Spis treści

Spis treści wpisu

koznapWczoraj oficjalnie otwarto i oddano klucze do miasta Turystom Handlarzom i pragnącym rozrywki mieszkańcom miasta Gdańska. Dzieje się tak zawsze podczas corocznych obchodów Jarmarku Dominikańskiego. W tym roku Jarmark Dominikański będzie trwał od 26 lipca do 17 sierpnia.

Historia Tradycji Jarmarku św. Dominika liczy sobie już 746 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika.

Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe.
Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć kaszubską ceramikę, czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, bursztyny itd.

Więcej historii Jarmarku Dominikańskiego

Program Jarmarku – Pierwszy tydzień – 26 lipca do 3 sierpnia

Program Jarmarku – Drugi Tydzień od 4 do 10 sierpnia

Program Jarmarku Trzeci Tydzień – od 11 do 17 sierpnia

twój komentarz