Spis treści

Spis treści wpisu

200 Rocznica urodzin wielkiego Ryszarda Wagnera

Gustuję w epoce Klasycystycznej i dziełach kompozytorów tej epoki, jednakże Wagnerowi należy się hołd za Jego olbrzymi wkład w budowę monumentalnych dzieł operowych, za to że sam pisał libretta i tworzył jednocześnie muzykę. To naprawdę wyjątkowe i wyróżniające spośród innych kompozytorów. Jestem pod wielkim wrażeniem rozmachu Jego prac. Partie wokalne napisane przez Wagnera na męskie i damskie role wymagają od nich wręcz tytanicznego wysiłku. Ciągnące się przez długie chwile partie normalnie powalają na nogi. W tym sensie nie ma sobie równych.

Dlatego też dzisiaj przygotowałem porcję urodzinowej muzyki kompozytorskiej Ryszarda Wagnera wydanej z okazji jego 200 urodzin.

[wpcol_1half id=”” class=”” style=””][/wpcol_1half] [wpcol_1half_end id=”” class=”” style=””]Ryszard Wagner

Był reformatorem muzyki operowej, kontynuując artystyczne poszukiwania Glucka tworzył dramaty muzyczne, z których najsłynniejsze to Lohengrin, Tristan i Izolda oraz tetralogia Pierścień Nibelunga. Wagner zasłynął też jako nowator w dziedzinie harmonizacji wykorzystując maksymalnie możliwości tkwiące w systemie dur-moll oraz w sztuce orkiestracji m.in. konstruując i wykorzystując tubę wagnerowską.

Richard Wagner do dziś wzbudza kontrowersje głównie ze względu na swoje szowinistyczne i antysemickie pisma polemiczne[/wpcol_1half_end]

 

twój komentarz