Spis treści

Spis treści wpisu

Eine Kleine Nachtmusik

Dzisiaj przedstawiam Serenadę na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525

{tab=Wideo}

{wmv}einekleine{/wmv}

{tab=Więcej informacji o utworze}

{xtypo_dropcap}S{/xtypo_dropcap}erenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525, znana jako Eine kleine Nachtmusik (Mała nocna serenada lub Mała nocna muzyka, czy Mały nokturn) jest jedną z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Została napisana w 1787 roku w Wiedniu, w tym samym czasie, kiedy kompozytor pracował nad operą Don Giovanni. Nie są znane okoliczności powstania dzieła.

Utwór jest typowym przykładem rokokowej muzyki rozrywkowej. Beztroski w charakterze, stoi w sprzeczności z kłopotami i cierpieniami, jakie były udziałem Mozarta w ostatnich latach życia.

Eine kleine Nachtmusik jest kompozycją napisaną na kwartet smyczkowy, ale w praktyce dzieło wykonywane jest najczęściej przez orkiestrę smyczkową. Składa się z czterech części:

   1. Allegro
   2. Romanca (Andante)
   3. Menuet (Allegretto)
   4. Rondo (Allegro)

1. Allegro

Zbudowane jest na fanfarowym motywie, wprowadzonym na początku przez skrzypce:

The first theme

Część I ma budowę formy sonatowej.

2. Romanca

Kontrastowa w stosunku do Allegro, liryczna w charakterze, ma budowę ronda sonatowego ABACA. Temat C utrzymany jest w tonacji molowej.

3. Menuet

Menuet i trio o budowie ABA. Zamiast dworskiego, dystyngowanego charakteru, utrzymany jest w nastroju ludowego lendlera.

4. Rondo

O budowie formy sonatowej, z początkowym swobodnym nastrojem i dramatycznym epizodem w modulacji do g-moll.

źródło

{/tabs}

 

twój komentarz