- Elena Verdugo, amerykańska aktorka (zm. 2017)
- Maria Więckowska, polska sanitariuszka AK, uczestniczka powstania warszawskiego (zm. 1944)
- 1926:
- Wojciech Barański, polski generał broni, działacz sportowy, dyplomata (zm. 2006)
- Lech Izbicki, polski ortopeda (zm. 2011)
- Christian Mohn, norweski skoczek narciarski, działacz sportowy (zm. 2018)
- 1927:
- Tim Burstall, australijski reżyser filmowy (zm. 2004)
- Phil Hill, amerykański kierowca wyścigowy (zm. 2008)
- Karl Alexander Müller, szwajcarski fizyk, laureat Nagrody Nobla (zm. 2023)
- 1928:
- Gordon Audley, kanadyjski łyżwiarz szybki (zm. 2012)
- Robert Byrne, amerykański szachista, dziennikarz (zm. 2013)
- 1929:
- Domenico Corcione, włoski generał, szef sztabu obrony Włoskich Sił Zbrojnych, polityk, minister obrony (zm. 2020)
- Ringaudas Songaila, litewski polityk komunistyczny (zm. 2019)
- Jan Stęszewski, polski muzykolog (zm. 2016)
- 1930:
- Giuseppe De Andrea, włoski duchowny katolicki, arcybiskup, nuncjusz apostolski (zm. 2016)
- Ivo Fürer, szwajcarski duchowny katolicki, biskup Sankt Gallen (zm. 2022)
- Tadeusz Jankowski, polski biegacz narciarski (zm. 2022)
- Antony Jay, brytyjski dziennikarz, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny (zm. 2016)
- Stuart Lewis-Evans, brytyjski kierowca wyścigowy (zm. 1958)
- Jerzy Próchnicki, polski aktor (zm. 2016)
- Ryszard Wachowski, polski rzeźbiarz (zm. 1985)
- 1931:
- Józef Gromek, polski szachista (zm. 1985)
- Gereon Iwański, polski historyk ruchu robotniczego (zm. 2009)
- Jerzy Redlich, polski dziennikarz, korespondent, tłumacz
- Włodzimierz Wajnert, polski architekt, dziennikarz, ilustrator (zm. 2008)
- 1932:
- Jędrzej Bednarowicz, polski koszykarz
- Józef Razowski, polski entomolog, lepidopterolog
- 1933:
- Kristaq Dhamo, albański reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy (zm. 2022)
- Karl Terrence Hudson-Phillips, trynidadzko-tobagijski prawnik, polityk (zm. 2014)
- 1934 – Bogumił Ferensztajn, polski polityk, minister gospodarki przestrzennej i budownictwa (zm. 1996)
- 1935:
- Mario Camus, hiszpański reżyser i scenarzysta filmowy (zm. 2021)
- Tomás Osvaldo González Morales, chilijski duchowny katolicki, biskup Punta Arenas (zm. 2022)
- Kim Hi T’aek, północnokoreański polityk
- Jurij Siemionow, rosyjski inżynier, konstruktor, wykładowca akademicki
- Thee Kian Wie, indonezyjski ekonomista, wykładowca akademicki (zm. 2014)
- 1936:
- Alfons (II) Burbon, książę Andegawenii, legitymistyczny pretendent do tronu Francji (zm. 1989)
- Krystyn Matwijowski, polski historyk, wykładowca akademicki (zm. 2017)
- Pat Roberts, amerykański polityk, senator
- 1937:
- Damaskin (Bodry), rosyjski biskup prawosławny (zm. 1989)
- Jiří Dienstbier, czeski dziennikarz, dysydent, polityk (zm. 2011)
- Krystyna Rodowska, polska poetka, krytyk literacki, tłumaczka
- Josef Stiegler, austriacki narciarz alpejski
- George Takei, amerykański aktor pochodzenia japońskiego
- 1938:
- Daniel Buechlein, amerykański duchowny katolicki, arcybiskup metropolita Indianapolis (zm. 2018)
- Betty Cuthbert, australijska lekkoatletka, sprinterka (zm. 2017)
- Manfred Kinder, niemiecki lekkoatleta, sprinter i średniodystansowiec
- Bernard Malivoire, francuski wioślarz (zm. 1982)
- Igor Siergiejew, rosyjski dowódca wojskowy, marszałek, polityk (zm. 2006)
- Juan Manuel Torres-Sáenz, meksykański pisarz, reżyser filmowy (zm. 1980)
- 1939:
- Peter S. Beagle, amerykański pisarz fantasy, scenarzysta filmowy, piosenkarz folkowy pochodzenia żydowskiego
- Gro Harlem Brundtland, norweska lekarka, polityk, premier Norwegii
- Anna Radziwiłł, polska historyk, pedagog, polityk, wiceminister edukacji, senator RP (zm. 2009)
- 1940:
- James Gammon, amerykański aktor (zm. 2010)
- Antonio Mattiazzo, włoski duchowny katolicki, biskup Padwy, arcybiskup ad personam
- Pilar Miró, hiszpańska reżyserka i scenarzystka filmowa (zm. 1997)
- 1941:
- José Francisco Alves, portugalski duchowny katolicki, arcybiskup Évory
- Alewtina Aparina, rosyjska polityk (zm. 2013)
- Grace Coddington, brytyjska modelka, dziennikarka
- Åshild Hauan, norweska polityk, gubernator okręgu Nordland (zm. 2017)
- Józef Michalik, polski duchowny katolicki, arcybiskup przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
- Juan Miranda, meksykański kulturysta, aktor (zm. 2009)
- Márton Moyses, rumuński poeta pochodzenia węgierskiego (zm. 1970)
- Ryan O’Neal, amerykański aktor, producent filmowy
- 1942:
- Hank Finkel, amerykański koszykarz
- Zofia Gołubiew, polska historyk sztuki, muzealnik (zm. 2022)
- Ha Jung-won, północnokoreański piłkarz
- Zoltán Nemere, węgierski szpadzista (zm. 2001)
- Casimir Oyé-Mba, gaboński polityk, dyrektor Banku Państw Afryki Środkowej, premier Gabonu (zm. 2021)
- Arto Paasilinna, fiński dziennikarz, pisarz (zm. 2018)
- 1943:
- John Eliot Gardiner, brytyjski dyrygent
- Jacek Gawroński, polski chemik (zm. 2020)
- Edie Sedgwick, amerykańska aktorka (zm. 1971)
- 1944:
- Georges de Brémond d’Ars, francuski polityk (zm. 2012)
- Andrzej Gałażewski, polski polityk, eurodeputowany
- Phillip Margolin, amerykański pisarz
- 1945:
- Pio Alves, potrtugalski duchowny katolicki, biskup pomocniczy Porto
- Michael Brandon, amerykański aktor
- Géza Fejér, węgierski lekkoatleta, dyskobol
- Stanisław Głąb, polski chemik (zm. 2008)
- Gregory Olsen, amerykański przedsiębiorca, turysta kosmiczny
- Vincenzo Paglia, włoski duchowny katolicki, arcybiskup
- Thein Sein, birmański generał, polityk, premier i prezydent Birmy
- Naftali Temu, kenijski lekkoatleta, długodystansowiec (zm. 2003)
- 1946:
- Georges Bakar, egipski duchowny melchicki, arcybiskup (wikariusz apostolski) Aleksandrii
- Sabine Bergmann-Pohl, niemiecka polityk
- Sandro Chia, włoski malarz, rzeźbiarz
- Wojciech Gierłowski, polski reżyser filmów animowanych (zm. 2007)
- Fedor den Hertog, holenderski kolarz szosowy i torowy (zm. 2011)
- Frank Kabui, salomoński polityk, gubernator generalny Wysp Salomona
- Ricardo Maduro, honduraski ekonomista, przedsiębiorca, polityk, prezydent Hondurasu
- George Sheltz, amerykański duchowny katolicki, biskup pomocniczy Galveston-Houston (zm. 2021)
- 1947:
- Giorgio Corbellini, włoski duchowny katolicki, biskup, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej (zm. 2019)
- Hans-Johann Färber, niemiecki wioślarz
- Jan Krekels, holenderski kolarz szosowy
- Luigi Maifredi, włoski trener piłkarski, komentator telewizyjny
- Wiktor Suworow, rosyjski wojskowy, funkcjonariusz wywiadu, pisarz, dysydent
- Andrzej Witkowski, polski biolog, wykładowca akademicki (zm. 2017)
- 1948:
- Gregory Itzin, amerykański aktor (zm. 2022)
- Juan Ramón Martínez, salwadorski piłkarz
- Paul Milgrom, amerykański ekonomista
- Grażyna Sołtyk, polska dziennikarka, polityk, poseł na Sejm RP
- 1949:
- Massimo D’Alema, włoski polityk, premier Włoch
- Jessica Lange, amerykańska aktorka
- 1950:
- Janusz Centka, polski pilot szybowcowy
- Humberto Coelho, portugalski piłkarz, trener
- Aleksandr Lebied´, rosyjski generał, polityk (zm. 2002)
- Włodzimierz Staniewski, polski reżyser teatralny
- 1951:
- Louise Jameson, brytyjska aktorka
- Zbigniew Mentzel, polski prozaik, eseista, felietonista, filolog polski
- Luther Vandross, amerykański wokalista rhythm and bluesowy (zm. 2005)
- 1952:
- Dan Benishek, amerykański polityk pochodzenia czesko-polskiego
- Merete Lien, norweska pisarka
- Božidar Maljković, serbski koszykarz, trener
- 1953:
- Sebastian Faulks, brytyjski pisarz, dziennikarz
- Nikołaj Grynczarow, bułgarski piłkarz (zm. 1997)
- François Sauvadet, francuski polityk
- Majda Širca, słoweńska dziennikarka, polityk
- 1954:
- Teodor Danysz, polski muzyk, kompozytor, założyciel zespołu Kwadrat (zm. 2014)
- Piotr Gliński, polski socjolog, wykładowca akademicki, polityk, poseł na Sejm RP, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier
- Ralph Pichler, szwajcarski bobsleista
- Mieke Vogels, belgijska polityk
- Ludwik Zalewski, polski podpułkownik, polityk, senator RP
- 1955:
- Dariusz Adamczyk, polski lekkoatleta, sprinter
- Teodor Kosiarski, polski samorządowiec, burmistrz Łęcznej
- Svante Pääbo, szwedzki biolog
- Donald Pettit, amerykański inżynier chemik, astronauta
- René Valenzuela, chilijski piłkarz
- 1956:
- Beatrice Ask, szwedzka polityk
- Peter Chelsom, brytyjski aktor, reżyser filmowy
- Prudencio Norales, honduraski piłkarz
- Mariola Platte, polska pisarka, poetka, eseistka, felietonistka, autorka tekstów piosenek (zm. 2015)
- Andrzej Wiśniewski, polski polityk, samorządowiec, prezydent Grudziądza
- 1957:
- Aviva Chomsky, amerykańska historyk, pisarka pochodzenia żydowskiego
- Lluís Homar, hiszpański aktor
- Romuald Kosieniak, polski geodeta, polityk, wojewoda kujawsko-pomorski
- Jerzy Stanek, polski iluzjonista
- 1958:
- Dragan Đokanović, serbski polityk
- Wiaczesław Fietisow, rosyjski hokeista, trener i działacz hokejowy
- Böyükağa Hacıyev, azerski piłkarz, trener (zm. 2018)
- 1959:
- Clint Howard, amerykański aktor
- Anatolij Kucew, ukraiński piłkarz, trener i sędzia piłkarski (zm. 2016)
- Stefano Manetti, włoski duchowny katolicki, biskup Montepulciano-Chiusi-Pienza
- Joannicjusz (Mićović), serbski biskup prawosławny
- Yuji Okumoto, amerykański aktor pochodzenia japońskiego
- Suswono, indonezyjski polityk
- James Wong, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy pochodzenia chińskiego
- Vita Żelakeviciute, litewska scenarzystka, reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych, pedagog
- 1960:
- Simon Beckett, brytyjski pisarz, dziennikarz
- Edmilson Amador Caetano, brazylijski duchowny katolicki, biskup Guarulhos
- Miguel Díaz-Canel, kubański polityk, przewodniczący Rady Państwa i przewodniczący Rady Ministrów Republiki Kuby
- Debbie Flintoff-King, australijska lekkoatletka, płotkarka
- Janusz Jojko, polski piłkarz, bramkarz, trener i działacz piłkarski
- Marek Łatas, polski nauczyciel, polityk, poseł na Sejm RP
- Marlies Rostock, niemiecka biegaczka narciarska
- 1961:
- Lucjan Broniewicz, polski historyk (zm. 2011)
- Konstantin Ławronienko, rosyjski aktor pochodzenia ukraińskiego
- Don Mattingly, amerykański baseballista
- 1962:
- Sigurður Ingi Jóhannsson, islandzki polityk, premier Islandii
- Wołodymyr Luty, ukraiński piłkarz, trener
- Thomas Schwab, niemiecki saneczkarz
- Brian Shimer, amerykański bobsleista
- 1963:
- Lars Degerman, szwedzki szachista
- Adrián Fernández, meksykański kierowca wyścigowy
- Gianfranco Gallone, włoski duchowny katolicki, arcybiskup, nuncjusz apostolski
- 1964:
- Gao Zhisheng, chiński prawnik, dysydent
- Crispin Glover, amerykański aktor, malarz, muzyk
- Nazar Honczar, ukraiński poeta, performer (zm. 2009)
- Maciej Kosycarz, polski fotoreporter (zm. 2020)
- Urszula Kryger, polska śpiewaczka operowa (mezzosopran), pianistka
- Andy Serkis, brytyjski reżyser, aktor
- Serafín Zubiri, hiszpański piosenkarz, kompozytor, pianista
- 1965:
- Mahdi Ali, emiracki piłkarz, trener
- Didier Faivre-Pierret, francuski kolarz szosowy
- April March, amerykańska piosenkarka, autorka tekstów
- Rolf Sørensen, duński kolarz szosowy
- 1966:
- Kamel Hammiche, algierski i francuski zapaśnik
- Tomasz Różycki, polski muzyk, wokalista, członek zespołów: Collage i Believe
- 1967:
- Raymond van Barneveld, holenderski darter
- Wojciech Jasiński, polski przedsiębiorca, samorządowiec, prezydent Żyrardowa
- Alan McLoughlin, irlandzki piłkarz (zm. 2021)
- Lydia Nsekera, burundyjska działaczka piłkarska
- Mike Portnoy, amerykański perkusista, członek zespołu Dream Theater
- Townsend Saunders, amerykański zapaśnik
- 1968:
- Todd Birr, amerykański curler
- Ben van der Burg, holenderski łyżwiarz szybki
- Patrik Burman, szwedzki curler
- William deVry, kanadyjski aktor
- Patrick Konchellah, kenijski lekkoatleta, średniodystansowiec (zm. 2009)
- Arkadiusz Skrzypaszek, polski pięcioboista nowoczesny
- Jelena Välbe, rosyjska biegaczka narciarska
- 1969:
- Felix Baumgartner, austriacki spadochroniarz, BASE jumper
- Alberto Herreros, hiszpański koszykarz
- Erik Holtan, norweski piłkarz, bramkarz, trener
- Ambroży (Meleacă), rumuński biskup prawosławny
- Xavier Novell Gomá, hiszpański duchowny katolicki, biskup Solsony
- Joaquín del Olmo, meksykański piłkarz, trener
- 1970:
- Artiom Chadżybiekow, rosyjski strzelec sportowy
- Alice Dubois, francuska judoczka
- Shemar Moore, amerykański aktor
- Herbert Nitsch, austriacki nurek
- Adam Wójcik, polski koszykarz (zm. 2017)
- 1971:
- Paul Dempsey, irlandzki duchowny katolicki, biskup Achonry
- Maksim Geller, izraelski zapaśnik
- Allan Houston, amerykański koszykarz
- Marcin Kusiński, polski tenisista stołowy
- Dariusz Romuzga, polski piłkarz
- 1972:
- Dorota Bukowska, polska koszykarka
- Carmen Electra, amerykańska aktorka, piosenkarka, modelka
- Swietłana Iszmuratowa, rosyjska biathlonistka
- Željko Joksimović, bałkański kompozytor
- Stephen Marley, jamajski muzyk
- 1973:
- Wojciech Kukuczka, polski koszykarz
- Honorata Motylewska, polska wioślarka
- Lamond Murray, amerykański koszykarz
- Peter Pollák, słowacki nauczyciel, polityk narodowości romskiej
- Julie Powell, amerykańska pisarka (zm. 2022)
- Toshihide Saitō, japoński piłkarz
- Isabel dos Santos, angolska bizneswoman, miliarderka
- 1974:
- Agnieszka Gołębiowska, polska lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa
- Szymon Krzeszowiec, polski skrzypek, pedagog
- Piotr Markuszewski, polski żużlowiec
- Tōru Oniki, japoński piłkarz, trener
- Urmas Paet, estoński polityk
- Joênia Wapixana, brazylijska adwokat, polityk
- 1975:
- Dominick Guinn, amerykański bokser
- Atifete Jahjaga, kosowska policjantka, polityk, prezydent Kosowa
- Chikara Tanabe, japoński zapaśnik
- 1976:
- Aldo Bobadilla, paragwajski piłkarz, bramkarz
- Shay Given, irlandzki piłkarz, bramkarz
- Joseph Lawrence, amerykański aktor
- Marcin Macuk, polski muzyk, kompozytor, wokalista, producent muzyczny, członek zespołów: Hey, Snuz i Pogodno
- Calvin Marlin, południowoafrykański piłkarz, bramkarz
- 1977:
- Alejandro Cichero, wenezuelski piłkarz
- Grażyna Prokopek, polska lekkoatletka, sprinterka
- Meelis Rooba, estoński piłkarz
- 1978:
- Miguel Acosta, wenezuelski bokser
- Aleksiej Badiukow, rosyjski hokeista
- Mathew Hayman, australijski kolarz szosowy
- Jennie Reed, amerykańska kolarka torowa
- David Sánchez, hiszpański tenisista
- Matthew Wilkas, amerykański aktor, dramaturg
- 1979:
- Elie Aiboy, indonezyjski piłkarz
- Annekathrin Bach, niemiecka aktorka
- Wayne Barnes, angielski sędzia rugby
- Victor Berco, mołdawski piłkarz
- Karolina Cicha, polska piosenkarka, kompozytorka, multiinstrumentalistka, aktorka
- Tuomas Haapala, fiński piłkarz
- Jussi Hautamäki, fiński skoczek narciarski
- Beth Iskiw, kanadyjska curlerka
- Ludovic Magnin, szwajcarski piłkarz, trener
- Nate Marquardt, amerykański zawodnik MMA
- Jakub Novotný, czeski siatkarz
- Tatjana Połnowa, rosyjska lekkoatletka, tyczkarka
- Wojciech Trawczyński, polski siatkarz (zm. 2004)
- 1980:
- Yuri van Gelder, holenderski gimnastyk
- Vibeke Skofterud, norweska biegaczka narciarska (zm. 2018)
- Jasmin Wagner, niemiecka piosenkarka
- 1981:
- Paulo Almeida, brazylijski piłkarz
- Łukasz Krupa, polski przedsiębiorca, polityk, poseł na Sejm RP
- Ermal Meta, włoski piosenkarz, autor piosenek, multiinstrumentalista pochodzenia albańskiego
- Sylwia Pycia, polska siatkarka
- Ronald Raldes, boliwijski piłkarz
- 1982:
- Jānis Blūms, łotewski koszykarz
- Jacqueline Govaert, holenderska wokalistka, pianistka, autorka tekstów, członkini zespołu Krezip
- Dario Knežević, chorwacki piłkarz
- Keiichirō Nagashima, japoński łyżwiarz szybki
- Krzysztof Urbański, polski saksofonista jazzowy, kompozytor
- 1983:
- Alison Bartosik, amerykańska pływaczka synchroniczna
- Danny Granger, amerykański koszykarz
- Miranda Kerr, australijska modelka
- Erik Segerstedt, szwedzki piosenkarz
- 1984:
- Michel Batista, kubański zapaśnik
- Nelson Évora, portugalski lekkoatleta, skoczek w dal pochodzenia kabowerdyjskiego
- Jordan Malone, amerykański łyżwiarz szybki, specjalista short tracku
- Edixon Perea, kolumbijski piłkarz
- Arman Sziłmanow, kazachski taekwondzista
- 1985:
- Juma Kaseja, tanzański piłkarz, bramkarz
- Michał Kościuszko, polski kierowca rajdowy
- Pavle Ninkov, serbski piłkarz
- Brent Seabrook, kanadyjski hokeista
- Salome Wanjala, kenijska siatkarka
- 1986:
- Julien Bahain, francuski wioślarz
- Wladimer Dwaliszwili, gruziński piłkarz
- Ryan Fenech, maltański piłkarz
- Naldo Kwasie, surinamski piłkarz
- Ivan Maraš, czarnogórski koszykarz
- Natalia Sikora, polska aktorka, piosenkarka
- Su Dajin, chiński sztangista
- 1987:
- Abebaw Butako, etiopski piłkarz
- Maciej Dąbrowski, polski piłkarz
- Ammar Jemal, tunezyjski piłkarz
- Angelica Robinson, amerykańska koszykarka
- Anna Rossinelli, szwajcarska wokalistka, członkini zespołu Anne Claire
- Sevim Sinmez Serbest, turecka lekkoatletka, skoczkini w dal i trójskoczkini
- 1988:
- Brandon Belt, amerykański baseballista
- Meline Daluzjan, ormiańska sztangistka
- Svenja Engelhardt, niemiecka siatkarka
- Ginette Mfutila, kongijska koszykarka
- Radmila Petrović, czarnogórska piłkarka ręczna
- Marek Piechowicz, polski koszykarz
- Kevin Schmidt, niemiecki piłkarz ręczny
- 1989:
- Marta Drpa, serbska siatkarka
- Alexandre Pilat, francuski wioślarz
- Carlos Valdes, amerykański aktor
- Sergei Zenjov, estoński piłkarz
- 1990:
- Randy Edwini-Bonsu, kanadyjski piłkarz pochodzenia ghańskiego
- Nabil Ghilas, algierski piłkarz
- Hanna Łyczbińska, polska florecistka
- Marta Łyczbińska, polska florecistka
- Ayşe Melis Gürkaynak, turecka siatkarka
- Shō Suzuki, japoński skoczek narciarski
- Audrey Tcheuméo, francuska judoczka
- 1991:
- Farchad Charki, kazachski sztangista
- Oleg Krikun, rosyjski siatkarz pochodzenia ukraińskiego
- Allie Will, amerykańska tenisistka