Boże Ciało

Boże Ciało - obrazek wyróżniający wpisu definiującego święto Bożego Ciała

Boże Ciało to jedno z najpiękniejszych i najbardziej uroczystych świąt w Kościele katolickim. Jest to dzień, w którym wierni czczą Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia

Święto Chrztu Polski - woman in grey t-shirt and black pants in water

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Jest to święto nowe i nie ma jeszcze ustalonych tradycji jego obchodzenia.

Niedziela Palmowa 2023

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym w kalendarzu chrześcijańskim, które rozpoczyna Wielki Tydzień – czas przygotowania do najważniejszego święta chrześcijaństwa, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie został witany przez tłumy ludzi z gałązkami palmowymi i okrzykami “Hosanna”. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza i wiąże się z wieloma zwyczajami i obrzędami.

Wielkanoc – czym jest i jak się ją obchodzi w 2023roku?

Wielkanoc - crosses, clouds, faith

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa . Jest to święto ruchome, które obchodzone jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W Polsce Wielkanoc obchodzi się przez dwa dni: Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.

Walentynki

Walentynki - Man in Black Long-sleeved Shirt and Woman in Black Dress

Walentynki to dzień obchodzony 14 lutego, który jest tradycyjnie poświęcony miłości i romantyzmowi. Obchody Walentynek są popularne na całym świecie, szczególnie w krajach anglosaskich, ale również w Polsce.

Trzech Króli

Trzech Króli

Objawienie Pańskie, Epifania (gr. επιφάνεια epifaneia; objawienie, ukazanie się) – chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.