Achilles, Adalbert, Egidia, Feliks, Fortunat, Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Ilona, Jerzy, Lena, Maria, Marol, Wojciech i Wojciecha

23 kwietnia 2023

Wojciecha

Wojciecha to imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza "ten, który walczy dla radości"? To imię ma długą i bogatą historię, która sięga czasów przedchrześcijańskich. Wojciecha to imię zarówno męskie, jak i żeńskie, choć w Polsce częściej spotyka się je w formie męskiej.
23 kwietnia 2023

Marol

Marol to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jest to zdrobnienie od imienia Marcin, które oznacza "poświęcony bogu Marsowi". Mars był rzymskim bogiem wojny i opiekunem rolników. Imię Marol jest więc imieniem silnym i odważnym, ale też pracowitym i związanym z naturą.
23 kwietnia 2023

Maria

Maria to imię o niepewnej etymologii, które ma swoje korzenie w języku hebrajskim. Pochodzi od słowa mariam, które znaczy "napawać radością" lub od egipskiego meri-jam, które oznacza "ukochana przez Boga".
23 kwietnia 2023

Lena

Lena to imię żeńskie, które ma bardzo ciekawą historię i pochodzenie. Może być zdrobnieniem od imion Helena lub Magdalena, które wywodzą się z języka greckiego i oznaczają "pochodnię" lub "kosz trzcinowy".
23 kwietnia 2023

Jerzy

Jerzy to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "rolnika" lub "pracownika ziemnego". Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosili wielcy władcy, święci i bohaterowie. W Polsce jest znane od średniowiecza i często kojarzy się z postacią Jerzego z Podiebradów, króla Czech i protektora Polski, lub z Jerzym Waszyngtonem, pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.
23 kwietnia 2023

Ilona

Ilona to piękne i eleganckie imię, które ma korzenie węgierskie i greckie. Znaczy ono "promień słońca", "światło" lub "piękno"
23 kwietnia 2023

Idzi

Idzi to staropolskie imię męskie, które pochodzi od słowa "idzić", czyli "iść". Można je interpretować jako "ten, który idzie", "ten, który podąża za swoim celem" lub "ten, który jest aktywny i energiczny".
23 kwietnia 2023

Helena

Helena to imię żeńskie pochodzenia greckiego, które oznacza "blask księżyca" lub "pochodnię". Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosiły wiele znanych i wpływowych kobiet w historii i kulturze.
23 kwietnia 2023

Gerarda

Gerarda to żeńska forma imienia Gerard, które pochodzi od germańskiego słowa gerhard, oznaczającego "silny jak włócznia". To imię nosiły niektóre święte i błogosławione Kościoła katolickiego, np. św. Gerarda z Brogne, opata i reformatora zakonów benedyktyńskich, czy bł. Gerarda z Clairvaux, siostry św. Bernarda z Clairvaux. Imię to jest też popularne w Hiszpanii i Portugalii, gdzie występuje w formie Gerarda lub Gertrudes.
23 kwietnia 2023

Gerard

Gerard, imię pojawiło się w Polsce już w średniowieczu, dzięki wpływom francuskim i niemieckim. Było ono popularne wśród rycerzy i możnowładców. Jednym z najbardziej znanych Geradów w historii Polski był Gerard Denhoff, hetman wielki koronny i marszałek wielki litewski w XVII wieku.