Termin wiki: 18 kwietnia

18 kwietnia
18 kwietnia
18 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii Polski i świata. W tym dniu wydarzyły się ważne wydarzenia polityczne, wojskowe, kulturalne i społeczne.

 Ważne wydarzenia z dnia 18 kwietnia – oto niektóre z nich:

  • W 1922 roku w Wilnie odbyły się uroczystości symbolicznie wprowadzające w życie ustawę o wcieleniu do Polski Litwy Środkowej. Był to efekt zainscenizowanego buntu generała Żeligowskiego i podległej mu 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, która zajęła Wileńszczyznę w 1920 roku. Aneksja Wilna była główną przyczyną zerwania stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.
  • W 1941 roku alianci przeprowadzili bombardowanie Berlina. W nalocie wzięły udział polskie załogi, w tym z 300. Dywizjonu Bombowego. Była to odpowiedź na niemieckie ataki na Londyn i inne brytyjskie miasta.
  • W 1942 roku z lotniskowca „Hornet” wystartowało 16 amerykańskich bombowców, które przeprowadziły atak odwetowy na Tokio (oraz Nagoję, Kobe i Osakę). Był to tzw. rajd Doolittle’a, nazwany od nazwiska dowódcy akcji, Jamesa H. Doolittle’a. Był to pierwszy nalot na japońską stolicę podczas II wojny światowej i symboliczny cios dla japońskiego morale.
  • W 1943 roku amerykańskie myśliwce przechwyciły samolot z admirałem Isoroku Yamamoto na pokładzie i zestrzeliły go między Rabaul a Bougainville. Yamamoto był głównodowodzącym japońskiej floty i twórcą planu ataku na Pearl Harbor. Jego śmierć była poważnym osłabieniem dla japońskiego dowództwa.
  • W 1946 roku Liga Narodów została oficjalnie rozwiązana. Była to pierwsza międzynarodowa organizacja mająca na celu zapobieganie konfliktom i współpracę państw. Powstała po I wojnie światowej, ale nie była w stanie zapobiec II wojnie światowej ani rozwiązać wielu problemów międzynarodowych. Jej następczynią została Organizacja Narodów Zjednoczonych.
  • W 1979 roku w nocy z 17 na 18 kwietnia dokonano próby wysadzenia pomnika Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie. Był to jeden z największych pomników Lenina na świecie i symbol komunistycznej władzy w Polsce. Próba wysadzenia była aktem protestu przeciwko systemowi i represjom. Nie udała się jednak ze względu na awarię materiałów wybuchowych.
  • W 1990 roku odbyła się premiera polsko-radzieckiej komedii kryminalnej Deja vu w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film opowiada o płatnym zabójcy

Kalendarium

Antonio Bustos (drugi od lewej) i Pedro van der Linden (drugi od prawej) w czasie zabiegu amputacji.

Chmury pyłów nad San Francisco po trzęsieniu ziemi (1906)