15 kwietnia
15 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii, kultury i nauki. W tym dniu urodzili się i zmarli wybitni ludzie, miały miejsce ważne wydarzenia polityczne, społeczne i sportowe. Oto niektóre z nich:
W 1452 roku w Vinci we Włoszech urodził się Leonardo da Vinci, genialny artysta, wynalazca i naukowiec. Jego dzieła takie jak Mona Lisa czy Ostatnia Wieczerza należą do najbardziej znanych i cenionych w historii sztuki. Leonardo zajmował się także anatomią, matematyką, astronomią, inżynierią i architekturą. Zaprojektował wiele maszyn i urządzeń, które były swoistymi prototypami helikoptera, samolotu czy czołgu.
W 1912 roku na Oceanie Atlantyckim zatonął Titanic, najsłynniejszy statek pasażerski świata. Był to pierwszy i ostatni rejs tej luksusowej jednostki, która miała połączyć Southampton w Anglii z Nowym Jorkiem w Stanach Zjednoczonych. Na pokładzie znajdowało się ponad 2200 osób, z czego około 1500 zginęło w wyniku kolizji ze górą lodową. Katastrofa Titanica stała się symbolem pychy i arogancji ludzkiej wobec sił natury oraz inspiracją dla wielu filmów, książek i piosenek.
W 1913 roku w Berlinie zmarł Zenon Anstadt, właściciel browaru w Zduńskiej Woli. Był to jeden z największych przedsiębiorców na ziemiach polskich pod zaborem pruskim. Jego browar produkował piwo Staropolskie, które cieszyło się dużym powodzeniem na rynku krajowym i zagranicznym. Anstadt był także filantropem i patriotą. Wspierał finansowo działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, budowę kościoła św. Stanisława Kostki w Zduńskiej Woli oraz szkoły ludowej w Łasku.
W 1979 roku w Warszawie rozpoczęto budowę pierwszej linii metra. Było to spełnienie marzeń wielu pokoleń warszawiaków o szybkim i nowoczesnym środku transportu publicznego. Budowa metra napotykała na wiele trudności technicznych, finansowych i politycznych. Pierwszy odcinek metra został otwarty dopiero w 1995 roku i liczył 11 stacji na trasie Kabaty – Politechnika. Obecnie metro warszawskie składa się z dwóch linii i ma łącznie 32 stacje.
W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił konstytucję apostolską „Sapientia christiana”, która wprowadziła nowe normy dotyczące studiów kościelnych na poziomie uniwersyteckim. Dokument ten podkreślał znaczenie teologii jako nauki o Bogu i Jego objawieniu oraz jej związek z innymi dziedzinami wiedzy. Konstytucja apostolska określała także strukturę i organizację wydziałów teologicznych.
Więcej informacji o wydarzeniach w dniu 15 kwietnia znajdziesz na stronie polskiego wydania Wikipedii, natomiast w moim leksykonie informacje o pozostałych dniach w kategorii Rocznice znajdziesz tutaj