Agnieszka to imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa agnē, które oznacza "czysta", "święta" lub "niepokalana". Imię to było popularne wśród pierwszych chrześcijanek, które chciały podkreślić swoją niewinność i oddanie Bogu.

Termin wiki: Agnieszka

Kategorie: Dziennik imion

Agnieszka

Dziś imieniny obchodzi Agnieszka, czy chciałbyś wiedzieć jaka jest etymologia pochodzenie tego imienia, poznać znane Panie noszące to imię, dowiedzieć się jakie są Agnieszki? Jeśli tak, to zapraszam do lektury tego wpisu!

Agnieszka to imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa agnē, które oznacza “czysta”, “święta” lub “niepokalana”. Imię to było popularne wśród pierwszych chrześcijanek, które chciały podkreślić swoją niewinność i oddanie Bogu. Jedną z nich była święta Agnieszka z Rzymu, która zginęła za wiarę w III wieku. Jej wspomnienie liturgiczne przypada właśnie na 21 stycznia.

Agnieszka to imię o bogatej historii i kulturze. Wiele znanych kobiet nosiło lub nosi to imię, na przykład:

– Agnieszka Holland – polska reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka wielu nagród i nominacji, m.in. Oscara, Złotego Globu i Złotego Lwa.
– Agnieszka Osiecka – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka i dziennikarka. Tworzyła m.in. dla Anny German, Maryli Rodowicz, Czesława Niemena i Skaldów.
– Agnieszka Radwańska – polska tenisistka, była liderka rankingu WTA, zwyciężczyni 20 turniejów singlowych i 2 deblowych, finalistka Wimbledonu 2012.
– Agnieszka Chylińska – polska piosenkarka rockowa i popowa, autorka tekstów, kompozytorka i producentka muzyczna. Była wokalistka zespołów O.N.A. i Chylińska.
– Agnieszka Dygant – polska aktorka filmowa i telewizyjna. Znana m.in. z ról w serialach “Niania”, “Prawo Agaty” i “Na Wspólnej”.

Agnieszki to kobiety o silnym charakterze, inteligentne i ambitne. Mają dużo energii i zapału do życia. Są wiarygodne i lojalne wobec swoich przyjaciół i bliskich. Nie boją się wyrażać swoich opinii i emocji. Są też romantyczne i wrażliwe na piękno. Lubią otaczać się ludźmi o podobnych zainteresowaniach i wartościach.

Agnieszko, jeśli czytasz ten wpis, to życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji Twojego święta! Niech Ci się spełniają marzenia i cele. Niech Cię otacza miłość i radość. Niech Cię wspiera rodzina i przyjaciele. Niech Cię inspiruje świat i sztuka. Bądź sobą i bądź szczęśliwa!

Agnieszka (Wikipedia)

Agnieszka – imię żeńskie, jedno z najpopularniejszych w Polsce, gdzie pojawiło się wraz z chrześcijaństwem. Pochodzi od gr. Αγνή – „czysta”, „dziewicza”, „nieskalana”. Może również pochodzić od łacińskiego słowa „agnus” – czyli baranek (to jednocześnie rodzaj męski greckiej „h-agne”). Do Czech imię to dotarło w formie łac. Agnes, następnie zostało zaadaptowane do języka polskiego w obecnej formie. Imię to symbolizuje ideę początku, zaczynania[potrzebny przypis].

Agnieszka
Płeć

żeńskie

Imieniny

21 stycznia

Znaczenie
Języki

grecki

Słowo

gr. Αγνή

Znaczenie

„czysta”, „dziewicza”, „nieskalana”

Alternatywne nazwy
Warianty w języku polskim

Jagna

Warianty obcojęzyczne

Agnes, Inez, Αγνή

Agnieszka imieniny obchodzi: