Achilles to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "ten, który ma piękne usta". Było to imię legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który był synem króla Peleusa i bogini Tetydy. Achilles był najsłynniejszym i najsilniejszym wojownikiem greckim, który pokonał wielu przeciwników, w tym Hektora, księcia Troi. Jednak miał jedną słabość - piętę, którą matka zanurzyła go w rzece Styks, aby uczynić go nieśmiertelnym. Został zabity przez strzałę Parysa, która trafiła go w piętę. Od tego czasu wyrażenie "pięta achillesowa" oznacza słaby punkt lub wadę.

Termin wiki: Achilles

Kategorie: Dziennik imion

Achilles

Cześć, drodzy czytelnicy! Piszę wpis blogowy o imionach, dziś tym imieniem jest Achilles. Czy wiesz, skąd pochodzi i co oznacza? Czy kojarzysz je z jakąś postacią historyczną lub literacką? Czy znałeś kogoś o takim imieniu? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Achilles to imię pochodzenia greckiego, które oznacza “ten, który ma piękne usta”. Było to imię legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który był synem króla Peleusa i bogini Tetydy. Achilles był najsłynniejszym i najsilniejszym wojownikiem greckim, który pokonał wielu przeciwników, w tym Hektora, księcia Troi. Jednak miał jedną słabość – piętę, którą matka zanurzyła go w rzece Styks, aby uczynić go nieśmiertelnym. Został zabity przez strzałę Parysa, która trafiła go w piętę. Od tego czasu wyrażenie “pięta achillesowa” oznacza słaby punkt lub wadę.

Imię Achilles jest rzadko spotykane w Polsce, według bazy PESEL jest noszone przez około 200 osób. Jest to imię męskie i obchodzi imieniny 12 maja. Osoby o tym imieniu są zwykle odważne, pewne siebie i ambitne. Mają silny charakter i nie boją się ryzyka. Są też lojalne i oddane swoim przyjaciołom i rodzinie. Lubią sport i przygodę. Mogą mieć problemy z kontrolowaniem swoich emocji i gniewu.

A co Ty myślisz o imieniu Achilles? Podoba Ci się czy nie? Czy nadałbyś je swojemu dziecku? Czy znasz jakieś ciekawe fakty lub anegdoty związane z tym imieniem? Podziel się swoją opinią w komentarzach! Dziękuję za czytanie i do następnego wpisu!

Achilles_(imię) (Wikipedia)

Achillesimię męskie pochodzenia greckiego, wywodzące się z słów oznaczających "ból" (τὸ ἆχος) oraz lud (ὁ λαός). Wśród patronów św. Achilles, żołnierz żyjący w IV wieku.

Achilles imieniny obchodzi: 23 kwietnia, 12 maja i 7 listopada.